Amenzi în valoare de peste 7.000 de lei pentru 143 de persoane din Alba care nu purtau sau purtau necorespunzător masca de protecție sanitară
Inspectoratul de Poliție Județean Alba a continuat activitățile de verificare a modului în care se respectă prevederile Legii nr 55 din 2020, privind unele măsuri pentru prevenirea și combatere a prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19. În ultimele 24 de ore au fost depistate 143 de persoane care nu purtau sau purtau necorespunzător masca de protecție sanitară.
În ultimele 24 de ore, sub coordonarea Instituției Prefectului, au fost desfășurate în sistem integrat, noi acțiuni de verificare în zone aglomerate, centre comerciale, piețe, târguri, restaurante, terase, spații publice dar şi în mijloacele de transport în comun, cu privire la respectarea măsurilor impuse în contextul stării de alertă, scopul vizat fiind prevenirea răspândirii virusului Covid 19.
La activitățile desfășurate au participat 154 de polițiști, polițiști locali, jandarmi, lucrători ISU, ITM, DSVSA precum și reprezentanți de la Protecția Consumatorului, Ministerului Sănătății și autorității publice locale.
În cadrul acțiunilor de control au fost verificate 94 de societăți comerciale/ persoane fizice autorizate, 116 mijloace de transport, din care 56 mijloace de transport în comun și au fost legitimate 2.221 de persoane.
Echipele de control au depistat 143 de persoane care nu au respectat măsurile de protecție individuală, acestea fiind sancționate contravențional, conform Legii 55/2020, cu amenzi în valoare de 7.250 de lei.
Au fost organizate acțiuni punctuale, la care au fost folosite efective suplimentare.
De exemplu, la Aiud, a fost organizată o acțiune cu efective suplimentare, pentru verificarea modului în care sunt respectate măsurile de prevenire a răspândirii virusului. Au fost legitimate 52 de persoane și au fost aplicate 18 amenzi pentru nerespectarea masurilor de protecție individuală, conform Legii 55/2020.
La Alba Iulia polițiștii au verificat 45 de mijloace de transport în comun, au legitimat 105 persoane și au aplicat 10 sancțiuni contravenționale, conform Legii 55/2020, unor persoane care nu au folosit masca de protecție sanitară.
La Sebeș au fost aplicate 14 sancțiuni contravenționale, conform Legii 55/2020.
Acțiunile de verificare a modului de respectare a regulilor privind prevenirea răspândirii noului coronovirus vor continua, iar în cazul în care vor fi constatate abateri, vor fi luate măsuri.
Recomandăm tuturor cetățenilor să păstreze distanțarea fizică, să poarte mască de protecție sanitară și să nu se expună la riscuri.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Curier Județean
ACCIDENT rutier în Alba Iulia: Un pieton a fost acroșat de un autoturism în apropiere de HCC
ACCIDENT rutier în Alba Iulia: Un pieton a fost acroșat de un autoturism în apropiere de HCC Un accident rutier a avut loc vineri seara, în jurul orei 19.40, în Alba Iulia. O persoană a fost lovită de o mașină. Potrivit IPJ Alba, este vorba de un pieton acroșat de un autoturism în apropiere de […]
VIDEO | Pregătirile pentru Sărbătoarea Rozelor 2026 de la Ciumbrud, pe ultima sută de metri. Producătorii lucrează intens la carele alegorice
Pregătirile pentru Sărbătoarea Rozelor 2026 de la Ciumbrud, pe ultima sută de metri. Producătorii lucrează intens la carele alegorice Comunitatea din Ciumbrud se pregătește să întâmpine mii de vizitatori la cea de-a XXIII-a ediție a Sărbătorii Rozelor, unul dintre cele mai cunoscute și apreciate evenimente dedicate florilor din România. Cu doar câteva ore înainte de […]
FOTO | Primele defibrilatoare externe montate în spații publice din Alba Iulia. Proiect Crucea Roșie Filiala Alba, cu sprijinul Star Assembly și al comunității
Primele defibrilatoare externe montate în spații publice din Alba Iulia. Proiect Crucea Roșie Filiala Alba, cu sprijinul Star Assembly și al comunității Crucea Roșie Română Filiala Alba a pus în funcțiune vineri, 26 iunie 2026, două defibrilatoare externe semiautomate (AED) în municipiul Alba Iulia, acestea fiind primele echipamente medicale de prim ajutor amplasate în spațiile […]








