All Star Game 2012 la baschet feminin se joacă la Alba Iulia!
*Pentru o zi, Alba Iulia va fi capitala baschetului românesc feminin
Alba Iulia începe să-şi definitiveze apăsat rolul important deţinut în ultima vreme pe harta baschetului feminin autohton din România. Ascensiunea extraordinară a echipei din Cetatea Marii Uniri, clasată actualmente pe locul secund în ierarhia Diviziei A, dar şi prezenţa lui Petre Eleş în conducerea clubului cântăresc enorm în relaţiile cu Federaţia Română de Baschet. Aprecierile de care se bucură responsabilii CSU Alba Iulia fac ca la finele lunii martie, probabil sâmbătă, 31 martie, în sala Universităţii „1 Decembrie 1918” să fie găzduit un eveniment de seamă, unul dintre cele mai importante din agenda FRB. „Astăzi (nr – luni) ar fi trebuit să vină la Alba Iulia un reprezentant al Federaţiei pentru a pune la punct ultimele detalii legate de organizare, însă acesta a rămas blocat din cauza vremii la Sibiu. În proporţie de 99 la sută, All Star Game 2012 se va juca la Alba Iulia, în principiu aşa s-a stabilit„, a declarat Petre Eleş, directorul sportiv al CSU Alba Iulia
Al Star Game feminin 2012 se va desfăşura la Alba Iulia, un meci spectacol ce va reuni cele mai bune jucătoare din campionatul intern, sub forma celor două selecţionate, anul trecut a fost NORD şi SUD, dar acum se studiază varianta alcătuirii a două echipe, una a „stranierelor” şi o alta a jucătoarelor autohtone. Componenţa celor două team-uri va fi aleasă prin vot de publicul din toată ţara şi de jurnaliştii sportivi, după nominalizările FRB. Evenimentul tradiţional este organizat de Federaţia Română de Baschet, din venituri proprii, dar şi cu sprijinul autorităţilor locale. Acţiunea de o strălucire aparte demonstrează importanţa acestei ramuri sportive, baschetul, devenită numărul 1 în judeţul Alba, Alba Iulia fiind astfel pentru o zi capitala baschetului feminin autohton.
*31 martie, data iniţială a All Star Game 2012
„Data fixată este 31 martie, după încheierea sezonului regulat, înaintea play-off-ului, dar momentan stă sub semnul întrebării din cauza vremii potrivnice, care ar prelungi campionatul. Este un foarte important pas înainte pentru Alba Iulia, va fi adunată aici întreaga cremă a baschetului feminin românesc, într-un eveniment televizat de DigiSport, deci practic vom beneficia de o mediatizare de proporţii, un lucru extrem de benefic„, a mai spus Eleş.
Precedentul „Meci al stelelor”, cel feminin din 2011 s-a derulat în 27 martie, în Sala Sporturilor din Dej, la respectiva acţiune fiind implicată şi Ancuţa Stoenescu, actuala echiperă a CSU Alba Iulia, votată în echipa Nordului, baschetbalista fiind legitimată pe atunci la BC Danzio Timişoara. Alături de ea, din respectiva selecţionată au făcut parte şi Alexandra Uiuiu şi Volha Tămârgeanu, pe atunci componente ale CSU Alba Iulia.
Dan HENEGAR
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Curier Județean
O turistă s-a accidentat la membrul inferior pe Piatra Secuiului la Rimetea: Salvamont Alba intervine de urgență
O turistă s-a accidentat pe Piatra Secuiului la Rimetea: Salvamont Alba intervine de urgență Intervenție de salvare în derulare pe Piatra Secuiului, după ce o turistă a suferit o accidentare la membrul inferior, joi, 25 iunie 2026. Echipa de salvatori montani de la punctul de lucru Rimetea, din cadrul SALVAMONT Alba, intervine pentru recuperarea victimei […]
FOTO | Prezența unui URS, semnalată în comuna Săsciori: Mesaj RO-ALERT, emis pentru locuitorii din zonă
Prezența unui URS, semnalată în comuna Săsciori: Mesaj RO-ALERT, emis pentru locuitorii din zonă În comuna Săsciori a fost semnalată prezența unui urs, ieri, 24 iunie 2026, iar locuitorii din zonă au primit un mesaj RO-Alert prin care au fost avertizați cu privire la pericol. ,,A fost semnalată prezența unui urs pe raza localității Săsciori. […]
Adolescent de 16 ani, din Abrud, cercetat de polițiști: A fost prins fără permis în timp ce conducea o motocicletă neînmatriculată
Adolescent de 16 ani, din Abrud, cercetat de polițiști: A fost prins fără permis în timp ce conducea o motocicletă neînmatriculată Un adolescent de 16 ani, din Abrud, este cercetat de polițiști după ce a fost prins fără permis în timp ce conducea o motocicletă neînmatriculată. Potrivit IPJ Alba, la data de 24 iunie 2026, […]








