Ştirea zilei

Alba Iulia Music & Film Festival debutează joi, 4 septembrie, cu muzica magică a lui Grigore Leșe și energia vitală a Fanfarei Transilvania

Ioana Oprean

Publicat

în

*Festivalul se deschide cu un spectacol marca Grigore Leșe care a făcut senzație în marile capitale ale Europei, dar și în America Latină sau Asia *Folclorul românesc și din Balcani prinde viață în noi forme, în care elemente tradiționale se îmbină cu aranjamente muzicale contemporane

Grigore LeseGrigore Leșe va deschide cea de-a treia ediție a Alba Iulia Music & Film Festival, în seara de 4 septembrie, cu spectacolul „Obârșii”, care vine în Alba după reprezentații la Viena, Paris, Bruxelles, Berlin, Roma, dar și Shanghai sau Morelia (Mexic).

Spectacolul „Obârșii” reconstruiește prin sunet satul arhetipal românesc și ne amintește de vremea când muzica nu era doar utilitară, ci avea valențe magice, de protecție, însoțind omul în momentele fundamentale ale vieții. Chiar în cele mai îndepărtate colțuri ale lumii, „doctorul în muzică” Grigore Leșe s-a dovedit un ambasador al culturii românești: „Acest spectacol este o adevărată ceremonie de purificare, care duc sala într-un fel de vis, în care granița dintre existență și fantastic a dispărut. Un joc de voci deosebit, alături de instrumente tradiționale, a făcut publicul să considere România o parte din ființa sa”, scria presa mexicană.

Grigore Leșe va fi însoțit pe scenă de patru voci excepționale din România, dar și de invitatul special Amir Heidarkhodaee, care interpretează la setar persan, tambur și voce.

Fanfara TransilvaniaVineri, Alba Iulia Music & Film Festival aduce pe scenă Fanfara Transilvania, un grup format din artiști care au muzica în sânge, care transmit pasiunea lor pentru valorile tradiției și comunității de la tată la fiu. Prin instrumente lor de alamă, muzicienii însuflețesc mulțimea și transmit o energie debordantă, într-un spectacol care include piese tradiționale românești, ritmuri balcanice, dar și prelucrări din muzica ușoară sau folclorul țigănesc, alături de compoziții proprii.

Un moment ieșit din tipare se anunță spectacolul Vrelo, o trupă din Serbia care îmbină fusion rock cu ritmuri punk și dub. Vrelo explorează și transpune folclorul popoarelor slave în ritmuri contemporane, păstrând autenticitatea vechilor elemente vocale în orchestrații și puneri în scenă moderne. „Vibrația și energia lor sunt extraordinare! Sunetul puternic de chitară și prezența scenică a celor șase fete carismatice ne-au impresionat”, spunea despre Vrelo realizatorul BBC Nile Rodgers.

Filmele mute acompaniate de o trupă live au devenit o marcă a Alba Iulia Music & Film Festival. Una din propunerile acestui an este filmul „Metropolis” (Danemarca, 1927), considerat unul din cele mai influente filme mute din istorie și păstrat în arhiva „Memoria lumii” a UNESCO. Primul lung-metraj SF realizat vreodată, „Metropolis” prezintă o societate distopică și divizată, în care un profet mediază neînțelegerile dintre clasa muncitoare și proprietari, demonstrând că „mâinile și capul nu se pot înțelege dacă nu intervine inima”.

Filmul va fi acompaniat de Abator Industries, un colectiv de instrumentiști cunoscuți pentru proiecte muzicale cu diferite, care au explorat genuri diverse precum funk, dub, indie, rock, jazz și muzica electronică. Aceeași trupă va rămâne alături de public pentru concertul „Cats in the rain”, un moment de căutare a autenticului în emoții, sunete și povești. Trupa descrie concertele CATS IN THE RAIN ca o „interpretarea dramatică a bizareriilor emoționale cărora ne supunem cu experiența fiecărei zile – muzica la granița între lounge, jazz, teatru, rock, doină și world music”.

A treia ediție Alba Iulia Music & Film Festival va avea loc între 4 și 7 septembrie și va aduce nu doar filme și muzică, ci și invitați speciali, momente de stand-up comedy și piese de teatru.

În plus, anul acesta, o zonă specială din curtea Palatului Principilor va fi transformată într-un spațiu de relaxare, cu hamace și mobilier urban inedit, disponibil spectatorilor pe tot parcursul celor patru zile de festival. Ca în fiecare an, intrarea la evenimentele din program este gratuită.

Despre Alba Iulia Music & Film Festival

Alba Iulia Music & Film Festival, singurul eveniment de acest gen din România, propune o combinaţie unică între filme care vorbesc despre muzică sau muzicieni şi posibilitatea de a vedea live solişti sau trupe care se regăsesc pe coloana sonoră a unui film din program, într-un mix cât mai divers de genuri. Alba Iulia Music & Film Festival este organizat de Asociația Film și Cultură Urbană, alături de Primăria Municipiului Alba Iulia.

În 2013, peste 8.500 de persoane au participat la evenimentele din program.


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

Directorul general și directorul economic de la Fabrica de Arme Cugir, în preaviz de 60 de zile. Consiliul de administrație pregătește numirea unor directori interimari. Ce se întâmplă cu salariile muncitorilor

Ioana Oprean

Publicat

în

Directorul general și directorul economic de la Fabrica de Arme Cugir, în preaviz de 60 de zile. Consiliul de administrație pregătește numirea unor directori interimari. Ce se întâmplă cu salariile muncitorilor Consiliul de Administrație al Fabricii de Arme Cugir a luat act în ședința de marți, 23 iunie 2026, de demisia directorului general, Radu Coroamă, […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

Revoluție pe harta transportului din Alba: Consiliul Județean „redesenează” traseele și orarele de autobuz pentru zeci de mii de călători

Ioana Oprean

Publicat

în

Revoluție pe harta transportului din Alba: Consiliul Județean „redesenează” traseele și orarele de autobuz pentru zeci de mii de călători O nouă reorganizare a transportului public județean intră în linie dreaptă în Alba. Consiliul Județean pregătește o amplă actualizare a programului de transport de persoane, care aduce modificări ale traseelor, stațiilor și orarelor de circulație. […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

STP Alba Iulia: „Am aflat din presă că am fost amendați”. Sancțiune de 30.000 de lei, necomunicată încă operatorului de transport

Ioana Oprean

Publicat

în

STP Alba Iulia: „Am aflat din presă că am fost amendați”. Sancțiune de 30.000 de lei, necomunicată încă operatorului de transport O nouă controversă apare în conflictul dintre operatorul de transport public STP Alba Iulia și autoritățile locale. Deși Poliția Locală a aplicat o amendă de 30.000 de lei pentru neefectuarea serviciului de transport public, […]

Citește mai mult