Ştirea zilei

AMENZI de 42.000 lei la Unitatea Medico-Sociala din Ocna Mureș ca urmare a identificării unor nereguli GRAVE. Măsuri luate de DSP Alba

Ioana Oprean

Publicat

în

Direcția de Sănătate Publică Alba a transmis că Unitatea Medico-Sociala din Ocna Mureș a fost sanționată contravențional cu 40.000 de lei ca urmare a identificării unor nereguli grave, iar directorul unității a fost amendat cu 2.000 de lei.

Echipe ale DSP Alba au acționat duminică, 10 mai, în vederea limitării și prevenirii extinerii focarului depistat la o Unitate Medico-Socială aflată în administrarea autorităților locale dintr-un oraș din județul Alba. În urma identificării a 16 cazuri pozitive COVID-19 la nivelul unității menționate, dintre care 5 infectări în cazul personalului medical, specialiștii DSP Alba au intervenint prompt în sensul transportării persoanelor depistate pozitiv la unități medicale din județ, pentru supraveghere și tratament.

De asemenea, în urma anchetelor epidemiologice extinse, vor fi stabiliți toți contacții persoanelor depistate pozitiv, urmând ca aceștia să fie testați și, în funcție de rezultate, internați sau izolați. La acest moment, majoritatea celor depistați pozitiv prezintă forme ușoare ale bolii, fiind asimptomatici.

”Asigurăm cetățenii că DSP Alba acționează prompt, date complete privind anchetele epidemiologice fiind comunicate de fiecare dată transparent, după finalizarea investigațiilor. Dorim să mulțumim autorităților locale pentru disponibilitatea și sprijinul acordate astăzi în derularea acțiunilor DSP Alba și rugăm populația să nu intre în panică și să se informeze doar din surse oficiale”, Alexandru SINEA, director executiv al DSP Alba.

În paralel cu ancheta epidemiologică a fost derulată duminică, 10 mai, și o anchetă a inspectorilor sanitari.

Ca urmare a identificării unor nereguli grave în activitatea Centrului, inspectorii DSP Alba au aplicat sancțiuni în valoare de 42.000 de lei, astfel: o sancțiune de 40.000 de lei pe persoană juridică pentru neremedierea deficiențelor constatate cu ocazia efectuării controlului în domeniul sănătății publice și care pot aduce atingere sănătății publice, respectiv a recomandărilor făcute de specialiștii epidemiologi prin notificarea de asistență de specialitate din 26.03.2020, precum și o sancțiune în valoare de 2.000 de lei pe persoană fizică pe numele directorului unității pentru nerespectarea structurii funcționale aprobate prin autorizația sanitară de funcționare.

Totodată, cu ocazia controlului a fost dispusă măsura izolării unității pe perioada pandemiei conform metodologiei, mai exact interzicerea accesului oricărei persoane cu excepția personalului medical al unității. „Sperăm ca măsurile legale dispuse să fie respectate, să stingem focarul în cel mai scurt timp, astfel încât atât personalul medical cât și pacienții să fie în siguranță”, Alexandru SINEA, director executiv al DSP Alba.


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

Executarea silită a Primăriei Alba Iulia de către STP: „Primăria Municipiului Alba Iulia nu fuge de responsabilitate, dar nici nu poate accepta ca bugetul orașului să fie executat pentru sume contestate, aflate deja în analiza instanțelor”

Ioana Oprean

Publicat

în

Executarea silită a Primăriei Alba Iulia de către STP: „Primăria Municipiului Alba Iulia nu fuge de responsabilitate, dar nici nu poate accepta ca bugetul orașului să fie executat pentru sume contestate, aflate deja în analiza instanțelor” „Primăria Municipiului Alba Iulia nu fuge de responsabilitate, dar nici nu poate accepta ca bugetul orașului să fie executat […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

INCIDENT GRAV la Ocna Mureș: Bărbat în vârstă de aproximativ 70 de ani în stare gravă după ce a căzut de la etajul al treilea al unui bloc

Ioana Oprean

Publicat

în

INCIDENT GRAV la Ocna Mureș: Bărbat în vârstă de aproximativ 70 de ani în stare gravă după ce a căzut de la etajul al treilea al unui bloc În această după-amiază, în jurul orei 17:30, polițiștii au fost sesizați cu privire la producerea unui eveniment în orașul Ocna Mureș, pe strada Aleea Independenței, unde un […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

VIDEO | Întâlnire pe tema legislației rutiere la Teiuș, după ce doi vârstnici de 77 și 80 de ani s-au ciocnit cu triciclurile. Momentul impactului, filmat

Bogdan Ilea

Publicat

în

Întâlnire pe tema legislației rutiere la Teiuș, după ce doi vârstnici de 77 și 80 de ani s-au ciocnit cu triciclurile. Momentul impactului, filmat Doi vârstnici de 77 și 80 de ani, din Teiuș, au ajuns cu leziuni la spital după ce s-au ciocnit cu două tricicluri electrice, în urma unui accident rutier petrecut la […]

Citește mai mult