AMENDĂ de 2.000 lei pentru un tânăr din Cugir care a plecat din CARANTINĂ: Alte 57 persoane, sancționate pentru nerespectarea măsurilor anti-Covid
Un tânăr de 20 de ani, din Cugir, care nu a respectat dispoziția privind carantinarea sa la domiciliu, ca urmare a faptului că a revenit din străinătate a fost sancționat cu amendă în valoare de 2.000 de lei, în conformitate cu prevederile Legii 55 din 2020.
Inspectoratul de Poliție Județean Alba a continuat activitățile de verificare a modului în care se respectă prevederile Legii nr. 55 din 2020, privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19.
Sub coordonarea Instituției Prefectului, au continuat, în sistem integrat, acțiunile de verificare cu privire la respectarea măsurilor impuse în contextul stării de alertă, în scopul prevenirii răspândirii virusului Covid 19.
În ultimele 24 de ore au fost verificate 621 de persoane aflate în carantină, 227 aflate în izolare și au fost organizate 12 acțiuni punctuale în cadrul cărora au fost verificate 298 de persoane. Alte 35 de persoane au fost verificate în cadrul altor activități în contextul pandemiei.
Au fost controlate 33 de societăți comerciale/ persoane fizice autorizate, 47 de terase, restaurante, fastfood-uri și 49 de mijloace de transport, din care 9 mijloace de transport în comun.
Echipele de control au depistat și sancționat 57 de persoane care nu au respectat măsurile de protecție individuală, una care nu au respectat restricțiile de deplasare și una care nu a respectat măsura privind carantinarea.
De exemplu, polițiștii din Cugir au depistat un tânăr de 20 de ani, din Cugir, care nu a respectat dispoziția privind carantinarea sa la domiciliu, ca urmare a faptului că a revenit din străinătate. Tânărul a fost sancționat cu amendă în valoare de 2.000 de lei, în conformitate cu prevederile Legii 55 din 2020.
Scopul acțiunilor desfășurate nu este aplicarea de sancțiuni, ci acela de a-i determina pe toți cetățenii să conștientizeze necesitatea respectării normelor sanitare pentru prevenirea îmbolnăvirilor cu Covid 19.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Curier Județean
Silvia Puie, un nou mandat de director al CJAS Alba: A obținut cel mai mare punctaj din țară. A fost singurul candidat din județ
Silvia Puie, un nou mandat de director al CJAS Alba: A obținut cel mai mare punctaj din țară. A fost singurul candidat din județ Silvia Puie a obținut un nou mandat de director al CJAS Alba, după ce a reușit să obțină un punctaj final de 91,80 în cadrul concursului pentru acest post. Punctaj probă […]
DEER – Sucursala Alba anunță întreruperile de energie electrică programate pentru intervalul 29.06 – 05.07.2026 și suplimentar pentru intervalul intervalul 29.06 – 5.07.2026
DEER – Sucursala Alba anunță întreruperile de energie electrică programate pentru intervalul 29.06 – 05.07.2026 și suplimentar pentru intervalul intervalul 29.06 – 5.07.2026 Distribuție Energie Electrică România – Sucursala Alba anunță întreruperea în alimentarea cu energie electrică în mai multe localități din județul Alba. Întreruperile programate pentru intervalul 29.06- 05.07.2026 Nr.crt. ADRESA INTERVAL CENADE, […]
FOTO | Team XEO reprezintă Alba Iulia și România la FTC Premier Event Istanbul 2026: Revenire după 7 ani pe scena internațională a competițiilor de robotică
Team XEO reprezintă Alba Iulia și România la FTC Premier Event Istanbul 2026: Revenire după 7 ani pe scena internațională a competițiilor de robotică După o pauză de 7 ani, Team XEO #14278 revine pe scena internațională a competițiilor de robotică, fiind prezentă la FTC Premier Event Istanbul 2026, unul dintre cele două evenimente internaționale […]








