Albaiulianca Miriam Bulgaru, la Winners Open, alături de alte 5 jucătoare de top | La primul turneu de tenis post-pandemie din România participă Simona Halep, Horea Tecău sau Marius Copil
Winners Open, turneu programat la Cluj-Napoca, în perioada 2-5 iulie, a reușit să atragă 6 nume de top din
tenisul feminin autohton, printre acestea numărându-se și Miriam Bulgaru, sportiva din Cetatea Marii Uniri.
Astfel Irina Begu, Jaqueline Cristian, Irina Bara, Gabriela Ruse, Georgia Crăciun și Miriam Bulgaru au confirmat participarea la evenimentul sportiv ce va fi transmis în direct de Digi Sport. Câștigătoarea va pleca acasă cu 10.000 de dolari și va avea șansa să joace duminică (5 iulie, ora 16.30) un meci amical de dublu mixt cu Simona Halep, Horia Tecău și Marius Copil, în fapt echipa olimpică de tenis a României.
Vorbim despre un restart pentru “sportul alb” autohton, iar Simona Halep, fostul număr unu mondial va juca în România primul meci după ridicarea restricțiilor. Jucătoarea pregătită de australianul Darren Cahill va face echipă cu Horia Tecău, urmând să dispute un meci de dublu mixt împotriva echipei formate din Marius Copil și jucătoarea care va câștiga turneul respectiv
Înaintea deschiderii oficiale a circuitului de tenis WTA și ITF, jucătoarele românce pășesc din nou pe terenul de zgură pentru prima competiție cu premii după lunile de pauză. Valoarea totală a premiilor turneului se ridică la 30.000 de dolari. Winners Open va avea loc la Winners Sports Club din Cluj-Napoca, baza sportivă cu cel mai bun teren de zgură din Transilvania. Accesul publicului la eveniment va fi restricționat, iar organizatorii, Sports Festival și Winners Sports Club pregătesc pentru jucătoare circuite diferite de acces în incinta bazei sportive, pază pentru a restricționa accesul publicului, dezinfecție constantă zilnic, va fi limitată interacțiunea dintre jucătoare și personal și se vor lua toate măsurile de siguranță. Jucătoarele, staff-ul și personalul vor fi încurajați de asemenea să respecte măsurile recomandate de siguranță și distanțare. În plus, meciurile se vor juca cu personal tehnic redus, doar un arbitru de linie și cel de scaun, copiii de mingi vor purta mănuși iar jucătoarele își vor lua singure prosoapele. Mingile se vor schimba la 7 și la 9 game-uri și vor fi dezinfectate cu lampă UV.
Sistemul de joc aplicat va fi Round Robin, fiecare jucătoare va juca împotriva fiecărei jucătoare, în 2 grupe de câte 3. Componența grupelor va fi decisă joi prin tragere la sorți. În faza grupelor (joi si vineri) se va juca cel mai bun din 3 seturi, cu super-tiebreak până la 10 în setul decisiv. În semifinale (sâmbătă, orele 14.00 și 15.30) și finală se va juca cel mai bun din 3 seturi, cu set decisiv și tie-break la 6-6.
Albaiulianca Miriam Bulgaru (21 de ani) nu a mai jucat din martie, din pricina pandemiei de coronavirus, având în acest an prezențe la turnee externe derulate la Stuttgart-Stammheim (Germania), Andrezieux-Boutheon (Franța), Trnava (Slovacia), Macon (Franța), atât pe tablourile de simplu cât și pe cele de dublu. Jucătoarea în vârstă de 21 de ani se clasează în acest moment pe poziția 387 în ierarhia întocmită de WTA.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Sport
Talentatul Philip Pahone (Metalurgistul Cugir), la ASA Tg. Mureș, în pregătiri! CSM Unirea Alba Iulia, somn de voie în privința juniorilor din Alba!
Talentatul mijlocaș Philip Pahone (Metalurgistul Cugir) se pregătește în această perioadă cu divizizionara secundă ASA Târgu Mureș! P. Pahone (a împlinit 17 ani în 20 mai) va fi sub observație în săptămânile viitoare la ASA Târgu Mureș. Antrenorul Eusebiu Tudor a programat un cantonament de 3 săptămâni, la finele căruia se va pronunța în privința […]
Campionatul Munților Apuseni 2026, ediția a XV-a, la start: 10 echipe la comune (seniori, juniori Under 16) și 4 echipe la orașe | Vezi componența grupelor
Campionatul Munților Apuseni 2026, ediția a XV-a, la start: 10 echipe la comune (seniori, juniori Under 16) și 4 echipe la orașe | Vezi componența grupelor, primele meciuri, 11/12 iulie Campionatul Munților Apuseni 2026, îndrăgita competiție fotbalistică organizată de Asociația Județeană de Fotbal Alba și Consiliul Județean, se pregătește de start, cu o mare noutate. […]
CSM Sebeș, CSM Aiud și ACS Future Stars Blaj, afiliate provizoriu la AJF Alba | Proiect depus la CJ Alba, pentru 600.000 de lei
În ultima ședință de Birou Executiv al AJF Alba s-a decis aprobarea afiliării provizorii a încă 3 cluburi, CS Municipal Sebeș 2026, CS Municipal Aiud și ACS Future Stars Blaj. Proiect depus la CJ Alba, pentru 600.000 de lei Se mărește astfel numărul de membri afiliați ai Asociației Județene de Fotbal Alba, întrucât în august […]









