Curier Județean

AMENDĂ de 2.000 lei pentru un bărbat din Teiuș care a plecat din CARANTINĂ: Alte 74 persoane, sancționate pentru nerespectarea măsurilor anti-Covid

Ioana Oprean

Publicat

în

Un bărbat de 53 de ani, din Teiuș, care nu a respectat dispoziția privind carantinarea sa la domiciliu, ca urmare a faptului că a revenit din străinătate a fost sancționat cu amendă în valoare de 2.000 de lei, în conformitate cu prevederile Legii 55 din 2020.

Inspectoratul de Poliție Județean Alba a continuat activitățile de verificare a modului în care se respectă prevederile Legii nr. 55 din 2020, privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19.

În contextul prelungirii stării de alertă, acțiunile organizate de polițiștii din Alba, în sistem integrat, în scopul prevenirii răspândirii virusului Covid 19, au continuat.

În ultimele 24 de ore au fost verificate 539 de persoane aflate în carantină, 272 aflate în izolare și au fost organizate 12 acțiuni punctuale în cadrul cărora au fost verificate 315 persoane. Alte 44 de persoane au fost verificate în cadrul altor activități în contextul pandemiei.

Au fost controlate 19 societăți comerciale/ persoane fizice autorizate, 39 de terase, restaurante, fastfood-uri și 57 de mijloace de transport, din care 16 mijloace de transport în comun.

Echipele de control au depistat și sancționat 9 de persoane care nu au respectat măsurile de protecție individuală.

De exemplu, polițiștii din Teiuș, în timp ce acționau împreună cu polițiștii locali au depistat un bărbat de 53 de ani, din Teiuș, care nu a respectat măsura carantinării și a părăsit locația unde ar fi trebuit să se afle pentru următoarele două săptămâni, ca urmare a faptului că s-au întors din străinătate.

Bărbatul fost sancționați contravențional, cu amendă în valoare de 2.000 de lei, conform prevederilor art. 65 din Legea 55/2020.

Având în vedere că virusul este în continuare prezent, vă recomandăm să nu vă expuneți la riscul de a vă infecta.

Reamintim că o serie de măsuri de prevenire a răspândirii acestuia sunt în continuare valabile, printre acestea fiind și restricția organizării și participării la evenimente private, limitarea programului operatorilor economici, dar și purtarea măștii în spațiile închise, în mijloacele de transport în comun, la locul de muncă, precum și în spații publice deschise, cum ar fi, fără a se limita la acestea, piețe, târguri, bâlciuri, talciocuri, spațiile comerciale, stații pentru transportul în comun.

Acțiunile de control vor continua.


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Curier Județean

Curier Județean

VIDEO | Prima reacție a Primăriei Alba după blocarea conturilor și executarea silită pentru datorii de peste 13 milioane lei: ,, Cu siguranță vom contesta”

Bogdan Ilea

Publicat

în

Prima reacție a Primăriei Alba după blocarea conturilor și executarea silită pentru datorii de peste 13 milioane lei: ,, Cu siguranță vom contesta” Primăria Alba Iulia are conturile blocate și este executată silit pentru suma de peste 13 milioane lei din facturi restante. Flaviu Buta, purtătorul de cuvânt al instituției, a oferit o primă reacție […]

Citește mai mult

Curier Județean

O turistă s-a accidentat la membrul inferior pe Piatra Secuiului la Rimetea: Salvamont Alba intervine de urgență

Bogdan Ilea

Publicat

în

O turistă s-a accidentat pe Piatra Secuiului la Rimetea: Salvamont Alba intervine de urgență Intervenție de salvare în derulare pe Piatra Secuiului, după ce o turistă a suferit o accidentare la membrul inferior, joi, 25 iunie 2026. Echipa de salvatori montani de la punctul de lucru Rimetea, din cadrul SALVAMONT Alba, intervine pentru recuperarea victimei […]

Citește mai mult

Curier Județean

FOTO | Prezența unui URS, semnalată în comuna Săsciori: Mesaj RO-ALERT, emis pentru locuitorii din zonă

Bogdan Ilea

Publicat

în

Prezența unui URS, semnalată în comuna Săsciori: Mesaj RO-ALERT, emis pentru locuitorii din zonă În comuna Săsciori a fost semnalată prezența unui urs, ieri, 24 iunie 2026, iar locuitorii din zonă au primit un mesaj RO-Alert prin care au fost avertizați cu privire la pericol. ,,A fost semnalată prezența unui urs pe raza localității Săsciori. […]

Citește mai mult