Ştirea zilei

Amenzi drastice pentru pietonii distrași: Schimbări în Codul Rutier propuse de un proiect legislativ

Suciu Andra-Ioana

Publicat

în

Amenzi drastice pentru pietonii distrași: Schimbări în Codul Rutier propuse de un proiect legislativ

Potrivit unui proiect aflat în Parlament, pietonii care traversează strada cu ochii în telefon sau cu căștile în urechi ar putea fi amendați drastic.

Demnitarii au pregătit un proiect legislativ care prevede amenzi drastice pentru pietonii care traversează cu ochii în telefon sau care au căștile în urechi. Este vorba de o inițiativă legislativă care aduce noi schimbări Codului Rutier.

Pietonii care traversează privind în telefon sau cu căștile în urechi ar putea fi amendați drastic. Este vorba despre un proiect de lege care vizează schimbarea Codului Rutier în acest sens. Și conducătorii de trotinete ar putea fi amendați. Părerile sunt împărțite când vine vorba de posibilitatea adoptării noilor reguli. Unii spun că poate în acest fel vor scăpa de o dependență de telefon de care sunt conștienți. Altii, însă, sunt convinși că au atenție distributivă și nu le consideră un pericol.

Astfel, noile propuneri de modificare a Codului Rutier permit sancționarea pietonilor care utilizează telefonul, căștile sau camerele de fotografiat în timp ce traversează pe trecerea de pietoni. Amenzile pot ajunge și la 435 de lei.

Peste 80 de accidente grave în care au fost implicați pietoni s-au produs în Capitală în anul 2022. Anul acesta au fost raportate de 52 de accidente grave. Cinci persoane au decedat în timp ce traversau pe trecerile de pietoni. Dar se pare că aceste statistici nu îi sperie pe bucureșteni.

„Da, pot să fiu atent și au și o facilitate, care redau în mod ecou sunetele din jurul meu, și atunci nu obturează complet, deci pot să fiu atent și la ceea ce ascult, dar și la ceea ce se întâmplă în jur”, a declarat un cetățean în timp ce traversa cu ochii în telefon.

Potrivit noilor amendamente pentru Codul Rutier, trebuie să renunțăm la căști chiar și atunci când traversăm liniile de cale ferată. De asemenea, prevederile sunt valabile și pentru cei care folosesc trotinetele ca mijloc de deplasare.

Specialiștii atrag atenția că nu doar conducătorii auto sunt un pericol în trafic atunci când folosesc telefoanele mobile. Sorin Ene, specialist în conducere defensivă subliniază faptul că nu puțini sunt pietonii care traversează chiar și pe trecerea de pietoni fără a se asigura în prealabil.

„Există anumiți pietoni care au acest curaj nebun, cu ghilimelele de rigoare, de a păși fără să stea în așteptare câteva fracțiuni de secundă, să vadă ce intenție are conducătorul auto, să vadă dacă vrea să oprească mașina, dacă nu vrea să oprească.

Pur și simplu, singuri provoacă aceste situații. De fapt, ei provoacă, cumva, accidentul, sunt autorii morali, dacă îmi permiteți să spun așa. Cu atât mai mult, mai și stau cu ochii în telefon, mai au și căști. Trebuie să fim atenți!”, potrivit Digi 24.

Noile prevederi pentru Codul Rutier au fost depuse la Camera Superioară a Parlamentului, dar trebuie să primească vot favorabil și în Camera Deputaților pentru a fi promulgat.


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

FOTO | Cerere de înlăturare a bustului lui Octavian Goga din Alba Iulia: Menținerea lui ar fi „ilegală”. Primăria așteaptă punctul de vedere al Academiei Române

Bogdan Ilea

Publicat

în

Cerere de înlăturare a bustului lui Octavian Goga din Alba Iulia: Menținerea lui ar fi „ilegală”. Primăria așteaptă punctul de vedere al Academiei Române Asociația pentru prevenirea și combaterea antisemitismului și legionarismului a trimis o cerere, adresată Consiliului Local al Municipiului Alba Iulia, Consiliului Județean Alba și Instituția Prefectului Județului Alba, cu privire la bustul […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

Directorul general al Fabricii de Arme Cugir și-a dat DEMISIA. Radu Coroamă pleacă din funcția de conducere a companiei

Bogdan Ilea

Publicat

în

Directorul general al Fabricii de Arme Cugir și-a dat DEMISIA. Radu Coroamă pleacă din funcția de conducere a companiei Radu Coroamă, directorul general al Fabricii de Arme Cugir, și-a dat recent demisia din funcția de conducere pe care o ocupa în cadrul companiei. Demisia a fost confirmată de Radu Coroamă într-o discuție telefonică cu ziariștii […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

SURSE: Transportul public din Alba Iulia rămâne în „aer”, după ședința AIDA-TL de astăzi. Nicio soluție concretă pentru ieșirea din criză

Lucian Dărămuș

Publicat

în

SURSE: Transportul public din Alba Iulia rămâne în „aer”, după ședința AIDA-TL de astăzi. Nicio soluție concretă pentru ieșirea din criză Criza transportului public din Alba Iulia este departe de a fi rezolvată. Potrivit unor surse ziarulunirea.ro din cadrul ședinței de astăzi, luni, 22 iunie 2026 a Asociației Intercomunitare de Dezvoltare Alba Transport Local (AIDA-TL), […]

Citește mai mult