Alexandru Pelici semnează mâine cu CSM Unirea Alba Iulia!
Antrenorul Alexandru Pelici va semna mâine contractul cu divizionara terță CSM Unirea Alba Iulia și va începe efectiv activitatea la formația din Cetatea Marii Uniri în jurul datei de 1 noiembrie, adică peste două săptămâni.
Mutarea este una extrem de importantă în privința băncii tehnice a “alb-negrilor”, în condițiile în care noul antrenor principal nu a antrenat niciodată în Liga 3. Considerată la un moment dat extrem de greu de înfăptuit, ținând cont de CV-ul tehnicianului bănățean și nivelul la care a ajuns, aducerea lui Pelici reprezintă o lovitură din toate punctele de vedere. Inițial antrenorul din Timișoara a anunțat că, dacă va veni la Alba Iulia, o va face doar de anul viitor, însă a cedat insistențele oficialilor uniriști, care l-au convins să se răzgândească tocmai pentru a mai salva din acest sezon ce pare compromis în acest moment, departe de obiectivul fixat! 
“A contat foarte mult faptul că este vorba despre Unirea Alba Iulia, o echipă apropiată sufletului. Am cântărit bine și o să vin din acest an tocmai pentru a mai avea șanse la realizarea obiectivelor. Până când o să mă implic efectiv, la începutul lunii viitoare, nu vreau să pun presiune suplimentară pe antrenorii actuali”, a menționat Alexandru Pelici.
Pelici și-a început cariera de antrenor tocmai la Alba Iulia în urmă cu două decenii, iar în 2004, la primul sezon în Divizia A, deși era cel mai tânăr “principal” din elită, doar 30 de ani, a terminat pe locul al 6-lea cu Apulum Unirea, cea mai bună performanță din istoria clubului care anul viitor celebrează Centenarul.
“Suntem foarte mulțumiți că am reușit să-l aducem pe Alex Pelici. Am insistat, am conversat în numeroase rânduri și asta a contat foarte mult. Am reușit să concretizăm cea mai bună variantă. Intenția noastră pe termen mediu este să ajungem în play-off”, a confirmat Radu Urcan, director CSM Unirea Alba Iulia.
Lui Pelici i se va propune o înțelegere pe minimum un an și jumătate, un contract care va fi prelungit automat în funcție de performanța reușită. Mai sunt discuții în privința staff-ului cu care va lucra noul antrenor al CSM Unirea Alba Iulia, dar în principiul Pelici agreează ideea colaborării cu actualii secunzi. După 8 etape, CSM Unirea Alba Iulia este pe poziția a 6-a a ierarhiei Seriei 9, cu numai 9 puncte, la 6 “lungimi” de locul 4 (ultimul calificant în play-off) ocupat de Gloria Bistrița! Astfel, interimatul instalat după despărțirea de Stelian Gherman (venit în interseson) se va prelungi și la partidele cu Metalurgistul Cugir (sâmbătă, pe “Cetate”) și ACS Mediaș (prima rundă din retur). Gherman a plecat după acel 1-6 rușinos de la Bistrița din etapa a 5-a, în 22 septembrie, iar în următoarele 3 dispute (1-1 cu Industria Galda, 0-2 la Ungheni și 1-1 la Reghin) de pregătire s-au ocupat Cosmin Corovei (preparatorul fizic venit în intersezon), Marcel Rusu, Mircea Oprea și Petre Clep.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Sport
Veste bombă: Federația Română de Fotbal nu a omologat rezultatele și clasamentele Ligii 3: „Decizia va fi luată doar după finalizarea litigiului de la TAS inițiat de CSM Unirea Alba Iulia”
Veste bombă: Federația Română de Fotbal nu a omologat rezultatele și clasamentele Ligii 3: „Decizia va fi luată doar după finalizarea litigiului de la TAS inițiat de CSM Unirea Alba Iulia” Comitetul Executiv al Federației Române de Fotbal (FRF), întrunit miercuri, 24 iunie 2026, a luat o decizie care lasă o rază de speranță pentru […]
CSM Unirea Alba Iulia, staff-ul lui Pustai este complet: Mircea Oprea, singurul supraviețuitor, Liviu Rusu – noul preparator fizic
La divizionara terță CSM Unirea Alba Iulia, staff-ul lui Pustai este complet: Mircea Oprea, singurul supraviețuitor, Liviu Rusu – noul preparator fizic Divizionara terță CSM Unirea Alba Iulia și-a definitivat staff-ul tehnic cu care va aborda stagiunea 2026/2027, când pentru al treilea an la rând se atacă promovarea în Liga 2. Citește și: CSM Unirea […]
FOTO: Cubaneza Gretell Moreno, noua coordonatoare a vicecampioanei Volei Alba Blaj, în stagiunea 2026/2027
Cubaneza Gretell Moreno, noua coordonatoare a vicecampioanei Volei Alba Blaj, în sezonul 2026/2027 Cubaneza Gretell Moreno (28 ani), ultima dată la Volley Mulhouse Alsace, este noul coordonator al vicecampioanei Volei Alba Blaj. Citește și: Volei Alba Blaj își păstrează vedetele: Piani, Vereș și Trcol continuă și în sezonul 2026/2027 în „Mica Romă” Cubaneza este de două […]









