Albaiulianca Miriam Bulgaru, victorie importantă la Varna | Progres pentru tenismena din Cetatea Marii Uniri şi primul turneu câştigat în 2017
Albaiulianca Miriam Bulgaru (legitimată la Clubul Sportiv Universitatea Alba Iulia) a cucerit sâmbătă
trofeul ITF de la Varna în Bulgaria, acesta fiind cel mai important turneu câştigat de tenismena ce va împlini 19 ani în 18 octombrie.
Sportiva din Cetatea Marii Uniri a depăşit-o în finala competiţiei din ţara vecină, după o partidă ce a durat o oră şi 25 de minute, pe compatrioata sa Cristina Adamescu, scor 6-0, 7-6, chiar dacă în setul secund a fost condusă cu 5-2. Miriam era favorita 5 în Bulgaria şi acesta e al doilea trofeu ITF din carieră, după cel de la Galaţi, în 2016, cu premii în valoare totală de 10.000 de dolari.
La competiţia din Bulgaria, dotată cu 15.000 de dolari fond de premiere, albaiulianca a trecut pe rând de Alexandra Stăiculescu (scor 6-0, 6-1), Gergana Topalova (Bulgaria) – scor 0-6, 6-4, 6-2; Michaela Boev (Belgia) – în sferturi (dublu 6-3) şi Gabriela Tătăruş (dublu 6-1) – în semifinale. În 2017 a mai participat la diverse turnee precum Balatoboglar (Ungaria), Mamaia, Hodmezovasarhely (Ungaria), Arad, Tg. Jiu, Budapesta, Bucureşti, Curtea de Argeş, Gyor (Ungaria) sau Sharm El Sheikh (Egipt). “Sunt fericită cu acest titlu, al doilea al carierei mele. Am avut o pregătire extrem de bună înainte, acasă, cu echipa mea şi am plecat foarte încrezatoare. Am reuşit să joc un tenis de înalt nivel şi sunt nerăbdătoare să ajung la nivelul următor şi să cuceresc cât mai multe titluri. Mulţumesc persoanelor care mă ajută permanent să mă menţin în formă şi cred în mine. De asemenea, mulţumesc pentru susţinere Clubului Sportiv Universitatea Alba Iulia cât şi sponsorului de echipamente, Head”, a declarat Miriam.
*2017, cel mai bun an al carierei
Miriam traversează cea mai bună perioadă a carierei, în 2017 mai disputând o finală la Tg. Jiu şi ajungând în sferturile de finală ale turneului de la Mamaia, dotat cu premii de 25.000 de dolari, iar în acest moment ocupă locul 608 în clasamentul WTA. “Până acum 2017 a fost cel mai bun an în planul dezvoltării calităţilor fizice pentru Miriam, iar asta îi susţine jocul la un nivel mult mai ridicat. Rezultatul ultimului ciclu de pregătire s-a arătat în Bulgaria, unde Miriam, pe măsură ce a înaintat în competiţie, s-a simţit tot mai energică de la o zi la alta, atingând un vârf de forma fizică exact la sfârşitul turneului, când a susţinut semifinala şi finala, câştigându-le pe amândouă cu prospeţime”, a spus Lucian Nicolescu, cel ce se ocupă de pregătirea fizică a promiţătoarei sportive din municipiul albaiulian.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Sport
27 iunie, ziua în care România l-a pierdut pe Nicolae Linca, originar din Alba, singurul campion olimpic la box al țării
27 iunie, ziua în care România l-a pierdut pe Nicolae Linca, originar din Alba, singurul campion olimpic la box al țării Pe 27 iunie se comemorează dispariția Nicolae Linca, personalitate emblematică a sportului românesc și, până în prezent, singurul boxer român care a cucerit medalia de aur la Jocurile Olimpice. Moartea sa, la 27 iunie […]
Similie și Bugnariu (LPS Sebeș), la Metalurgistul Cugir! Pas spre Liga 3 pentru cei doi tineri fotbaliști
Similie și Bugnariu (LPS Sebeș), la Metalurgistul Cugir! Pas spre Liga 3 pentru cei doi tineri fotbaliști Portarul Rareș Similie și mijlocașul Raul Bugnariu (LPS Sebeș), la Metalurgistul Cugir, în ediția 2026/2027! Pas spre Liga 3 pentru cei doi tineri fotbaliști Citește și: FOTO: Rezultat excelent pentru „leuți”! LPS Sebeș Under 11, locul 3 la puternicul turneu […]
Eugen Hălălae, simbolul campioanei Viitorul Sântimbru, retragere emoționantă! Căpitanul, timp de 17 ani, lovitura de începere la barajul Viitorul Sântimbru – Academica Transilvania Târgu Mureș!
Eugen Hălălae, simbolul campioanei Viitorul Sântimbru, retragere emoționantă! Căpitanul, timp de 17 ani, lovitura de începere la barajul Viitorul Sântimbru – Academica Transilvania Târgu Mureș! Eugen Hălălae, căpitan timp de 17 ani al campioanei Albei, se va retrage din activitatea competițională cu prilejul partidei de baraj în Liga 3, Viitorul Sântimbru – Academica Transilvania Târgu […]









