Albaiulieni amăgiți de mirajul unor câștiguri mari, „PREMIAȚI” de infractori
Albaiulieni amăgiți de mirajul unor câștiguri mari, „PREMIAȚI” de infractori
Judecătoria Alba Iulia a pronunţat prima decizie în două dosare în care sunt judecaţi mai mulţi inculpaţi acuzaţi de înşelăciune prin metoda ”premiul”.
Unul dintre ”pionii” principali ai grupării este Preda Cosmin Valentin, recidivist notoriu, cu mai multe dosare şi condamnări pentru infracţiuni similare. Bărbatul a fost condamnat la 3 ani de închisoare cu executare, care se va adăuga la restul rămas neexecutat dintr-o pedeapsă anterioară de 4 ani, aplicată în judeţul Tulcea. Butanache Constantin şi Murgu Leonard au primit, fiecare, câte 1 an de închisoare pentru complicitate la înşelăciune, iar Murgu Geta s-a ales cu aceeaşi pedeapsă pentru infracţiunea de tăinuire.
Victimele infractorilor nu s-au constituit părâi civile în dosar, ca urmare a împăcării cu membrii grupării.
Într-o altă cauză, disjunsă din dosarul anterior, instanţa a încetat procesul penal în cazul a trei persoane pe motiv că a interventi prescripţia faptelor penale. n continuare, Lovin Săndel a primit 9 luni închisoare, pentru săvârşirea infracţiunii de complicitate la înşelăciune, iar inculpatul Buleti Constantin a fost condamnat la 1 an închisoare, pentru săvârşirea infracţiunii de înşelăciune, în stare de recidivă postcondamnatorie. O altă femeie implicată în caz, Lupu Carmen, a fost condamnată la 9 luni de închisoare cu suspendare. Cea mai mare pedeapsă a fost primită de inculpatul Lupu Costică – 4 ani cu executare pentru săvârşirea infracţiunii de înşelăciune. Şi în cazul acestuia, instanţa a constatat că infracţiunea a fost comisă în stare de recidivă postcondamnatorie. Acesta din urmă are la ”activ” peste 20 de victime.
Cele două decizii au fost pronunţate în 31 iulie, respectiv 2 august 2019 şi pot fi contestate la Curtea de Apel.
Metoda de înşelăciune denumită generic ”premiul” constă în realizarea unor apeluri către potenţialele victime prin care sunt anunţate că au câştigat un premiu de fidelitate din partea unei companii de telefonie. Pentru a intra în posesia “premiului”, oamenii trebuiau să plătească un impozit unui “curier” sosit la ei acasă sau să depună banii într-un cont bancar indicat de infractori.
În general, victimele sunt anunţate că au obţinut un premiu de 10.000 de euro, dar trebuie să achite un impozit sau alte taxe în valoare de câteva mii de lei. Multe dintre victime, amăgite de mirajul unui câştig atât de mare, plătesc ”aşa-zisul” impozit şi abia apoi, în momentul în care persoana care i-a sunat nu mai răspunde la telefon, îşi dau seama că au fost înşelate.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
FOTO | ALERTĂ în Alba: Bărbat de 57 de ani, din Galați, dat DISPĂRUT: A plecat la plimbare și nu a mai revenit
FOTO | ALERTĂ în Alba: Bărbat de 57 de ani, din Galați, dat DISPĂRUT: A plecat la plimbare și nu a mai revenit Polițiștii din Alba caută un bărbat care a dispărut din localitatea Galați, județul Alba. Persoanele care pot oferi informații sunt rugate să anunțe cea mai apropiată unitate de poliție sau să sune […]
Prețul gunoiului „dospește” în Alba: Consiliul Județean a aprobat noi majorări ale tarifelor. De când vor intra în vigoare
Prețul gunoiului „dospește” în Alba: Consiliul Județean a aprobat noi majorări ale tarifelor. De când vor intra în vigoare Locuitorii județului Alba vor plăti, începând cu toamna acestui an, mai mult pentru gestionarea deșeurilor, după ce Consiliul Județean Alba a adoptat, miercuri, 24 iunie 2026 o hotărâre privind majorarea mai multor tarife practicate în cadrul […]
Transportul public, nou front de luptă în instanță la Alba Iulia: Judecătoria amână decizia privind înființarea Asociației Metropolitane de Transport Alba după intervenția operatorului de transport
Transportul public, nou front de luptă în instanță la Alba Iulia: Judecătoria amână decizia privind înființarea Asociației Metropolitane de Transport Alba după intervenția operatorului de transport O ședință de vineri, 26 iunie 2026, desfășurată la Judecătoria Alba Iulia a adus o nouă etapă într-un dosar cu implicații majore pentru viitorul transportului public din zona metropolitană. […]








