Ştirea zilei

Alba Iulia poate fi un pol de atracţie turistică

Redactia Ziarului Unirea

Publicat

în

Ultimii doi ani în Alba Iulia ne-au arătat că „avem cu ce” să ieşim în lume, un cadou făcut de istorie, Cetatea Alba Iulia. Mă întreb însă: „oare avem cu cine”? Şi când spun asta mă refer la conducătorii oraşului, la manageri, la echipe cu adevărat dedicate dezvoltării turistice a oraşului.
Am văzut în lunile astea că avem tineri sufletişti care se zbat pe internet să facă oraşul cunoscut. Am văzut că sunt alţii, tineri sau mai vârstnici care au luptat pentru ca un parc istoric să nu fie defrişat. Există profesori universitari, istorici, arhitecţi şi alţii care s-au implicat şi pun energie, astfel încât ce are mai bun oraşul să iasă la lumină de sub praful istoriei şi care s-au opus ca ceea ce este bun să fie distrus de interese venale şi comerciale.
E nevoie şi de o gândire modernă şi nouă care să strângă la un loc toate intenţiile bune, toate energiile. Este nevoie la nivelul Primăriei şi în colaborare cu Consiliul Judeţean Alba de un Plan adevărat, real, de substanţă, pentru dezvoltarea turistică a Alba Iuliei. Limita actualei conduceri este că a reuşit să dea praful istoriei de pe o porţiune din Cetate, dar la costuri uriaşe, şi că a reuşit, la preţuri la fel de mari, să betoneze şanţurile cetăţii şi un parc istoric (sâc!) din Cetate, Parcul Custozza de la Universitate. Actuala „moderinzare” a Cetăţii miroase de departe a interese comerciale mărunte, meschine, dar care umplu portofele. E nevoie de o Cetate pusă în slujba oraşului, o Cetate care să umple buzunarele albaiulienilor, nu pe ale unor oameni de afaceri. Turismul este din păcate o preocupare minoră, secundară, a primarului Hava şi a echipei sale. Nu se poate face turism doar cu nişte articole plătite în reviste internaţionale de circulaţie redusă sau doar prin efortul gratuit (sper) al unor blogeri inimoşi. Soluţiile sunt simple şi la îndemână: * formarea unei echipe de meseriaşi în cadrul primăriei, în care să fie cooptaţi oameni care se pricep cu adevărat la turism * proiectarea de trasee turistice în Cetate care să cuprindă atât elemente de cultură – muzee, exponate, ghizi – cât şi elemente spectaculoase – trasee prin tunelele ascunse ale Cetăţii, vizitarea unor incinte cu valoare istorică * modele există nenumărate în Cetăţile istorice din vestul Europei * deschiderea Cetăţii către evenimente culturale şi organizarea unor Festivaluri aşa cum ar fi un Festival al Cetăţilor, propus de unul din colegii mei liberali * Nu ar trebui uitată nici ideea Capitalei Culturale Europene 2020, ca proiect care să cuprindă toate eforturile de modernizare a oraşului * conlucrarea cu cei de la Consiliul Judeţean pentru a crea pachete turistice mixte: vizite în Cetate, drumeţii în Apuseni, vizite la mănăstirile din judeţ * un lucru pe care îl susţin de mult timp: pregătirea infrastructurii oraşului pentru turism – între care cele mai importante ar fi lansarea de oferte pentru industria hotelieră şi construirea unui centru cultural mixt – teatru, sală de spectacole – de care ducem lipsă * Pentru a convinge investitorii serioşi din turism să vină să facă ceva în Alba Iulia e nevoie de profesionişti, nu doar de „gură multă” şi vorbărie politică la nivelul Primăriei. E nevoie să le pui pe masă un plan serios în care să le arăţi cum vei atrage turişti, ce pot câştiga şi cum, care e parteneriatul pe care îl propui.
Cu alte cuvinte e nevoie de mai mult de un om orgolios, primarul, care să se pună în centrul a toate, doar pentru a poza electoral pentru următoarele alegeri. Dezvoltarea oraşului nu se poate împiedica în orgoliul unui singur om care vrea să centreze şi să dea tot el cu capul în toate lucrurile şi care apare public doar pentru a se poza la tăieri de panglici. E nevoie de competenţă, e nevoie de multă, foarte multă resursă umană, care să nu moară la umbra unui primar ţanţoş. E nevoie de profesionişi pentru a face din Alba Iulia un pol de atracţie turistică.


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

Locuitorii din Alba Iulia încep să se alăture șoferilor STP aflați în grevă: „Ca și cetățean al acestui oraș am venit să-i susțin. După ce ne-au purtat atâția ani în spate, măcar atât merită și ei”

Ioana Oprean

Publicat

în

Locuitorii din Alba Iulia încep să se alăture șoferilor STP aflați în grevă: „Ca și cetățean al acestui oraș am venit să-i susțin. După ce ne-au purtat atâția ani în spate, măcar atât merită și ei” După aproape două săptămâni de grevă a șoferilor Societății de Transport Public (STP) Alba Iulia, tot mai mulți cetățeni […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

VIDEO | Momentul impactului de la Teiuș, în care doi vârstnici de 77 și 80 de ani s-au ciocnit cu două tricicluri: Aceștia au fost transportați de urgență la spital

Bogdan Ilea

Publicat

în

Momentul impactului de la Teiuș, în care doi vârstnici de 77 și 80 de ani s-au ciocnit cu două tricicluri: Aceștia au fost transportați de urgență la spital Doi vârstnici de 77 și 80 de ani, din Teiuș, au ajuns cu răni la spital după ce s-au ciocnit cu două tricicluri electrice, după un accident […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

ACCIDENT rutier pe DN 67C, în zona Tău Bistra: Un motociclist ar fi pierdut controlul și ar fi intrat în coliziune cu un parapet

Bogdan Ilea

Publicat

în

ACCIDENT rutier pe DN 67C, în zona Tău Bistra: Un motociclist ar fi pierdut controlul și ar fi intrat în coliziune cu un parapet Un accident rutier a avut loc pe DN 67 C, în localitatea Tău Bistra, 24 iunie 2026. Din primele informații este implicat un motociclist.  Acesta ar fi intrat într-un parapet după […]

Citește mai mult