Amenzi de peste 31.000 de lei pentru firmele din Alba Iulia care au aruncat gunoaiele în pubelele cetățenilor: Ce spune viceprimarul Emil Popescu
Amenzi de peste 31.000 de lei pentru firmele din Alba Iulia care au aruncat gunoaiele în pubelele cetățenilor: Ce spune viceprimarul Emil Popescu
Viceprimarul municipiului Alba Iulia somează firmele din oraș să nu își mai arunce gunoaiele în pubelele pentru care cetățenii plătesc bani. Acesta spune că în ultima perioadă au fost date amenzi de peste 31.000 de lei.
„Somez public firmele din Alba Iulia să nu își mai arunce gunoaiele în pubelele pentru care cetățenii plătesc bani! Sunt câteva săptămâni de când, în mod constant, le-am pus în vedere societăților comerciale din municipiu să încheie contracte cu operatorul de salubritate și să își depoziteze gunoiul în pubelele pe care le primesc în mod legal.
Am atenționat, am repetat și am amendat, inclusiv în baza unor imagini obținute de pe diferite camere de supraveghere.
Am și sperat, vă spun sincer, că firmele aflate cu „musca pe căciulă” vor proceda onest și că vor intra în legalitate.
Altfel, e o lipsă de respect și o palmă repetată pe obrazul albaiulienilor care plătesc ridicarea gunoiului la pachet cu deșeuri care nu sunt ale lor.
Sunt tot mai multe situații în care cetățenii îmi semnalează acest aspect, lucru sesizat și de presa locală. Așadar, celor care nu înțeleg cu „vorba bună” nu le pot spune decât că vor trebui să bage mâna în buzunar și să achite amenzile prevazute de lege.
Am cerut Poliției Locale să intensifice controalele, să identifice persoanele vinovate și să aplice sancțiunile în vigoare.
Precizez faptul că, în ultima perioadă, au fost verificați 416 agenți comerciali, s-au încheiat 35 de procese verbale și au fost aplicate amenzi în valoare de 31.600 de lei
De asemenea, rog cetățenii care doresc să înainteze plângeri în acest sens să o facă la sediul Primăriei Municipiului Alba Iulia”, scrie viceprimarul Emil Popescu pe Facebok.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Curier Județean
26 iunie 2026 | Polițiștii rutieri din Alba acționează cu sistemul e-SIGUR pe drumurile din județ: Sunt vizate zonele cu risc rutier
Polițiștii rutieri din Alba acționează cu sistemul e-SIGUR pe drumurile din județ: Sunt vizate zonele cu risc rutier Polițiștii rutieri acționează astăzi, vineri, 26 iunie 2026, cu sistemul de monitorizare a traficului e-SIGUR, pentru a depista posibile încălcări ale normelor de circulație pe drumurile publice, în zonele cu risc rutier din județul Alba. Sistemul de […]
Silvia Puie, un nou mandat de director al CJAS Alba: A obținut cel mai mare punctaj din țară. A fost singurul candidat din județ
Silvia Puie, un nou mandat de director al CJAS Alba: A obținut cel mai mare punctaj din țară. A fost singurul candidat din județ Silvia Puie a obținut un nou mandat de director al CJAS Alba, după ce a reușit să obțină un punctaj final de 91,80 în cadrul concursului pentru acest post. Punctaj probă […]
DEER – Sucursala Alba anunță întreruperile de energie electrică programate pentru intervalul 29.06 – 05.07.2026 și suplimentar pentru intervalul intervalul 29.06 – 5.07.2026
DEER – Sucursala Alba anunță întreruperile de energie electrică programate pentru intervalul 29.06 – 05.07.2026 și suplimentar pentru intervalul intervalul 29.06 – 5.07.2026 Distribuție Energie Electrică România – Sucursala Alba anunță întreruperea în alimentarea cu energie electrică în mai multe localități din județul Alba. Întreruperile programate pentru intervalul 29.06- 05.07.2026 Nr.crt. ADRESA INTERVAL CENADE, […]









