Alba, primul loc pe „harta șpăgii” în spitale, în Regiunea Centru: Spitalul Județean de Urgență Alba, cele mai multe cazuri raportate în județ, în 12 luni
Alba, primul loc pe „harta șpăgii” în spitale, în Regiunea Centru: Spitalul Județean de Urgență Alba, cele mai multe cazuri raportate în județ, în 12 luni
Creșterea salariilor medicilor și a personalului medical a dus la diminuarea fenomenului șpăgii în spitale, dar nu și la eradicarea lui. Asta arată datele colectate de Ministerul Sănătății prin Mecanismul de Feedback al Pacientului, publice pe data.gov.ro.
În luna care a trecut, iunie, nivelul șpăgii raportate de pacienții din Alba este de 2,64%, mai mare decât media națională care a fost de 1,85%. Trebuie precizat că nu toți pacienții sau aparținătorii lor aleg să răspundă chestionarului din Mecanismul de Feedback al Pacientului și poate că nici nu sunt toți sinceri.
Dintre lunile anului 2023, luna iunie este cea în care s-au raportat cele mai multe cazuri de condiționare a actului medical de plata unei „atenții”, în restul lunilor situația fiind următoarea: ianuarie – 1,53%, februarie – 0.93%, martie – 0,59%, aprilie – 0,76%, mai – 0,56% și apoi saltul pentru iunie – 2,64%. Ca o curiozitate, sau poate nu, deorece iunie este o lună premergătoare perioadei de vacanță, și anul trecut luna iunie a fost o lună în care s-au raportat mai multe cazuri de solicitare de „atenții”, de fapt, a fost luna în care s-au raportat cele mai multe solicitări de șpagă din anul 2022! În iunie 2022 nivelul șpăgii raportate a fost de 2,63%.
Uitându-ne pe „harta șpăgii” mai vedem ceva, anume că județul Alba ocupă primul loc între județele Regiunii Centru într-u top al județelor unde se cere șpaga în spitale: Alba – 2,64%, Mureș – 2,07%, Sibiu, 1,42% (deja sub media națională), Brașov – 1,37%, Covasna – 0,52% și Harghita – 0,38%.
Rămânând în domeniul clasamentelor, într-un clasament pe ultimele 12 luni al unităților medicale din județul Alba unde s-a condiționat actul medical, repet doar pe baza datelor din Mecanismul de Feedback al Pacientului, Spitalul Județean de Urgență Alba este pe primul loc cu 29 de cazuri raportate, Spitalul municipal Aiud – 8 cazuri raportate, Spitalul Municipal Blaj – 6 cazuri raportate, Spitalul Municipal Sebeș și Spitalul Orășenesc Câmpeni câte 5 cazuri raportate, Spitalul Orășenesc Cugir – 3 cazuri raportate, Spitalul de Boli Cronice Cîmpeni și Spitalul de Pneumoftiziologie Aiud câte un caz raportat și Spitalul Orășenesc Abrud – o cazuri raportate. (A.D.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
Parc de agrement în zona Schit, pe locul vechiului ștrand: Primăria Alba Iulia pregătește investiția care ar putea transforma radical una dintre cele mai atractive zone ale orașului
Parc de agrement în zona Schit, pe locul vechiului ștrand: Primăria Alba Iulia pregătește investiția care ar putea transforma radical una dintre cele mai atractive zone ale orașului Primăria Alba Iulia face un nou pas spre amenajarea unui amplu parc cu spații recreative și de agrement în zona Schit, pe locul vechiului ștrand, scos din […]
VIDEO | INCENDIU la o stație de încărcare a vehiculelor electrice din Aiud Un incendiu s-a produs în seara zilei de sâmbătă, 27 iunie 2026 la o stație de încărcare a vehiculelor electrice din Aiud. Incidentul s-a petrecut în jurul orei 21.00 în zona Gării Aiud. În imaginile de la fața locului se poate observa […]
VIDEO | „Focul de tabără”, soi creat de dr. ing. Wagner István, părintele trandafirilor din România, desemnat „Trandafirul anului 2026” la Sărbătoarea Rozelor de la Aiud-Ciumbrud: „De nota 10, ca a Nadiei”
„Focul de tabără”, soi creat de dr. ing. Wagner István, părintele trandafirilor din România, desemnat „Trandafirul anului 2026” la Sărbătoarea Rozelor de la Aiud-Ciumbrud: „De nota 10, ca a Nadiei” „Focul de tabără”, un soi creat de dr. ing. Wagner István, părintele trandafirilor din România, a fost desemnat, sâmbătă, 27 iunie 2026, „Trandafirul anului 2026” […]










