Alba Iulia devansată de Brașov, Sibiu, Târgu Mureş, în preferințele celor din Regiunea Centru pentru capitala regională
Potrivit unui sondaj realizat recent de Institutul Roman pentru Evaluare si Strategie (IRES) Alba Iulia este devansată de Brașov, Sibiu și Târgu Mureş, în preferințele locuitorilor din Regiunea Centru pentru viitoarea capitală regională.
Explicația acestor rezultate este însă una foarte simplă: număul locuitorilor din cele trei județe a căror reședințe au obținut un procent mai mare decât Alba Iulia, este semnificativ mai mare decât numărul celor din județul Alba. Chiar dacă șansele orașului nostru par tot mai reduse, până la urmă, decizia va fi una politică!
Sondajul, făcut la comanda Ministerului Dezvoltării Regionale și Administrației Publice, arată că în regiunea Centru preferinţele locuitorilor tind spre Braşov.
„28,7% spun că sediul ar trebui să fie în Braşov, 25,7% spun că sediul ar trebui să fie în Sibiu, 15,2% că ar trebui să fie în Târgu Mureş, 14,5% că ar trebui să fie în Alba Iulia, 4,2% la Miercurea Ciuc, 2,4% în Sfântu Gheorghe.
Aici va fi, cred, cea mai grea decizie care va trebui luată. Şi anume, cu stabilirea reşedinţei regiunii. Este o competiţie serioasă, o competiţie aproape egală între Sibiu şi Braşov, cu argumente şi pentru una şi pentru alta“, a declarat Liviu Dragnea, ministrul Dezvoltării Regionale.
Acesta a precizat că există o soluţie şi anume ca reşedinţa regiunii să fie într-un judeţ, iar Prefectura Regională să fie în alt judeţ. „Trebuie să ne gândim dacă nu cumva ăsta e un model care ne poate fi de folos dincolo de faptul că mai ostoieşte aceste supărări. Dar, trecând peste asta, dacă nu cumva, din punct de vedere funcţional, nu cumva este mai eficient. O întrebare cu un posibil risc ar putea fi funcţionalitatea sistemului pentru situaţii de urgenţă. Dar merită analizat şi merită discutat“, a afirmat Dragnea.
Formula optimă ar fi, potrivit lui Dragnea, ca viitoarea reşedinţă regională să nu concentreze toate instituţiile regionale. ministrul a spus că „poate e bine ca fiecare reşedinţă de judeţ să devină pol de dezvoltare, să înceapă să primească fonduri şi să înceapă să se dezvolte“, iar în fiecare judeţ să existe una, două sau trei instituţii regionale.
Florin Roman, vicepreședintele Consiliului Județean Alba, participă începând de astăzi și până duminică, la o nouă dezbatere a Consiliului Consultativ pentru Regionalizare (CONREG), organizată de Ministerul Dezvoltării Regionale și Administrației Publice (MDRAP) la Tulcea, unde va reprezenta interesele județului nostru.
Liviu Dragnea a mai spus că stabilirea finală a reşedinţelor regionale va fi penultima decizie în cadrul procesului de regionalizare.
„Decizia va fi luată înainte de a fi realizate alegeri pentru structurile regionale. Deci reşedinţa va fi stabilită după ce vor fi stabilite regiunile. Este practic penultimul pas din acest proces şi trebuie să recunosc că este decizia care naşte cele mai multe patimi şi care naşte cele mai multe controverse. Cea mai profundă competiţie este subiectul care a generat deja foarte multe negocieri între partide, între oameni, între comunităţi, oameni de afaceri, sindicate“, a declarat ministrul.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Politică Administrație
Aprobarea noilor tarife de incinerare a animalelor moarte, la vot în Consiliul Local Alba Iulia: Motivul, creșterea prețurilor la gaz, curent și utilități. Ce cost se va percepe pe kilogramul de cadavru
Aprobarea noilor tarife de incinerare a animalelor moarte, la vot în Consiliul Local Alba Iulia: Motivul, creșterea prețurilor la gaz, curent și utilități. Ce cost se va percepe pe kilogramul de cadavru Consilierii locali din Alba Iulia vor avea de aprobat în ședința ordinară de luni, 29 iunie 2026, actualizarea și modificarea tarifului activității de […]
Comunicat PSD Alba | Apel către președintele CJ Alba, Ion Dumitrel: Salvarea transportului înseamnă prevenirea depopulării comunităților rurale
Apel către președintele CJ Alba, Ion Dumitrel: Salvarea transportului înseamnă prevenirea depopulării comunităților rurale Fără transport public eficient, satele și comunele județului Alba pierd cea mai importantă resursă: oamenii. În ședința ordinară de astăzi a Consiliului Județean Alba, consilierii județeni PSD au transmis un apel către președintele Consiliului Județean Alba, Ion Dumitrel, solicitând măsuri urgente […]
Comunicat | Corneliu Mureșan: PSD își asumă guvernarea pentru că România și Alba au nevoie de dezvoltare și investiții
Corneliu Mureșan: PSD își asumă guvernarea pentru că România și Alba au nevoie de dezvoltare și investiții PSD susține învestirea guvernului Veștea și își asumă gestionarea unor domenii cheie pentru redresarea economică și socială a țării. Consiliul Politic Național a decis, în unanimitate, ca Partidul Social Democrat să participe la formarea unei majorități parlamentare care […]









