ALEGE VIAȚA: Serviciul Rutier Alba a sancționat peste 150 de conducători auto, într-o singură zi, pentru depăşirea limitei legale de viteză
ALEGE VIAȚA: Serviciul Rutier Alba a sancționat peste 150 de conducători auto, într-o singură zi, pentru depășirea limitei legale de viteză
Peste 150 de conducători auto au fost sancţionaţi, într-o singură zi, pentru depăşirea limitei legale de viteză. Poliţiştii recomandă conducătorilor auto să respecte limitele legale de viteză şi le reamintesc că viteza excesivă sau neadaptată la condiţiile de drum reprezintă una dintre principalele cauze generatoare de accidente rutiere.
La data de 27 ianuarie 2022, Serviciul Rutier Alba a organizat, pe raza întregului judeţ, o acţiune ce a avut ca scop prevenirea accidentelor rutiere datorate vitezei excesive.
Aparatele radar au fost amplasate în zonele identificate cu risc de producere a accidentelor datorate excesului de viteză.
În cadrul acestei acţiuni au fost depistaţi şi sancţionaţi contravenţional, 157 de conducători auto care au depăşit limita legală de viteză. Alţi 81 de conducători auto au fost amendaţi pentru alte abateri de la normele legale privind circulaţia pe drumurile publice.
Complementar sancţiunilor contravenţionale, poliţiştii au dispus măsura reţinerii permisului de conducere faţă de 6 conducători auto.
Polițiștii au constatat și o infracțiune de conducere fără permis.
Reamintim:
Viteza maximă admisă în localităţi este de 50 de kilometri / oră, iar pe drumurile naţionale, în afara localităţilor, este de 90 km/h. Limita maximă se poate modifica, pentru motive legate de siguranța rutieră, atunci când se circulă în condiții meteo nefavorabile sau pe anumite segmente de drum, acest lucru fiind semnalizat prin indicatoare rutiere.
Depășirea cu mai mult de 50 de kilometri/oră a vitezei maxime admise pe sectorul de drum respectiv și pentru categoria din care face parte autovehiculul condus, constituie contravenție și se sancționează cu amendă prevăzută în clasa a IV-a de sancțiuni, respectiv de la 9 la 20 de puncte-amendă.
De asemenea, se aplică sancțiunea complementară a suspendării exercitării dreptului de a conduce pentru o perioadă de 90 de zile.
Stimaţi conducători auto, viteza este una dintre principalele cauze de mortalitate, în ultimii ani.
Respectați regimul legal de viteză!
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
Știri recente din categoria Curier Județean
14 iunie 2026 | Polițiștii rutieri din Alba acționează cu sistemul e-SIGUR pe drumurile din județ: Sunt vizate zonele cu risc rutier din județ
Polițiștii rutieri din Alba acționează cu sistemul e-SIGUR pe drumurile din județ: Sunt vizate zonele cu risc rutier din județ Polițiștii rutieri acționează astăzi, 14 iunie 2026, cu sistemul de monitorizare a traficului e-SIGUR, pentru a depista posibile încălcări ale normelor de circulație pe drumurile publice, în zonele cu risc rutier din județul Alba. Sistemul […]
ASTĂZI | Un tronson de pe Bulevardul 1 Decembrie 1918, închis circulației autovehiculelor pentru Alba Fest 2026
Un tronson de pe Bulevardul 1 Decembrie 1918, închis circulației autovehiculelor pentru Alba Fest 2026 Un tronson de pe Bulevardul 1 Decembrie 1918 este închis circulației autovehiculelor, duminică, 14 iunie 2026, pentru desfășurarea AlbFest 2026 în condiții cât mai optime. Este vorba despre tronsonul cuprins între intersecția cu Strada Vasile Goldiș și intersecția cu Strada […]
Bărbat din Alba Iulia, implicat într-un autoaccident în județul Sibiu: A pierdut controlul și a ieșit în afara părții carosabile. A fost transportat de urgență la spital
Bărbat din Alba Iulia, implicat într-un autoaccident în județul Sibiu: A pierdut controlul și a ieșit în afara părții carosabile. A fost transportat de urgență la spital Un bărbat de 53 de ani din Alba Iulia a fost transportat de urgență la spital după un autoaccident de circulație produs pe DN 14, km 59 + […]

