Amenzi în valoare de peste 7.000 de lei pentru 143 de persoane din Alba care nu purtau sau purtau necorespunzător masca de protecție sanitară
Inspectoratul de Poliție Județean Alba a continuat activitățile de verificare a modului în care se respectă prevederile Legii nr 55 din 2020, privind unele măsuri pentru prevenirea și combatere a prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19. În ultimele 24 de ore au fost depistate 143 de persoane care nu purtau sau purtau necorespunzător masca de protecție sanitară.
În ultimele 24 de ore, sub coordonarea Instituției Prefectului, au fost desfășurate în sistem integrat, noi acțiuni de verificare în zone aglomerate, centre comerciale, piețe, târguri, restaurante, terase, spații publice dar şi în mijloacele de transport în comun, cu privire la respectarea măsurilor impuse în contextul stării de alertă, scopul vizat fiind prevenirea răspândirii virusului Covid 19.
La activitățile desfășurate au participat 154 de polițiști, polițiști locali, jandarmi, lucrători ISU, ITM, DSVSA precum și reprezentanți de la Protecția Consumatorului, Ministerului Sănătății și autorității publice locale.
În cadrul acțiunilor de control au fost verificate 94 de societăți comerciale/ persoane fizice autorizate, 116 mijloace de transport, din care 56 mijloace de transport în comun și au fost legitimate 2.221 de persoane.
Echipele de control au depistat 143 de persoane care nu au respectat măsurile de protecție individuală, acestea fiind sancționate contravențional, conform Legii 55/2020, cu amenzi în valoare de 7.250 de lei.
Au fost organizate acțiuni punctuale, la care au fost folosite efective suplimentare.
De exemplu, la Aiud, a fost organizată o acțiune cu efective suplimentare, pentru verificarea modului în care sunt respectate măsurile de prevenire a răspândirii virusului. Au fost legitimate 52 de persoane și au fost aplicate 18 amenzi pentru nerespectarea masurilor de protecție individuală, conform Legii 55/2020.
La Alba Iulia polițiștii au verificat 45 de mijloace de transport în comun, au legitimat 105 persoane și au aplicat 10 sancțiuni contravenționale, conform Legii 55/2020, unor persoane care nu au folosit masca de protecție sanitară.
La Sebeș au fost aplicate 14 sancțiuni contravenționale, conform Legii 55/2020.
Acțiunile de verificare a modului de respectare a regulilor privind prevenirea răspândirii noului coronovirus vor continua, iar în cazul în care vor fi constatate abateri, vor fi luate măsuri.
Recomandăm tuturor cetățenilor să păstreze distanțarea fizică, să poarte mască de protecție sanitară și să nu se expună la riscuri.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Curier Județean
UPDATE FOTO | ACCIDENT în Alba Iulia: Impact între două mașini pe strada Vasile Goldiș. Stâlp lovit în plin
ACCIDENT în Alba Iulia: Impact între două mașini pe strada Vasile Goldiș. Stâlp lovit în plin Detașamentul de pompieri Alba Iulia din cadrul ISU Alba intervine în aceste momente pentru asigurarea măsurilor specifice de prevenire și stingere a incendiilor, precum și pentru gestionarea operativă a unei situații de urgență generate de un accident rutier produs […]
INCENDIU în Henig: Baloți de paie cuprinși de flăcări Detașamentul de pompieri Alba Iulia intervine în aceste momente în localitatea Henig pentru stingerea unui incendiu izbucnit la mai mulți baloți de paie, a anunțat ISU Alba sâmbătă, 27 iunie 2026, la ora 14.17. Potrivit informațiilor transmise de ISU Alba, la fața locului au fost alocate […]
27 iunie 2026 | Polițiștii rutieri din Alba acționează cu sistemul e-SIGUR pe drumurile din județ: Sunt vizate zonele cu risc rutier
Polițiștii rutieri din Alba acționează cu sistemul e-SIGUR pe drumurile din județ: Sunt vizate zonele cu risc rutier Polițiștii rutieri acționează astăzi, 27 iunie 2026, cu sistemul de monitorizare a traficului e-SIGUR, pentru a depista posibile încălcări ale normelor de circulație pe drumurile publice, în zonele cu risc rutier din județul Alba. Sistemul de monitorizare […]









