Actualitate

Ambasadorul României în Republica Cuba și în statele din Caraibi, în vizită de lucru la Ciugud 

Ioana Oprean

Publicat

în

Ambasadorul României în Republica Cuba și în statele din Caraibi, în vizită de lucru la Ciugud 

Ambasadorul României în Republica Cuba și în statele din Caraibi, doamna Theodora Doris Mircea, a vizitat Comuna Ciugud într-o vizită de lucru, localitatea fiind inclusă, alături de municipii importante din România, în turneul diplomatic efectuat înainte de preluarea oficială a mandatului.  

Excelența Sa a fost primită de primarul Comunei Ciugud, Gheorghe Damian, discuțiile dintre cei doi oficiali fiind axate pe posibilitatea dezvoltării unor proiecte de colaborarea internațională între România și Cuba în domenii precum educație, digitalizare și dezvoltarea economică. 

„Comuna Ciugud este un exemplu de performanță în administrația publică locală din România, iar un astfel de exemplu vrem vă îl prezentăm și partenerilor noștri din Republica Cuba și din statele din Caraibi. Experiențele Ciugudului în educația viitorul, digitalizare sau dezvoltare economică reprezintă motivele pentru care mi-am dorit să ajung în această comună și să mă întâlnesc cu domnul primar Gheorghe Damian și cu echipa domniei sale. De asemenea Ciugud este o comună cu un puternic profil european, care a știut să fructifice apartenența noastră la spațiul european accesând fonduri europene importante. Sunt sigură că, în viitorul foarte apropiat, vom putea dezvolta proiect pilot de colaborare internațională în care comuna Ciugud să fie parte și să împărtășească din experiența vastă pe care această comunitate rurală a dobândit-o”, a spus Ambasadorul României în Republica Cuba și în statele din Caraibi, doamna Theodora Doris Mircea, 

„Pentru comuna Ciugud și pentru echipa primăriei este o onoare deosebită vizita doamnei ambasador Theodora Doris Mircea. Apreciem interesul Excelenței Sale pentru satul românesc și pentru exemplele pozitive din administrația rurală. Am asigurat-o pe doamna ambasador că în România sunt multe comune în care colegii mei fac performanță și, în contextul extinderii diplomatice pe care dorește să o promoveze, România are numeroase exemple de bună practică pe care le poate arăta partenerilor din Republica Cuba. Știm că este o țară care începe un parcurs important pe drumul spre dezvoltare și sperăm să putem implementa proiecte de colaborare internațională cu beneficii pentru ambele părți”, a spus Gheorghe Damian, primarul Comunei Ciugud și președintele Filialei Alba a Asociației Comunelor din România.  

Un punct important în programul vizitei a fost deplasare la Școala Gimnazială Ciugud, prima școală smart din mediul rural din România, unde Ambasadorul României în Republica Cuba și în statele din Caraibi, doamna Theodora Doris Mircea, a avut o scurtă întâlnire cu conducerea școlii și o parte dintre cadrele didactice, dat totodată a asistat și la o lecție demonstrativă în care sunt folosite resurse digitale. De asemenea diplomatul a vizitat și Thedora Golf Club de la Teleac, unul dintre cele mai moderne terenuri de golf din Europa.  

Comuna Ciugud este una dintre localitățile din România care a reușit să atragă numeroase fonduri europene, valoarea acestora fiind de peste 10.000 de euro pe cap de locuitor. Astfel, la aproximativ 3200 de locuitori, Ciugud a implementat proiecte cu  finanțări europene în valoare de peste 33 de milioane de euro.  

În anul 2019, la Ciugud a fost deschisă prima școală smart din mediul rural din România, un proiect care are ca scop dezvoltarea și reforma educației din zona rurală. Ciugud este și promotorul național al conceptului „smart village”, iar în 2020 a devenit oficial studiu de caz pentru Guvernul României în implementarea și dezvoltarea acestui concept. În timp, Ciugudul a dezvoltat numeroase proiecte de digitalizare a administrației publice și de îmbunătățire a interacțiunii cu cetățenii. De asemenea, Primăria Ciugud susține și protejarea inteligentă a mediului înconjurător prin folosirea unui autoturism electric sau prin producerea energiei electrice cu ajutorul unei microcentrale eoliene și a panourilor fotovoltaice.  

Recent, Ciugud a devenit și prima comunitate din România care și-a lansat propria monedă virtuală: CIUGUban. Proiectul presupune montarea în comună a unor stații de preluare și reciclare a ambalajelor, unde cetățenii vor putea depune sticlele, PET-urile și dozele de aluminiu, iar în schimbul acestora vor primi monede virtuale, CIUGUbani, care vor putea fi folosite în comunitate. Monedele nu au valoare de criptomonedă, ci sunt doar o formă de recompensare a cetățenilor și de stimulare a reciclării și colectării selective. Prima astfel de stație a fost montată în curtea Școlii Gimnaziale Ciugud, prima școală smart din mediul rural din România, fiind personalizată sub forma unui roboțel. Acesta a fost numit „Verzulică – roboțelul reciclator”, iar copiii sunt provocați, până la sfârșitul vacanței de vară, să recicleze cât mai multe ambalaje și să colecteze cât mai multe monede virtuale. La începutul noului an școlar, monedele virtuale colectate vor fi convertite în bani reali, pe care copiii îi vor putea folosi pentru a finanța mici proiecte și activități educaționale sau extrașcolare.  

 


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Actualitate

Actualitate

Claudiu Năsui, fost ministru al Economiei, propune cinci măsuri pentru economie: ,,Ar trebui să le facă viitorul guvern”

Bogdan Ilea

Publicat

în

Claudiu Năsui, fost ministru al Economiei, propune cinci măsuri pentru economie: ,,Ar trebui să le facă viitorul guvern” Claudiu Năsui a prezentat, printr-o postare publicat pe Facebook, o serie de cinci propuneri pe care le consideră esențiale pentru îmbunătățirea economiei României. Măsurile vizează în principal reducerea taxelor, simplificarea birocrației și restructurarea aparatului administrativ. Printre principalele […]

Citește mai mult

Actualitate

VIDEO | Sorin Grindeanu, după consultările cu Nicușor Dan: „PSD este gata să îşi asume guvernarea, inclusiv funcţia de premier”

Ioana Oprean

Publicat

în

Sorin Grindeanu, după consultările cu Nicușor Dan: „PSD este gata să îşi asume guvernarea, inclusiv funcţia de premier” Președintele PSD, Sorin Grindeanu, a declarat marți, 23 iunie 2026, după consultările de la Palatul Cotroceni cu președintele Nicușor Dan, că social-democrații sunt pregătiți să își asume responsabilitatea guvernării, inclusiv prin ocuparea funcției de premier. Liderul PSD […]

Citește mai mult

Actualitate

23-24 iunie 2026 | Risc de inundații în Alba și în alte județe din vestul, centrul și sudul țării: Ce au anunțat hidrologii

Ioana Oprean

Publicat

în

Risc de inundații în Alba și în alte județe din vestul, centrul și sudul țării: Ce au anunțat hidrologii Institutul Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor a emis o Atenționare Hidrologică de Cod galben, valabilă în intervalul 23 iunie, ora 12:00 – 24 iunie, ora 09:00. Atenționarea vizează fenomene precum scurgeri importante pe versanți, […]

Citește mai mult