Curier Județean

Amenzi de peste 8.000 de lei pentru 257 de persoane din Alba, depistate de polițiști fără mască sau că purtau necorespunzător masca de protecție sanitară

Ioana Oprean

Publicat

în

Amenzi de peste 8.000 de lei pentru 257 de persoane din Alba, depistate de polițiști fără mască sau că purtau necorespunzător masca de protecție sanitară.

Inspectoratul de poliție Județean Alba desfășoară activități de verificare a modului în care se respectă prevederile Legii nr 55 din 2020, privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19. În ultimele 24 de ore au fost depistate 257 de persoane care nu purtau sau purtau necorespunzător masca de protecție sanitară.

În ultimele 24 de ore, sub coordonarea Instituției Prefectului, au fost desfăşurate în sistem integrat, noi acţiuni de verificare în zone aglomerate, centre comerciale, piețe, târguri și terase, dar şi în mijloacele de transport în comun, cu privire la respectarea măsurilor impuse în contextul stării de alertă, scopul vizat fiind prevenirea răspândirii virusului Covid 19.

La activităţile desfăşurate au participat 215 de polițiști, polițiști locali, precum și reprezentanți de la Protecția Consumatorului, Ministerului Sănătății și autorității publice locale.

În cadrul acțiunilor de control au fost verificate 212 societăți comerciale/persoane fizice autorizate, 208 mijloace de transport, din care 72 de mijloace de transport în comun și au fost legitimate 1.986 de persoane.

Echipele de control au depistat 257 de persoane care nu au respectat măsurile de protecție individuală, acestea fiind sancționate contravențional, conform Legii 55/2020, cu amenzi în valoare de 8.600 lei.

De exemplu, între orele 09.00 – 13.00 și 16.00 – 20.00, în municipiul Blaj a fost organizată o acțiune punctuală pentru verificarea modului în care sunt respectate măsurile de prevenire a răspândirii virusului. Au fost verificate 36 de societăți comerciale și 61 de mijloace de trasport. Au fost aplicate 72 de sancțiuni contravenționale, din care 43 penru nerespectarea masurilor de protecție individuală, conform Legii 55/2020.

La Aiud polițiștii au verificat 48 de mijloace de transport, 21 de societăți comerciale și au aplicat 32 de sancțiuni, toate pentru nerespectarea măsurilor de protecție individuală.

Și la Câmpeni polițiștii au verificat 47 de societăți comerciale, 55 de mijloace de trasnport, au legitimat 123 de persoane și au aplicat 20 de sancțiuni contravenționale conform Legii 55/2020.

Stimați cetățeni, acțiunile polițiștilor au, în mare parte, un caracter preventiv. Ne dorim ca toate persoanele să înţeleagă şi să respecte recomandările/obligațiile privind folosirea corespunzătoare a mijloacelor de prelecție sanitare, pentru a fi nevoiţi cât mai rar să aplicăm sancţiuni ca urmare a încălcării normelor legale.

Este important ca fiecare dintre noi să avem un comportament responsabil, să conștientizăm că acțiunile noastre îi pot afecta pe ceilalți și să respectăm efortul comun pentru limitarea răspândirii SARS-COV-2.


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Curier Județean

Curier Județean

2-7 iulie 2026 | Delegație din Alba Iulia, prezentă în Grecia la aniversarea unui sfert de secol de la înfrățirea cu orașul Aigialeia: COMPONENȚA

Ioana Oprean

Publicat

în

Delegație din Alba Iulia, prezentă în Grecia la aniversarea unui sfert de secol de la înfrățirea cu orașul Aigialeia: COMPONENȚA Pe ordinea de zi a ședinței ordinare a Consiliului Local Alba Iulia de luni, 29 iunie 2026, a fost introdus pe un ultima sută de metri un proiect de hotărâre privind participarea Municipiului Alba Iulia […]

Citește mai mult

Curier Județean

FOTO | Cum arată Liceul Tehnologic „Alexandru Domșa” Alba Iulia după modernizare: Investiție de aproximativ 20 de milioane de lei

Ioana Oprean

Publicat

în

Cum arată Liceul Tehnologic „Alexandru Domșa” Alba Iulia după modernizare: Investiție de aproximativ 20 de milioane de lei A avut loc recepția lucrărilor realizate în cadrul proiectului „Creșterea eficienței energetice a clădirilor de învățământ din Municipiul Alba Iulia – Liceul Tehnologic Alexandru Domșa”, o investiție majoră destinată creării unor condiții moderne, sigure și eficiente pentru […]

Citește mai mult

Curier Județean

Când vor intra pe trasee autobuzele electrice la Aiud: PROGRAM de circulație

Ioana Oprean

Publicat

în

Când vor intra pe trasee autobuzele electrice la Aiud: PROGRAM de circulație Începând cu data de 1 iulie 2026, transportul public din Municipiul Aiud intră într-o nouă etapă: autobuzele electrice vor intra în circulație, oferind locuitorilor o alternativă modernă, confortabilă și prietenoasă cu mediul. Introducerea noilor autobuze electrice reprezintă un pas important în procesul de […]

Citește mai mult