Curier Județean

Alege Viaţa! Acţiune a polițiștilor rutieri din Alba pentru prevenirea accidentelor cauzate de excesul de viteză

Ioana Oprean

Publicat

în

Într-o singură zi, poliţiştii rutieri din Alba au depistat 125 de conducători auto care nu au respectat prevederile legale privind viteza de deplasare pe drumurile publice. Alţi 75 de şoferi au fost sancţionaţi pentru alte abateri de la normele legale privind circulaţia pe drumurile publice, iar faţă de 8 a fost luată măsura suspendării permisului de conducere.

La data de 11 noiembrie a.c., poliţiştii rutieri din judeţul Alba, sprijiniţi de poliţiştii de ordine publică, au organizat o acţiune ce a avu drept scop, prevenirea accidentelor rutiere datorate vitezei excesive.

Aparatele radar au fost folosite pe principalele artere rutiere ale judeţului, în locurile unde există risc de producere a accidentelor datorate excesului de viteză.

Cu ocazia acestei acţiuni, au fost constatate 200 de abateri contravenţionale, de la normele legale privind circulaţia pe drumurile publice, sancționate cu amenzi în valoare totală de 38.860 lei.

125 dintre sancţiuni au fost aplicate pentru viteză peste limita legală.

Totodată, complementar sancțiunilor aplicate, faţă de 8 conducători auto a fost dispusă măsura suspendării permisului de conducere.

A fost constatată o infracţiune rutieră şi au fost retrase 6 certificate de înmatriculare.

Exemplu:

În jurul orei 20.00, poliţiştii rutieri din Sebeş, l-au depistat pe B.N., de 61 de ani, din comuna Pianu, în timp ce conducea un autoturism, pe DJ 704 A, fiind sub influenţa alcoolului.

În urma testării conducătorului auto cu aparatul etilotest, a rezultat valoarea de 0,48 mg/l alcool pur în aerul expirat, motiv pentru care a fost condus la spitalul din Sebeş unde i-au fost recoltate mostre de sânge, în vederea stabilirii alcoolemiei.

Faţă de B.N., cercetările sunt continuate sub aspectul comiterii infracțiunii de conducere sub influenţa alcoolului. (Z.U.)


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Curier Județean

Curier Județean

VIDEO | Zeci de mașini verificate de polițiștii din Vințu de Jos: Amenzi de peste 2.000 de lei și 2 permise de conducere reținute

Bogdan Ilea

Publicat

în

Zeci de mașini verificate de polițiștii din Vințu de Jos: Amenzi de peste 2.000 de lei și 2 permise de conducere reținute  O acțiune care a avut drept scop menținerea unui climat de siguranță publică și prevenirea faptelor săvârșite cu violență a fost desfășurată de oamenii legii din Alba, mai exact, polițiștii Secției 2 de […]

Citește mai mult

Curier Județean

SCANDAL în Alba: Tânăr, REȚINUT după ce a agresat un bărbat. Un alt individ i-a furat cheile mașinii și 3.000 de lei

Bogdan Ilea

Publicat

în

SCANDAL în Alba: Tânăr, REȚINUT după ce a agresat un bărbat. Un alt individ i-a furat cheile mașinii și 3.000 de lei Un bărbat de 28 de ani, din comuna Șibot, a fost reținut de polițiști pentru 24 de ore, după ce ar fi agresat un bărbat din Cugir în urma unui conflict.  În timpul […]

Citește mai mult

Curier Județean

VIDEO | Tânăr din Blandiana, REȚINUT: A furat piesele unui cazan de țuică, ustensile electrice și o instalație de cupru. Le-a vândut la centre de colectare a fierului vechi din Sebeș și Cugir

Bogdan Ilea

Publicat

în

Tânăr din Blandiana, REȚINUT: A furat piesele unui cazan de țuică, ustensile electrice și o instalație de cupru. Le-a vândut la centre de colectare a fierului vechi din Sebeș și Cugir Un tânăr de 24 de ani din Blandiana, a fost reținut de oamenii legii după ce acesta ar fi pătruns în curtea unui imobil […]

Citește mai mult