Alba Iulia Music & Film Festival: În cele patru zile evenimentul a înregistrat peste 10.000 de participanți
Festivalul Alba Iulia Music&Film din acest an a înregistrat o creștere de audiență cu peste 17% față de cel din 2013. Filmele, concertele și evenimentele speciale din program au fost apreciate de peste 10.000 de persoane, care au participat între 4 și 7 septembrie la evenimentele din cetatea Alba Carolina.
Dar dincolo de cifre și statistici, această ediție a fost una în care energia transmisă de public a fost remarcată de artiștii care și-au prelungit de multe ori concertele sau au rămas la sesiuni de fotografii și autografe alături de fani, la final.
Încă din prima seară, peste 1.400 de persoane au asistat la deschiderea oficială a festivalului, care a inclus recitalul maestrului Grigore Leșe și proiecția filmului „Selfie”, alături de actorii Vlad Logigan și Flavia Hojda, care au rămas în Piața Vestică mult după încheierea proiecției, semnând afișe și, bineînțeles, făcând „selfie”-uri.
Vineri, ziua concertelor susținute de Fanfara Transilvania și de invitații din Serbia, trupa VRELO, dar și a filmului „America, venim”, peste 2.600 de persoane au venit în spațiile festivalului. Recordul absolut s-a stabilit însă sâmbătă seara, când pe scena principală a urcat Direcția 5, în timp ce Curtea de Vară a Palatului Principilor a fost arhiplină la prima piesă de teatru din istoria festivalului: „Atenție, cad îngeri!”, one-woman-show susținut de actrița Elena Ivanca. A urmat un concert plin de energie susținut de Domino iar bilanțul zilei a arătat că mai bine de 3.800 de persoane au participat la evenimente.
Duminică seara, filmul „Marea Frumusețe” proiectat în Piața Vestică, proiecțiile de la Palatul Principilor și concertul ROA au convins din nou 2.200 de oameni că festivalul este un bun prilej de a ieși din casă și a se bucura de atmosfera de sărbătoare din cetate.
„Alba Iulia, mulțumim pentru găzduire! Publicul de aici a fost o descoperire plăcută încă de la prima ediție iar de atunci și-a confirmat reputația. Am întâlnit oameni primitori și deschiși spre cultură în toate formele ei: teatru, film sau muzică. Artiștii prezenți ne-au transmis și ei același lucru: că prezența la Alba Iulia a fost un moment pe care nu îl vor uita foarte ușor. Acum, ne mai rămâne un singur lucru de făcut: să ne pregătim pentru a reveni în 2015 cu un program cât mai bogat”, a spus directorul festivalului, Cristian Hordilă.
Alături de Asociația pentru Film și Cultură Urbană, co-organizator al acestui eveniment a fost, încă de la prima ediție, Primăria Municipiului Alba Iulia.
„Am fost convinși că un astfel de festival va fi apreciat de public și, de asemenea, va atrage turiști în cetatea noastră. Am descoperit anul acesta un eveniment ajuns la maturitate și așteptările ni s-au confirmat: am întâlnit oameni care au venit și din alte județe pentru a-și vedea trupele sau actorii preferați, în cadrul unui week-end petrecut în cea mai frumoasă cetate din România. Evenimentele de acest gen sunt o șansă ca orașul să devină o destinație turistică tot mai cunoscută, în care atracțiile permanente și evenimentele să meargă mână în mână”, a declarat primarul municipiului Alba Iulia, Mircea Hava.
Alba Iulia Music & Film Festival se va întoarce în 2015, tot în luna septembrie; perioada exactă și noutățile din program vor fi anunțate pe pagina de Facebook a festivalului și pe site-ul www.albafilmfest.ro.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
Prezența unui URS, semnalată în comuna Șugag: A fost emis mesaj RO-ALERT pentru locuitorii din zonă
Prezența unui URS, semnalată în comuna Șugag: A fost emis mesaj RO-ALERT pentru locuitorii din zonă În comuna Șugag a fost semnalată prezența unui urs, a anunțat Jandarmeria Alba, duminică, 28 iunie 2026, la ora 21.35. La fața locului se deplasează de urgență echipajul de intervenție al Jandarmeriei Alba, aflat în serviciu, echipat corespunzător pentru […]
Regulament nou privind curățenia în Alba Iulia, în pregătire: Amenzi drastice și „toleranță zero” pentru cei care își lasă clădirile în paragină sau ignoră zăpada. Cât va „costa” să scuturi covoare pe geam
Regulament nou privind curățenia în Alba Iulia, în pregătire: Amenzi drastice și „toleranță zero” pentru cei care își lasă clădirile în paragină sau ignoră zăpada. Cât va „costa” să scuturi covoare pe geam Administrația locală din Alba Iulia introduce prin proiectul de hotărâre nr. 235 din 17 iunie 2026, pus în consultare publică, un nou […]
VIDEO | De Sânziene, un nou început pentru badea Virgil din Apuseni. După renovarea casei, bărbatul cu o singură mână a primit în dar un triciclu electric
De Sânziene, un nou început pentru badea Virgil din Apuseni. După renovarea casei, bărbatul cu o singură mână a primit în dar un triciclu electric În inima Munților Apuseni, acolo unde timpul pare să curgă mai încet, iar viața este adesea o luptă dusă în tăcere, badea Virgil a trăit de Sânziene o zi pe […]







