Ştirea zilei

Alegerile, prin ochii unui medic din Alba Iulia: Scaunele trebuie ocupate de tehnocrați, iar edilul să fie ”rezonabil și modest”

Ioana Oprean

Publicat

în

Valeriu Isbășescu, medic chirurg de 15 ani la Spitalul Județean de Urgență din Alba Iulia, este unul dintre oamenii care nu lipsesc de la niciun scrutin electoral. Cu toate acestea, el consideră că indiferent ce cârmuitori sau partide vin, schimbarea nu se va resimți doar dacă va începe, în primul rând, cu noi înșine. Acesta susține că scaunele în Primăria Alba Iulia ar trebui ocupate de tehnocrați, iar primarul să fie un bun organizator, un om rezonabil și modest.

Vali Isbasescu02

O primărie de tehnocrați

Dr. Valeriu Isbășescu opiniază că primarul ar avea nevoie de consultanți, specialiști în diferite domenii de activitate, care să ia pulsul societății, să cunoască problemele oamenilor și să le aducă la cunoștința instituției primăriei. Totodată, el consideră că ar fi necesară si o mai bună colaborare între administrația locală și cetățeni, iar primarul ar trebui să fie un bun organizator, să știe să se înconjoare de oameni de calitate și să rămână rezonabil și modest.

”Nu o să candidez niciodată pentru o asemenea funcție, însă voi merge, împins de conștiinciozitate, tot timpul la vot. Dacă ar fi să fac un exercițiu de imaginație, ca primar aș face întâlniri periodice cu șefii de secție, pentru a vedea care sunt problemele ce țin de competența administrației locale și care ar putea fi rezolvarea lor”, a spus acesta.

Nu este adeptul susținerii unui partid, dar nici nu este cel care votează candidatul  pentru că este independent, pentru că în viziunea lui ”omul este cel care contează”.  ”Nu mă uit dacă are un partid în spate sau dacă merge pe cont propriu”, a afirmat acesta.

Medicul chirurg Valeriu Isbășescu (45 de ani) profesează de circa 15 ani la Spitalul Județean de Urgență  Alba Iulia, s-a născut în Sibiu și este absolvent al Facultății de Medicină din Cluj-Napoca. A studiat și profesat în Franța, la un spital din Strasbourg, unde și-a făcut rezidențiatul, însă a ales să se întoarcă în România deoarece ”omul este cel care sfințește locul” și consideră că poate să își facă bine meseria și aici, alături de familie și copii.

Nu regretă că s-a întors în țară și dacă ar fi să o ia de la început, tot medicina ar alege-o, deoarece spune că această meserie i se potrivește cel mai bine, aducându-i satisfacții pe care nimeni nu i le poate lua.

Iar despre acestea am aflat după ce a deschis ușa dulapului din camera de gardă și am văzut un bilețel lipit pe interior, care, se observa, era scris de un copil: ”Domnul doctor, VĂ MULȚUMESC Foarte FRUMOS deoarece m-ați ajutat foarte bine aici în Spital. Vă mulțumesc foarte Mult”.

Vali Isbasescu01

Era vorba de un copil care a suferit un accident. Acesta a avut nevoie de o intervenție chirurgicală complicată, cu un puternic impact emoțional.

”Era un copil de șapte ani, un băiețel slab, instituționalizat, care s-a lovit cu leagănul în abdomen, fapt ce i-a produs multiple rupturi hepatice. Am realizat că va muri prin hemoragie, iar pentru a-l salva este nevoie de gesturi riscante care, la fel, ar putea fi fatale prin ele însele. În timpul operației, care a durat circa patru ore, permanent aveam în gând nedreptatea din partea sorții, că un copil de 7 ani să-și piardă viața pentru un banal accident cu leagănul. Așa ceva nu se poate! Efectiv mi-au dat lacrimile. În cele din urmă, după mai multe momente de deznădejde, hemoragia a putut fi oprită. După ce s-a făcut bine mi-a trimis mai multe bilețele de mulțumire. Pe acesta l-am păstrat”, a explicat dr. Isbășescu.


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

EXCLUSIV | Directoarea economică Emilia Oprean pleacă din Primăria Alba Iulia. Primar: „Am respectat dorința doamnei”

Ioana Oprean

Publicat

în

EXCLUSIV | Directoarea economică Emilia Oprean pleacă din Primăria Alba Iulia. Primar: „Am respectat dorința doamnei” Emilia Oprean, director executiv al Direcției Cheltuieli (n.a. Direcția Economică) a Primăriei Alba Iulia, va părăsi instituția. Primarul municipiului Alba Iulia, Gabriel Pleșa, dezminte informațiile potrivit cărora plecarea Emiliei Oprean din Primăria Alba Iulia ar avea legătură cu conflictul […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

Cei cinci consilieri din Almașu Mare care nu au votat bugetul și taxele își explică decizia. Cum justifică blocajul din comună după 18 ședințe de Consiliu Local

Bogdan Ilea

Publicat

în

Cei cinci consilieri din Almașu Mare care nu au votat bugetul și taxele își explică decizia. Cum justifică blocajul din comună după 18 ședințe de Consiliu Local Comuna Almașu Mare, din județul Alba, se confruntă cu o situație fără precedent, după ce, în ciuda organizării a 18 ședințe de Consiliu Local, nu au fost aprobate […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

17,8 milioane de lei pentru renașterea Fabricii de Arme Cugir: Modernizare strategică pentru producția de armament și aliniere la standardele NATO

Ioana Oprean

Publicat

în

17,8 milioane de lei pentru renașterea Fabricii de Arme Cugir: Modernizare strategică pentru producția de armament și aliniere la standardele NATO Una dintre cele mai importante capacități industriale din industria românească de apărare intră într-un amplu proces de transformare. Fabrica de Arme Cugir, filială a Companiei Naționale Romarm, a lansat procedura pentru proiectarea și execuția […]

Citește mai mult