Curier Județean

All Star Game 2012 la baschet feminin se joacă la Alba Iulia!

Dan HENEGAR

Publicat

în

*Pentru o zi, Alba Iulia va fi capitala baschetului românesc feminin

Alba Iulia începe să-şi definitiveze apăsat rolul important deţinut în ultima vreme pe harta baschetului feminin autohton din România. Ascensiunea extraordinară a echipei din Cetatea Marii Uniri, clasată actualmente pe locul secund în ierarhia Diviziei A, dar şi prezenţa lui Petre Eleş în conducerea clubului cântăresc enorm în relaţiile cu Federaţia Română de Baschet. Aprecierile de care se bucură responsabilii CSU Alba Iulia fac ca la finele lunii martie, probabil sâmbătă, 31 martie, în sala Universităţii „1 Decembrie 1918” să fie găzduit un eveniment de seamă, unul dintre cele mai importante din agenda FRB. „Astăzi (nr – luni) ar fi trebuit să vină la Alba Iulia un reprezentant al Federaţiei pentru a pune la punct ultimele detalii legate de organizare, însă acesta a rămas blocat din cauza vremii la Sibiu. În proporţie de 99 la sută, All Star Game 2012 se va juca la Alba Iulia, în principiu aşa s-a stabilit„, a declarat Petre Eleş, directorul sportiv al CSU Alba Iulia

Al Star Game feminin 2012 se va desfăşura la Alba Iulia, un meci spectacol ce va reuni cele mai bune jucătoare din campionatul intern, sub forma celor două selecţionate, anul trecut a fost NORD şi SUD, dar acum se studiază varianta alcătuirii a două echipe, una a „stranierelor” şi o alta a jucătoarelor autohtone. Componenţa celor două team-uri va fi aleasă prin vot de publicul din toată ţara şi de jurnaliştii sportivi, după nominalizările FRB.  Evenimentul tradiţional este organizat de Federaţia Română de Baschet, din venituri proprii, dar şi cu sprijinul autorităţilor locale. Acţiunea de o strălucire aparte demonstrează importanţa acestei ramuri sportive, baschetul, devenită numărul 1 în judeţul Alba, Alba Iulia fiind astfel pentru o zi capitala baschetului feminin autohton.

*31 martie, data iniţială a All Star Game 2012

Data fixată este 31 martie, după încheierea sezonului regulat, înaintea play-off-ului, dar momentan stă sub semnul întrebării din cauza vremii potrivnice, care ar prelungi campionatul. Este un foarte important pas înainte pentru Alba Iulia, va fi adunată aici întreaga cremă a baschetului feminin românesc, într-un eveniment televizat de DigiSport, deci practic vom beneficia de o mediatizare de proporţii, un lucru extrem de benefic„, a mai spus Eleş.

Precedentul „Meci al stelelor”, cel feminin din 2011 s-a derulat în 27 martie, în Sala Sporturilor din Dej, la respectiva acţiune fiind implicată şi Ancuţa Stoenescu, actuala echiperă a CSU Alba Iulia, votată în echipa Nordului, baschetbalista fiind legitimată pe atunci la BC Danzio Timişoara. Alături de ea, din respectiva selecţionată au făcut parte şi Alexandra Uiuiu şi Volha Tămârgeanu, pe atunci componente ale CSU Alba Iulia.

Dan HENEGAR

 


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Curier Județean

Curier Județean

Depozite neconforme de deșeuri închise în Alba: Aproximativ 16.000 de euro pentru servicii de întreținere post-închidere

Ioana Oprean

Publicat

în

Depozite neconforme de deșeuri închise în Alba: Aproximativ 16.000 de euro pentru servicii de întreținere post-închidere Consiliul Județean Alba a achiziționat, joi, 18 iunie 2026, prin procedura de achiziție directă de la o firmă din Ocna Mureș servicii de întreținere post-închidere aferente depozitelor neconforme de deșeuri închise în județ. Valoarea achiziției este de 79.724,61 lei (echivalentul […]

Citește mai mult

Curier Județean

FOTO | INCENDIU în Alba Iulia: A luat foc un transformator electric pe bulevardul Transilvaniei

Ioana Oprean

Publicat

în

INCENDIU în Alba Iulia: A luat foc un transformator electric pe bulevardul Transilvaniei Un incendiu a izbucnit duminică seara, în jurul orei 20.30, în Alba Iulia. A luat foc un transformator electric pe bulevardul Transilvaniei. Detașamentul de pompieri Alba Iulia intervine pentru stingerea unui incendiu izbucnit in mun. Alba Iulia, bulevardul Transilvaniei. Este vorba despre […]

Citește mai mult

Curier Județean

VIDEO | Tradiție, folclor și miros de flori, într-un loc de vis din Alba: Ansamblul Folcloric „Dor Teiușan”, oaspeți de poveste în lanul de lavandă de la Stremț

Ioana Oprean

Publicat

în

Tradiție, folclor și miros de flori, într-un loc de vis din Alba: Ansamblul Folcloric „Dor Teiușan”, oaspeți de poveste în lanul de lavandă de la Stremț Tradiția românească și frumusețea naturii s-au împletit armonios duminică, într-un loc de poveste din Alba, odată cu vizita membrilor Ansamblului Folcloric „Dor Teiușan” la „Povestea cu Lavandă” din comuna […]

Citește mai mult