Amenzi de 11.000 de lei pentru 209 de persoane din Alba care nu purtau sau purtau necorespunzător masca de protecție sanitară
În ultimele 24 de ore au fost depistate 209 persoane care nu purtau sau purtau necorespunzător masca de protecție sanitară. Au fost aplicate amenzi în valoare de 11.000 de lei și au fost depistate 4 persoane care nu au respectat obligația de a nu părăsi domiciliul, fiind contați ai unor persoane infectate .
În ultimele 24 de ore, sub coordonarea Instituției Prefectului, au fost desfășurate în sistem integrat, noi acțiuni de verificare în zone aglomerate, centre comerciale, piețe, târguri, restaurante, terase, spații publice dar şi în mijloacele de transport în comun, cu privire la respectarea măsurilor impuse în contextul stării de alertă, scopul vizat fiind prevenirea răspândirii virusului Covid 19.
La activitățile desfășurate au participat 209 polițiști, polițiști locali, jandarmi, lucrători ISU precum și reprezentanți de la Protecția Consumatorului, Ministerului Sănătății și autorității publice locale.
În cadrul acțiunilor de control au fost verificate 98 de societăți comerciale/persoane fizice autorizate, 105 mijloace de transport, din care 50 mijloace de transport în comun și au fost legitimate 2.270 persoane.
Echipele de control au depistat 209 persoane care nu au respectat măsurile de protecție individuală, acestea fiind sancționate contravențional, conform Legii 55/2020, cu amenzi în valoare de 11.000 de lei.
Au fost organizate 4 acțiuni punctuale, la care au fost folosite efective suplimentare.
De exemplu, în Câmpeni a fost organizată o acțiune punctuală pentru verificarea modului în care sunt respectate măsurile de prevenire a răspândirii virusului. Au fost verificate 41 de societăți comerciale, 40 de mijloace de transport și au fost legitimate 119 persoane.
Au fost aplicate 51 de sancțiuni contravenționale, din care 38 pentru nerespectarea masurilor de protecție individuală, conform Legii 55/2020.
La Alba Iulia polițiștii au verificat 9 societăți comerciale, au legitimat 84 de persoane și au aplicat 46 de sancțiuni contravenționale conform Legii 55/2020, unor persoane care nu au folosit masca de protecție sanitară.
Cu ocazia verificărilor efectuate de polițiștii Secției 5 Poliție Rurală Blaj, la persoanele aflate în izolare / carantinare, s-a constatat că doi bărbați și o femeie, cu vârste de 20, 35 și 46 de ani, din comuna Roșia de Secaș, carantinate la domiciliu, fiind contacți ai unor persoane infectate, nu au respectat obligația de a nu părăsi locația de carantinare și s-au deplasat în județul Sibiu, pentru a participa la o înmormântare.
Tot ieri, 21 octombrie, polițiștii Secției 6 Poliție Rurală Jidvei au constatat că un bărbat de 46 de ani, din Veseuș, comuna Jidvei, carantinat la domiciliu, fiind contact al unei persoane infectate, a încălcat obligația de a nu părăsi locația de carantinare și s-a deplasat într-o comună vecină pentru a-și cumpăra materiale de construcții.
În toate cele 4 situații, față de persoanele depistate a fost luată măsura sancționării contravenționale, cu amendă în valoare de câte 1.000 de lei, în conformitate cu prevederile art. 66 lit. b din Legea 55/2020 și a fost informată Direcția de Sănătate Publică Alba, pentru a dispune măsurile conform competențelor.
Stimați cetățeni, este important ca fiecare dintre noi să avem un comportament responsabil, să conștientizăm că acțiunile noastre îi pot afecta pe ceilalți și să respectăm efortul comun pentru limitarea răspândirii SARS-COV-2.
Polițiștii vor continua verificările, iar în cazul în care vor constata abateri de la normele privind măsurile de protecție, vor lua măsuri.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Curier Județean
Metoda ,,Accidentul” în Alba: Bătrânică de 80 de ani, înșelată cu 30.000 de lei de persoane necunoscute. Cum a fost convinsă să dea banii
Metoda ,,Accidentul” în Alba: Bătrânică de 80 de ani, înșelată cu 30.000 de lei de persoane necunoscute. Cum a fost convinsă să dea banii O bătrânică de 80 de ani, din Alba Iulia, a fost înșelată cu suma de 30.000 de lei, de către persoane necunoscute care s-au dat drept fiica ei și un medic. […]
VIDEO | Parc fotovoltaic la Blaj printr-o investiție de peste 1,2 milioane de euro. Când se vor încheia lucrările
Parc fotovoltaic la Blaj printr-o investiție de peste 1,2 milioane de euro. Când se vor încheia lucrările Lucrările la viitorul parc fotovoltaic al municipiului Blaj sunt în desfășurare. Investiția depășește 1,2 milioane de euro și este finanțată prin Administrația Fondului pentru Mediu, având o capacitate de un megawatt. Primarul municipiului Blaj, Gheorghe Valentin Rotar, a […]
23 iunie 2026 | Polițiștii rutieri din Alba acționează cu sistemul e-SIGUR pe drumurile din județ: Sunt vizate zonele cu risc rutier din județ
23 iunie 2026 | Polițiștii rutieri din Alba acționează cu sistemul e-SIGUR pe drumurile din județ: Sunt vizate zonele cu risc rutier din județ Polițiștii rutieri acționează marți, 23 iunie 2026, cu sistemul de monitorizare a traficului e-SIGUR, pentru a depista posibile încălcări ale normelor de circulație pe drumurile publice, în zonele cu risc rutier […]








