All Star Game 2012 la baschet feminin se joacă la Alba Iulia!
*Pentru o zi, Alba Iulia va fi capitala baschetului românesc feminin
Alba Iulia începe să-şi definitiveze apăsat rolul important deţinut în ultima vreme pe harta baschetului feminin autohton din România. Ascensiunea extraordinară a echipei din Cetatea Marii Uniri, clasată actualmente pe locul secund în ierarhia Diviziei A, dar şi prezenţa lui Petre Eleş în conducerea clubului cântăresc enorm în relaţiile cu Federaţia Română de Baschet. Aprecierile de care se bucură responsabilii CSU Alba Iulia fac ca la finele lunii martie, probabil sâmbătă, 31 martie, în sala Universităţii „1 Decembrie 1918” să fie găzduit un eveniment de seamă, unul dintre cele mai importante din agenda FRB. „Astăzi (nr – luni) ar fi trebuit să vină la Alba Iulia un reprezentant al Federaţiei pentru a pune la punct ultimele detalii legate de organizare, însă acesta a rămas blocat din cauza vremii la Sibiu. În proporţie de 99 la sută, All Star Game 2012 se va juca la Alba Iulia, în principiu aşa s-a stabilit„, a declarat Petre Eleş, directorul sportiv al CSU Alba Iulia
Al Star Game feminin 2012 se va desfăşura la Alba Iulia, un meci spectacol ce va reuni cele mai bune jucătoare din campionatul intern, sub forma celor două selecţionate, anul trecut a fost NORD şi SUD, dar acum se studiază varianta alcătuirii a două echipe, una a „stranierelor” şi o alta a jucătoarelor autohtone. Componenţa celor două team-uri va fi aleasă prin vot de publicul din toată ţara şi de jurnaliştii sportivi, după nominalizările FRB. Evenimentul tradiţional este organizat de Federaţia Română de Baschet, din venituri proprii, dar şi cu sprijinul autorităţilor locale. Acţiunea de o strălucire aparte demonstrează importanţa acestei ramuri sportive, baschetul, devenită numărul 1 în judeţul Alba, Alba Iulia fiind astfel pentru o zi capitala baschetului feminin autohton.
*31 martie, data iniţială a All Star Game 2012
„Data fixată este 31 martie, după încheierea sezonului regulat, înaintea play-off-ului, dar momentan stă sub semnul întrebării din cauza vremii potrivnice, care ar prelungi campionatul. Este un foarte important pas înainte pentru Alba Iulia, va fi adunată aici întreaga cremă a baschetului feminin românesc, într-un eveniment televizat de DigiSport, deci practic vom beneficia de o mediatizare de proporţii, un lucru extrem de benefic„, a mai spus Eleş.
Precedentul „Meci al stelelor”, cel feminin din 2011 s-a derulat în 27 martie, în Sala Sporturilor din Dej, la respectiva acţiune fiind implicată şi Ancuţa Stoenescu, actuala echiperă a CSU Alba Iulia, votată în echipa Nordului, baschetbalista fiind legitimată pe atunci la BC Danzio Timişoara. Alături de ea, din respectiva selecţionată au făcut parte şi Alexandra Uiuiu şi Volha Tămârgeanu, pe atunci componente ale CSU Alba Iulia.
Dan HENEGAR
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Curier Județean
Imobilul de pe strada Mușețelului, folosit temporar de IPJ Alba, revine în administrarea Spitalului Județean de Urgență Alba Iulia
Imobilul de pe strada Mușețelului, folosit temporar de IPJ Alba, revine în administrarea Spitalului Județean de Urgență Alba Iulia Pe ordinea de zi a ședinței ordinare de miercuri, 24 iunie 2026, se află și un proiect de hotărâre privind schimbarea titularului dreptului de administrare asupra suprafeței utile de 619,42 mp din imobilul-construcție înscris în C.F. […]
Primăria Alba Iulia, despre criza transportului public: ,,Manchester a așteptat 40 de ani să-și recapete controlul asupra transportului public de la un operator privat. Noi nu așteptăm atât, avem totul pregătit”
Primăria Alba Iulia, despre criza transportului public: ,,Manchester a așteptat 40 de ani să-și recapete controlul asupra transportului public de la un operator privat. Noi nu așteptăm atât, avem totul pregătit” La Alba Iulia continuă criza transportului public, circulația autobuzelor este sistată total pe rutele care deservesc municipiul, iar vina pentru situația aceasta este pasată […]
UPDATE FOTO | Accident GRAV pe autostrada A10, Sebeș-Turda: O persoană rănită după ce o autoutilitară s-a răsturnat pe sensul de mers Decea-Aiud
Accident GRAV pe autostrada A10, Sebeș-Turda: O persoană rănită după ce o autoutilitară s-a răsturnat pe sensul de mers Decea-Aiud Un accident rutier grav a avut loc marți seara, în jurul orei 19.30, pe autostrada A10 Sebeș-Turda. O persoană este încarcerată pe sensul de mers Decea-Aiud. Citește și: FOTO | ACCIDENT pe DN 7: Două […]








