Ziarul Unirea

Alba Iulia, raiul șoferilor? Singurul municipiu reședință de județ unde parcarea este gratuită

PNL - Alegeri Locale Partiale - 27 iunie

Municipiul Alba Iulia este probabil singurul municipiu reședință de județ din țară unde toate parcările publice de pe marile și micile bulevarde, din zona centrală și cea istorică, sunt fără plată.

Și cu toate acestea numărul șoferilor care parchează cu totală lipsă de respect față de pietoni și ceilalți conducători auto este rezonabil. Iar asta se datorează în mare parte amenzilor aplicate zilnic de agenții Poliției Locale Alba Iulia, care pot fi sesizați la numărul de telefon 0258/989.

ELIT

Există totuși și un număr tot mai mare de albaiulieni care, pentru o taxă de circa 120 de lei pe an plătită la primărie, își rezervă un loc de parcare în zona blocului unde locuiesc. Este vorba însă de proprietari de mașini care, nu că nu găsesc un loc de parcare în apropiere, ci vor un loc al lor chiar în fața scării de bloc unde domiciliază, sau o locație de unde își pot observa autotmobilul pe fereastra apartamentului.

Turiștii care vin la Alba Iulia, în special cei români rezidenți în orașele mari și străinii, rămân invariabil surprinși de faptul că parcările în Alba Iulia sunt gratuite, situație imposibil de găsit în țările occidentale și în orașele mai răsărite din România.

B.P.

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

Te-ar putea interesa și:

Alba Iulia REVINE la SCENARIUL ROȘU. Incidența de infectare a ajuns la 3 cazuri/1000 de locuitori

Deși carantinarea Municipiului Alba Iulia a „dat roade” în ceea ce privește scăderea numărului de persoane infectate, orașul nostru a… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

VIDEO| PERCHEZIȚII în Alba și alte județe din țară într-un dosar cu acuzaţii de fals de monedă: Cum opera gruparea infracţională

Ofițerii BCCO Piteşti au efectuat marţi, 12 ianuarie, mai multe percheziţii domiciliare, în judeţele Alba, Sibiu, Arad şi Bacău, într-un… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

DOCUMENT| Comuna Stremț în scenariul ROȘU, Ocna Mureș, Cetatea de Baltă și Sântimbru în scenariul GALBEN. Măsuri pentru următoarele 14 zile stabilite de CJSU Alba

În urma ședinței Comitetului Județean pentru Situații de Urgență, s-a dispus menținerea în scenariul roșu a localității Stremț și în… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

OFICIAL: Starea de alertă, PRELUNGITĂ cu încă 30 de zile: Măsurile și restricțiile care vor trebui respectate

Prelungirea cu 30 de zile a stării de alertă, începând de miercuri, 13 ianuarie a fost aprobată de către Guvernul… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

DOCUMENT| Orașul Abrud SCAPĂ de restricții. Incidența de infectare a scăzut sub 1,5/1000 de locuitori

Datorită scăderii incidenței cazurilor de coronavirus sub 1.5 la mie, orașul Abrud scapă de restricțiile impuse prevenirii răspândirii noului coronavirus,… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Angajări în POLIȚIE 2021. MAI a scos la concurs sute de posturi din sursă externă

Angajări în POLIȚIE 2021. MAI a scos la concurs sute de posturi din sursă externă ANP pune la bătaie sute… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

9 Comentarii

nice 15 aprilie 2015 at 17:20

or fii gratuite, dar sunt putine.. si daca ai treaba sare imediat proprietarul sau altcineva ca locul e altcuiva, de fapt si de drept Alba e singurul judet unde ai locul platit 24 din 24 fata de altele care au de la 19 la 8

Mana sus 15 aprilie 2015 at 17:46

si ce e rau in asta ? trebe sa fim ca restu oraselor lasa ca is flamanzi ei de taxe si alte cele

Iosif Gligor 15 aprilie 2015 at 18:00

„Este vorba însa de proprietari de ma?ini care, nu ca nu gasesc un loc de parcare în apropiere, ci vor un loc al lor chiar în fa?a scarii de bloc unde domiciliaza, sau o loca?ie de unde î?i pot observa autotmobilul pe fereastra apartamentului.”

Ce poti sa te astepti de la un ziarist platit de consiliul judetean:
Cert este ca Bogdan Presecan, caci despre el este vorba, urmeaza sa primeasca o gramada de bani de la Consiliul Judetean Alba, in calitate de (Atentie!!!!) expert comunicare sensibilizare! Atat el cat si fratele lui, Augustin. Cel putin asa rezulta din anuntul postat pe site-ul Consiliului Judetean Alba. Cat de independent poate sa fie un ziarist platit de CJ Alba, va las pe dumneavoastra sa apreciati…In urma cu putin timp, aceeasi persoana recunostea intr-o filmare ca este si activist, chiar daca Asocia?ia Profesioni?tilor din Presa , anun?a în decembrie 2013 printr-un comunicat ca „se delimiteaza de ac?iunile activi?tilor care pozeaza în jurnali?ti pentru a desfa?ura în mod partizan ?i subiectiv activita?i ce nu au legatura cu meseria de ziarist”.

Așa zis-a Burebista 17 aprilie 2015 at 11:38

Gligore ia spune-ne tu nouă ăștia neștiutorii ce drepturi de autor în valoare de 80.879 lei ai încasat de la Kronospan într-un singur an?

URBAN 16 aprilie 2015 at 12:03

Buna.
Pacat ca societatea civila din ALba Iulia este slab reprezentata si NU ia atitudine pentru anumite „hotarari” ale consiliului local.
Exemplu:
– parcarile de langa blocuri,
AVAND IN VEDERE CA LOCURILE SUNT LIMITATE, AR FI CORECT SA FIE APLICAT PRINCIPIUL: PRIMUL SOSIT, PRIMUL OCUPAT LOCUL !!!! ASA NU SE CEARTA NIMENI CU NIMENI, NU AR MAI DORMI PE SCARI NOAPTEA LA PRIMARIE, ETC.
ASTA ESTE O PROBLEMA PENTRU COMOZI CARE VOR CU MASINA PANA IN SUFRAGERIE !!!!!!!!
si acum CULMEA
– bariera de acces in cetatea istorica.
SUNT NISTE GRESELI GRAVE ALE ADMINISTRATIEI PUBLICE.
Sunt niste biruri impuse pe banii si nervii oamenilor.
Acestea afecteaza in primul rand localnicul orasului, pentru vizitatorul care vine o data pe an, nu este o problema speciala.
NU SE GANDESTE NIMENI LA PROBLEMELE ASTEA !!!!!!!!
As dori din tot sufletul ca ADMINISTRATIA ACTUALA SA FIE MAREA PERDANTA PENTRU IMPLEMENTAREA UNOR MASURI CARE INGREUNEAZA VIATA LOCALNICILOR SI II STRESEAZA PSHIHIC.

ALOOOOOO SOCIETATEA CIVILA ???????!!!!!!!
ALOOOOOO PRESA, MEDIA ????????!!!!!!!!
HAIDETI SA FACEM INTALNIRI SI SA LUAM ATITUDINE !!!!!!!!!

Cetatean 16 aprilie 2015 at 18:28

Turiștii care MAI vin la Alba Iulia, în special cei români rezidenți în orașele mari și străinii, rămân invariabil surprinși de faptul că parcările în Alba Iulia sunt TOATE platite !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Trebuie PRIMUL SOSIT, PRIMUL OCUPAT LOCUL !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

mda 16 aprilie 2015 at 20:50

Ti-a spus cineva ca esti prost? 🙂 Daca nu, iti spun eu: ESTI PROST!

ducu 17 aprilie 2015 at 10:05

cum sa fie bine cu primul SOSIT, primul OCUPAT Locul ?

pana sa fie cu parcare platita, la blocul meu, chiar in fata scarii, cineva si-a parcat o masiva foarte veche si a plecat in strainatate
acolo a ramas masina vreo 6 luni si a deranjat pe toata lumea, fara sa se poata face ceva
nu e normal ca parcarea blocului sa fie ocupata de masini venite din alta parte iar locatarii blocului sa umble pe nu stiu unde sa parcheze masinile
cu parcarea platita de locatarii blocurilor s-a mai facut putina ordine, dar nici acum nu se prea respecta si sunt care isi pun masinile pe locurile platite, chiar daca risca sa primeasca amenda

pe de alta parte, e dificil daca ai ceva oaspeti, vin cu masina si nu au unde sa parcheze

e greu de spus cum este bine, dar si in strainatate este parcare platita de locatarii blocurilor

@ Femeia cheala sau Gligor santaj 17 aprilie 2015 at 11:42

Dute Gligore si vomita la Kronospan ca de acolo iti iei grosu. Si bineinteles de la cine mai pusca la stilul tau jegos de santaj. Cat? 2000 de euro pe luna de la Kronospan? Oare pt ce? Asa cum lua fiicata bagata la prefectura cu pretul scrierilor tale infecte la adresa cui trebuia sau cum ia acum nevastata de la Primaria Sebes. Familia Gligor cu un picior in Kronospan si mai nou cu unul in Primaria Sebes, pentru otravirea aerului si mintilor, pe cativa arginti in plus.
Un impostor si santajist nu se poate ascunde la nesfarsit oricata voma ar deversa in jurul sau. Pentru ca binele invinge intodeauna. Femeile stie asta!