Curier Județean

All Star Game 2012 la baschet feminin se joacă la Alba Iulia!

Dan HENEGAR

Publicat

în

*Pentru o zi, Alba Iulia va fi capitala baschetului românesc feminin

Alba Iulia începe să-şi definitiveze apăsat rolul important deţinut în ultima vreme pe harta baschetului feminin autohton din România. Ascensiunea extraordinară a echipei din Cetatea Marii Uniri, clasată actualmente pe locul secund în ierarhia Diviziei A, dar şi prezenţa lui Petre Eleş în conducerea clubului cântăresc enorm în relaţiile cu Federaţia Română de Baschet. Aprecierile de care se bucură responsabilii CSU Alba Iulia fac ca la finele lunii martie, probabil sâmbătă, 31 martie, în sala Universităţii „1 Decembrie 1918” să fie găzduit un eveniment de seamă, unul dintre cele mai importante din agenda FRB. „Astăzi (nr – luni) ar fi trebuit să vină la Alba Iulia un reprezentant al Federaţiei pentru a pune la punct ultimele detalii legate de organizare, însă acesta a rămas blocat din cauza vremii la Sibiu. În proporţie de 99 la sută, All Star Game 2012 se va juca la Alba Iulia, în principiu aşa s-a stabilit„, a declarat Petre Eleş, directorul sportiv al CSU Alba Iulia

Al Star Game feminin 2012 se va desfăşura la Alba Iulia, un meci spectacol ce va reuni cele mai bune jucătoare din campionatul intern, sub forma celor două selecţionate, anul trecut a fost NORD şi SUD, dar acum se studiază varianta alcătuirii a două echipe, una a „stranierelor” şi o alta a jucătoarelor autohtone. Componenţa celor două team-uri va fi aleasă prin vot de publicul din toată ţara şi de jurnaliştii sportivi, după nominalizările FRB.  Evenimentul tradiţional este organizat de Federaţia Română de Baschet, din venituri proprii, dar şi cu sprijinul autorităţilor locale. Acţiunea de o strălucire aparte demonstrează importanţa acestei ramuri sportive, baschetul, devenită numărul 1 în judeţul Alba, Alba Iulia fiind astfel pentru o zi capitala baschetului feminin autohton.

*31 martie, data iniţială a All Star Game 2012

Data fixată este 31 martie, după încheierea sezonului regulat, înaintea play-off-ului, dar momentan stă sub semnul întrebării din cauza vremii potrivnice, care ar prelungi campionatul. Este un foarte important pas înainte pentru Alba Iulia, va fi adunată aici întreaga cremă a baschetului feminin românesc, într-un eveniment televizat de DigiSport, deci practic vom beneficia de o mediatizare de proporţii, un lucru extrem de benefic„, a mai spus Eleş.

Precedentul „Meci al stelelor”, cel feminin din 2011 s-a derulat în 27 martie, în Sala Sporturilor din Dej, la respectiva acţiune fiind implicată şi Ancuţa Stoenescu, actuala echiperă a CSU Alba Iulia, votată în echipa Nordului, baschetbalista fiind legitimată pe atunci la BC Danzio Timişoara. Alături de ea, din respectiva selecţionată au făcut parte şi Alexandra Uiuiu şi Volha Tămârgeanu, pe atunci componente ale CSU Alba Iulia.

Dan HENEGAR

 


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Curier Județean

Curier Județean

Clădire istorică din centrul municipiului Alba Iulia, salvată printr-o investiție de aproape 3,7 milioane de lei: Centrul Militar Județean Alba va primi spații noi prin mansardare și modernizare

Ioana Oprean

Publicat

în

Clădire istorică din centrul municipiului Alba Iulia, salvată printr-o investiție de aproape 3,7 milioane de lei: Centrul Militar Județean Alba va primi spații noi prin mansardare și modernizare Una dintre clădirile cu valoare istorică din centrul municipiului Alba Iulia se pregătește pentru o transformare importantă. Consiliul Județean Alba urmează să aprobe, în ședința ordinară de […]

Citește mai mult

Curier Județean

Șofer trimis în judecată după ce a fost prins la volan cu aproape 2 g/l alcool pur în sânge: Judecătoria Alba Iulia a dat undă verde începerii procesului penal

Ioana Oprean

Publicat

în

Șofer trimis în judecată după ce a fost prins la volan cu aproape 2 g/l alcool pur în sânge: Judecătoria Alba Iulia a dat undă verde începerii procesului penal Un bărbat acuzat că a condus un autoturism pe drumurile publice în stare avansată de ebrietate va fi judecat pentru infracțiunea de conducere a unui vehicul […]

Citește mai mult

Curier Județean

Noul adăpost pentru câini fără stăpân de la Câlnic: Contract de peste 20.000 de euro pentru proiectarea amenajării drumului de acces

Ioana Oprean

Publicat

în

Noul adăpost pentru câini fără stăpân de la Câlnic: Contract de peste 20.000 de euro pentru proiectarea amenajării drumului de acces O companie din Sibiu va presta serviciile de proiectare a amenajării drumului de acces spre viitorul adăpost pentru câini fără stăpân de la Câlnic. Valoarea contractului atribuit vineri, 19 iunie 2026, prin achiziție directă, […]

Citește mai mult