Ştirea zilei

Alexandru Sinea, DSP Alba: Declararea stării de alertă medicală în Alba Iulia va deveni inevitabilă dacă situația colectării gunoiului persistă

Ioana Oprean

Publicat

în

Alexandru Sinea, DSP Alba: Declararea stării de alertă medicală în Alba Iulia va deveni inevitabilă dacă situația colectării gunoiului persistă

Alexandru Sinea, directorul DSP Alba, face apel către cei implicați în colectarea și depozitarea deșeurilor din Alba Iulia, pentru a găsi soluții pentru deblocarea procesului, astfel ca situația să nu devină un pericol pentru sănătatea locuitorilor.

„Direcția de Sănătate Publică Alba face un apel către toți cei implicați în procesul de colectare și depozitare a deșeurilor de la nivelul Municipiului Alba Iulia să găsească, de urgență, soluțiile pentru deblocarea întregului proces, astfel încât situația să nu devină un pericol pentru sănătatea cetățenilor.

Ca urmare a vizitelor efectuate în teren de către personalul DSP, dar și ca urmare a sesizărilor venite din partea cetățenilor, am constatat că în foarte multe zone din Alba Iulia, în special în cartierele cu blocuri, colectarea deșeurilor a fost făcută la un nivel mult sub cel necesar.

Cantitățile foarte mari de gunoaie rămase necolectate, pe lângă disconfortul creat cetățenilor care locuiesc în ceste zone, atât vizual cât și în ce privește mirosul neplăcut, pot oricând să se transforme în focare de infecție, cu atât mai mult cu cât suntem într-o perioadă cu temperaturi ridicate.

Mai mult, în calitate de părinte înțeleg foarte bine situația prin care trec mulți albaiulieni. Nici eu nu mi-aș lăsa fetițele să se joace, în fața blocului, pe lângă mormane de gunoaie.

Nu vom asista pasivi la transformarea orașului într-un focar de infecție, chiar dacă Direcția de Sănătate Publică Alba nu deține pârghiile și instrumentele legale pentru a-i putea sancționa pe toți actorii implicați în procesul de colectare a deșeurilor.

Lansăm acest apel tocmai pentru a evita situația în care vom fi obligați să solicităm declararea stării de alertă din cauze medicale, la nivelul Municipiului Alba Iulia.

Sperăm că o astfel de decizie poate fi evitată, însă modul de evoluție al colectării deșeurilor din ultima perioadă ne obligă să ne pregătim pentru orice scenariu.

Astfel, am luat deja legătura cu toate instituțiile cu competențe în domeniu, la nivelul orașului și județului, și am transmis îngrijorările noastre în legătură cu situația colectării deșeurilor, precum și posibilitatea ca, în cazul în care situația persistă, declararea stării de alertă să devină inevitabilă.

Lansăm încă o dată un apel către toți factorii de decizie implicați în procesul colectării și depozitării deșeurilor să ia de urgență măsuri și să remedieze situația inacceptabilă în care i-au pus pe zeci de mii de albaiulieni”, a transmis Alexandru Sinea, directorul DSP Alba, prin intermediul paginii de socializare.


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

Locuitorii din Alba Iulia încep să se alăture șoferilor STP aflați în grevă: „Ca și cetățean al acestui oraș am venit să-i susțin. După ce ne-au purtat atâția ani în spate, măcar atât merită și ei”

Ioana Oprean

Publicat

în

Locuitorii din Alba Iulia încep să se alăture șoferilor STP aflați în grevă: „Ca și cetățean al acestui oraș am venit să-i susțin. După ce ne-au purtat atâția ani în spate, măcar atât merită și ei” După aproape două săptămâni de grevă a șoferilor Societății de Transport Public (STP) Alba Iulia, tot mai mulți cetățeni […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

VIDEO | Momentul impactului de la Teiuș, în care doi vârstnici de 77 și 80 de ani s-au ciocnit cu două tricicluri: Aceștia au fost transportați de urgență la spital

Bogdan Ilea

Publicat

în

Momentul impactului de la Teiuș, în care doi vârstnici de 77 și 80 de ani s-au ciocnit cu două tricicluri: Aceștia au fost transportați de urgență la spital Doi vârstnici de 77 și 80 de ani, din Teiuș, au ajuns cu răni la spital după ce s-au ciocnit cu două tricicluri electrice, după un accident […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

ACCIDENT rutier pe DN 67C, în zona Tău Bistra: Un motociclist ar fi pierdut controlul și ar fi intrat în coliziune cu un parapet

Bogdan Ilea

Publicat

în

ACCIDENT rutier pe DN 67C, în zona Tău Bistra: Un motociclist ar fi pierdut controlul și ar fi intrat în coliziune cu un parapet Un accident rutier a avut loc pe DN 67 C, în localitatea Tău Bistra, 24 iunie 2026. Din primele informații este implicat un motociclist.  Acesta ar fi intrat într-un parapet după […]

Citește mai mult