Curier Județean

Amenzi în valoare de 2.000 de lei pentru 188 de persoane din Alba care nu purtau sau purtau necorespunzător masca de protecție sanitară

Ioana Oprean

Publicat

în

Inspectoratul de Poliție Județean Alba continuă activitățile de verificare a modului în care se respectă prevederile Legii nr 55 din 2020, privind unele măsuri pentru prevenirea și combatere a prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19. În ultimele 24 de ore au fost depistate 188 de persoane care nu purtau sau purtau necorespunzător masca de protecție sanitară. 

În ultimele 24 de ore, sub coordonarea Instituției Prefectului, au fost desfășurate în sistem integrat, noi acțiuni de verificare în zone aglomerate, centre comerciale, piețe, târguri, restaurante, terase, spații publice dar şi în mijloacele de transport în comun, cu privire la respectarea măsurilor impuse în contextul stării de alertă, scopul vizat fiind prevenirea răspândirii virusului Covid 19.

La activitățile desfășurate au participat 151 de polițiști, polițiști locali, jandarmi precum și reprezentanți de la Protecția Consumatorului, Ministerului Sănătății și autorității publice locale.

În cadrul acțiunilor de control au fost verificate 113 societăți comerciale/persoane fizice autorizate, 127 mijloace de transport, din care 55 mijloace de transport în comun și au fost legitimate 2.366 de persoane.

Echipele de control au depistat 188 de persoane care nu au respectat măsurile de protecție individuală, acestea fiind sancționate contravențional, conform Legii 55/2020, cu amenzi în valoare de 2.000 de lei.

Au fost organizate 11 acțiuni punctuale, la care au fost folosite efective suplimentare.

De exemplu, la Alba Iulia, a fost organizată o acțiune cu efective suplimentare, pentru verificarea modului în care sunt respectate măsurile de prevenire a răspândirii virusului. Au fost legitimate 222 de persoane și au fost aplicate 69 de amenzi pentru nerespectarea masurilor de protecție individuală, conform Legii 55/2020.

La Aiud polițiștii au legitimat 39 de persoane și au aplicat 10 sancțiuni contravenționale, conform Legii 55/2020, unor persoane care nu au folosit masca de protecție sanitară.

La Cugir au fost identificate si sancționate, conform Legii 55/2020, 19 persoane care nu au folosit masca de protecție sanitară.

Acțiunile de verificare a modului de respectare a regulilor privind prevenirea răspândirii noului coronovirus vor continua, iar în cazul în care vor fi constatate abateri, vor fi luate măsuri.

Recomandăm tuturor cetățenilor să păstreze distanțarea fizică, să poarte mască de protecție sanitară și să nu se expună la riscuri.

Stimați cetățeni, este important ca fiecare dintre noi să avem un comportament responsabil, să conștientizăm că acțiunile noastre îi pot afecta pe ceilalți și să respectăm efortul comun pentru limitarea răspândirii SARS-COV-2.

Mulțumim tuturor celor care înțeleg că sănătatea este cea mai importantă și respectă regulile de prevenire a răspândirii noului coronavirus.


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Curier Județean

Curier Județean

FOTO | ACCIDENT rutier la Alba Iulia, zona RAR: Trei autoturisme s-au lovit pe strada Alexandru Ioan Cuza. Trafic îngreunat

Bogdan Ilea

Publicat

în

ACCIDENT rutier la Alba Iulia, zona RAR: Trei autoturisme s-au lovit pe strada Alexandru Ioan Cuza Un accident rutier a avut loc la Alba Iulia, pe strada Alexandru Ioan Cuza, joi, 25 iunie 2026. Din primele informații, sunt implicate trei autoturisme. Potrivit ISU Alba, detașamentul de pompieri Alba Iulia intervine pentru asigurarea măsurilor specifice și […]

Citește mai mult

Curier Județean

Proiectul cultural „Brâncuși inspiră poezie” se adresează acum și studenților din Alba: Condiții de participare

Ioana Oprean

Publicat

în

Proiectul cultural „Brâncuși inspiră poezie” se adresează acum și studenților din Alba: Condiții de participare Asociația Culturală In Ars Veritas își propune să valorifice moştenirea artistică a lui Constantin Brâncuşi, pentru a deschide orizontul cultural al noilor generații și a le stimula creativitatea. Pentru a oferi șansa debutului editorial unui număr cât mai mare de […]

Citește mai mult

Curier Județean

FOTO | Finanțare de peste 4 milioane de lei pentru reabilitarea Parcului Dendrologic din Ciumbrud: ,,Vom reda strălucirea unui loc simbolic”

Bogdan Ilea

Publicat

în

Finanțare de peste 4 milioane de lei pentru reabilitarea Parcului Dendrologic din Ciumbrud: ,,Vom reda strălucirea unui loc simbolic” O finanțare de peste 4 milioane de lei pentru reabilitarea Parcului Dendrologic din Ciumbrud a fost obținută de administrația locală din Aiud.  Anunțul a fost făcut printr-o postare pe o rețea de socializare de către primarul […]

Citește mai mult