Curier Județean

Amenzi de 7.000 de lei în urma unei acțiuni de verificare a respectării măsurilor de protecție sanitară, pentru prevenirea răpândirii COVID-19, în zonele aglomerate din județul Alba

Ioana Oprean

Publicat

în

Amenzi de 7.000 de lei au fost aplicate în urma unei acțiuni de verificare a respectării măsurilor de protecție sanitară, pentru prevenirea răpândirii COVID-19, în zonele aglomerate din județul Alba.

Pe fondul numărului de cazuri de Covid 19 înregistrate, pentru prevenirea și combaterea infectării cu noul corona virus, Inspectoratul de poliție Județean Alba, cu suportul Jandarmeriei, Inspectoratului pentru Situații de Urgență și Poliției Locale, a Direcției de Sănătate Publică, Agenției Naționale Sanitar Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor și Inspectoratului Teritorial de Muncă Alba, intensifică activitățile de verificare a modului în care se respectă prevederile Legii nr.55 din 2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19.

În ultimele 24 de ore, sub autoritatea Instituției Prefectului, au fost desfăşurate acţiuni de verificare cu efective mărite în zone aglomerate. Au fost verfificate 109 societăți comerciale, piețe, târguri, terase, hoteluri și alte spații de cazare și 144 de mijloace de transport. Scopul vizat a fost prevenirea răspândirii virusului Covid 19.

În total, au fost aplicate 29 sancțiuni contravenționale, din care 25 pentru nerespectarea măsurilor de protecție individuală, în conformitate cu Legea 55/2020, 3 pentru fapte de natură economică și una la la Legea 61/1991 pentru fapte de tulburare a ordinii și liniștii publice. Valoarea totală a contravențiilor a fost de 7.000 de lei.

De exemplu, polițiștii din Cugir au organizat o acțiune punctuală pentru verificarea modului în care sunt respectate măsurile de prevenire a răspândirii virusului. Au fost verificate 41 de persosne carantinate la domiciliu, 11 autoturisme controlate și 4societăți comerciale . În total au fost aplicate 15 sancțiuni contravenționale, în valoare totală de 1.490 de lei, din care 7 au fost aplicate pentru nerespectarea masurilor de protecție individuală, conform Legii 55/2020.

O astfel de acțiune a fost organizată și pe raza orașului Abrud, unde polițiștii au verficat 21 de mijloace de transport în comun, 22 de societăți comerciale și au amendat 5 persoane care nu au rspectat măsurile de protecție individuală.

Recomandăm cetățenilor să respecte măsurile de protecție sanitară și de distanțare fizică, să poarte mască de protecție, să respecte modul de organizare a evenimentelor, să nu se expună la riscuri, pentru a-și proteja propria sănătate, dar și pentru a-i proteja pe toți cei din jur.


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Curier Județean

Curier Județean

VIDEO | Prima reacție a Primăriei Alba Iulia după blocarea conturilor și executarea silită pentru datorii de peste 13 milioane lei: ,,Cu siguranță vom contesta”

Bogdan Ilea

Publicat

în

Prima reacție a Primăriei Alba după blocarea conturilor și executarea silită pentru datorii de peste 13 milioane lei: ,,Cu siguranță vom contesta” Primăria Alba Iulia are conturile blocate și este executată silit de STP pentru suma de peste 13 milioane lei din facturi restante. Flaviu Buta, purtătorul de cuvânt al instituției, a oferit o primă […]

Citește mai mult

Curier Județean

O turistă s-a accidentat la membrul inferior pe Piatra Secuiului la Rimetea: Salvamont Alba intervine de urgență

Bogdan Ilea

Publicat

în

O turistă s-a accidentat pe Piatra Secuiului la Rimetea: Salvamont Alba intervine de urgență Intervenție de salvare în derulare pe Piatra Secuiului, după ce o turistă a suferit o accidentare la membrul inferior, joi, 25 iunie 2026. Echipa de salvatori montani de la punctul de lucru Rimetea, din cadrul SALVAMONT Alba, intervine pentru recuperarea victimei […]

Citește mai mult

Curier Județean

FOTO | Prezența unui URS, semnalată în comuna Săsciori: Mesaj RO-ALERT, emis pentru locuitorii din zonă

Bogdan Ilea

Publicat

în

Prezența unui URS, semnalată în comuna Săsciori: Mesaj RO-ALERT, emis pentru locuitorii din zonă În comuna Săsciori a fost semnalată prezența unui urs, ieri, 24 iunie 2026, iar locuitorii din zonă au primit un mesaj RO-Alert prin care au fost avertizați cu privire la pericol. ,,A fost semnalată prezența unui urs pe raza localității Săsciori. […]

Citește mai mult