Ştirea zilei

Alba Iulia are de ce să fie mândră!

Redactia Ziarului Unirea

Publicat

în

Primitoare, călduroasă, o adevărată casă. Aceasta este Alba Iulia pentru fiecare albaiulian care a trecut măcar o dată pe sub Poarta a 3-a a Cetăţii.
Vibrantă, impozantă, o mixtură perfectă între istoria bine conservată şi un oraş modern, de secol 21 pentru oaspeţii săi. Prin oamenii de astăzi, Alba Iulia arată că nu abdică de la un crez fundamental: ISTORIA merită şi trebuie valorizată clipă de clipă, iar trecutul glorios al unui popor trebuie redat prezentului ACUM ca şi atunci. În acest an Alba Iulia a primit cu mândrie vizita mai multor personalităţi, diplomaţi, arhitecţi, oameni de cultură. Prin prezenţa lor la Alba Iulia, toate aceste personalităţi vor contribui în mod firesc la punerea în evidenţă a patrimoniului variat, bimilenar al Oraşului Unirii. Vă prezentăm astăzi opiniile unor ambasadori, parte a corpului diplomatic acreditat în România care au vizitat cealaltă Capitală a României, Alba Iulia, într-un proiect de promovare turistică dezvoltat de Ministerul Afacerilor Externe şi Ministerul Dezvoltării Regionale şi Turismului în parteneriat cu Primăria Municipiului Alba Iulia.

lExcelenţa Sa, domnul Liu Zengwen, ambasadorul Republicii Populare Chineze în România:

„Cetatea aceasta este superbă! S-au depus multe eforturi pentru ca un punct istoric să devină un punct turistic. Dacă agenda îmi permite o să revin aici cu soţia. Am mai fost acum doi ani când lucrările nu erau finalizate, iar ce se vede azi este deosebit”.
lExcelenţa Sa, domnul Javier Lozano, Nunţiul Apostolic în România: „Am mai fost de câteva ori la Alba Iulia de când sunt acreditat în România, dar este pentru prima dată când însoţesc un corp diplomatic atât de numeros într-o vizită. Este pentru prima dată când văd aceste locuri (Cetatea) şi sunt foarte încântat. Vreau să felicit autorităţile, municipalitatea, pe primar şi pe toţi cei implicaţi în acest proiect. Sper ca această vizită a ambasadorilor să crească interesul turiştilor din ţările Europei şi nu numai.”
lExcelenţa Sa, domnul Martin Harris, Ambasadorul Marii Britanii în România: „Alba Iulia este un oraş foarte important şi un oraş istoric. Pentru mine este o mare plăcere să fiu aici, iar acest loc este minunat, excepţional. Este un ansamblu care arată patrimoniul României şi al Europei în general. Va fi recomandarea mea pentru britanici să viziteze Alba Iulia, pentru că este în centrul României şi este centrul istoriei acestei ţări.”

lExcelenţa Sa, domnul Petr Dokládal, Ambasadorul Republicii Cehe în România:
„Trebuie să spun că m-am îndrăgostit de Alba Iulia încă de acum patru luni când am venit pentru prima dată aici. Chiar i-am provocat pe toţi aceşti diplomaţi să viziteze acest loc. Trebuie să spun că apreciez tot acest efort care se face pentru a restaura aceste locuri şi voi face tot posibilul ca acest lucru să fie ştiut în ţara mea. Există interes pentru turismul individual pe care cehii îl manifestă faţă de România, iar ei trebuie să se oprească în drumul lor şi la Alba Iulia. E un loc care merită văzut!”

lExcelenţa Sa, domnul Pieter Andries Swanepoel, Ambasadorul Republicii Africa de Sud în România: „Este prima mea vizită aici şi sunt foarte impresionat. Ce se întâmplă aici de trei ani încoace este deosebit. Aveţi o istorie veche şi e plăcut să vezi cum este restaurat totul, iar fondurile europene sunt folosite în avantajul acestui oraş. Pentru ţara mea şi locuitorii ei, cu o istorie mai recentă, asta este imaginea reprezentativă a Europei istorice. Dacă ne uităm în jur e impresionant. De asta voi recomanda sud-africanilor să vină să viziteze oraşul.”


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

FOTO | Cerere de înlăturare a bustului lui Octavian Goga din Alba Iulia: Menținerea lui ar fi „ilegală”. Primăria așteaptă punctul de vedere al Academiei Române

Bogdan Ilea

Publicat

în

Cerere de înlăturare a bustului lui Octavian Goga din Alba Iulia: Menținerea lui ar fi „ilegală”. Primăria așteaptă punctul de vedere al Academiei Române Asociația pentru prevenirea și combaterea antisemitismului și legionarismului a trimis o cerere, adresată Consiliului Local al Municipiului Alba Iulia, Consiliului Județean Alba și Instituția Prefectului Județului Alba, cu privire la bustul […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

Directorul general al Fabricii de Arme Cugir și-a dat DEMISIA. Radu Coroamă pleacă din funcția de conducere a companiei

Bogdan Ilea

Publicat

în

Directorul general al Fabricii de Arme Cugir și-a dat DEMISIA. Radu Coroamă pleacă din funcția de conducere a companiei Radu Coroamă, directorul general al Fabricii de Arme Cugir, și-a dat recent demisia din funcția de conducere pe care o ocupa în cadrul companiei. Demisia a fost confirmată de Radu Coroamă într-o discuție telefonică cu ziariștii […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

SURSE: Transportul public din Alba Iulia rămâne în „aer”, după ședința AIDA-TL de astăzi. Nicio soluție concretă pentru ieșirea din criză

Lucian Dărămuș

Publicat

în

SURSE: Transportul public din Alba Iulia rămâne în „aer”, după ședința AIDA-TL de astăzi. Nicio soluție concretă pentru ieșirea din criză Criza transportului public din Alba Iulia este departe de a fi rezolvată. Potrivit unor surse ziarulunirea.ro din cadrul ședinței de astăzi, luni, 22 iunie 2026 a Asociației Intercomunitare de Dezvoltare Alba Transport Local (AIDA-TL), […]

Citește mai mult