Curier Județean

Alba „exportă” cerșetori: Județul nostru în topul persoanelor care au apelat la mila publicului, în Arad

Ioana Oprean

Publicat

în

Alba „exportă” cerșetori: Județul nostru în topul persoanelor care au apelat la mila publicului, în Arad

Primăria Arad a transmis că în perioada 1 iulie – 15 noiembrie 2022, echipajele Direcției Generale Poliția Locală au aplicat, în municipiu, 348 de sancțiuni pentru cerșetorie.

În topul celor sancționați, având mai mult de 5 Procese verbale de contravenție, se află 22 de persoane :

-9 provin din municipiul Arad,
-7 din alte localități ale județului,
-6 din alte județe.

În total, au fost sancționați 122 de indivizi, pentru încălcarea articolului 2, punctul 3 din Legea 61/1991 pentru sancționarea faptelor de încălcare a unor norme de conviețuire socială, a ordinii și liniștii publice: ”apelarea, în mod repetat, la mila publicului, de către o persoană aptă de muncă, precum şi determinarea unei persoane la săvârşirea unor astfel de fapte”.

Față de anul 2021, când au fost aplicate 183 de procese verbale se înregistrează aproape o dublare a numărului de sancțiuni pentru cerșetorie, în special ca urmare a prezenței mai multor echipaje pedestre în zonele pietonale ale orașului.

‼Cele mai multe amenzi, 23 la număr, au fost aplicate unui contravenient provenind din județul Caraș Severin, următorii doi având 17, respectiv 14 Procese verbale. Alte județe de unde sunt originare numeroase persoane care au apelat la mila publicului în orașul nostru, în perioada de referință, sunt :Alba, Satu Mare, Mureș, Călărași.

De cele mai multe ori, acești contravenienți dispar din raza de acțiune a patrulelor poliției locale, la sosirea acestora în proximitatea lăcașurilor de cult, centrelor comerciale, în parcuri sau zone pietonale, însă, adesea, revin în spațiile unde concetățenii noștri i-au obișnuit cu acordarea directă a milei publice.

În ultimele săptămâni, mai mulți contravenienți cu profil turbulent, chiar violent, au fost predați de echipaje ale DGPL Poliției Municipiului Arad, care are în lucru dosare penale vizând activități infracționale desfășurate de aceștia în afara cerșetoriei, ori tulburării ordinii și liniștii publice, pentru care au ajuns în atenția poliției locale.

Pe termen lung, Primăria Municipiului Arad, prin Direcția Generală Poliția Locală are în vedere desfășurarea mai multor acțiuni menite să diminueze acest fenomen social, care afectează toate reședințele de județ. Iată câteva dintre acestea:

Conștientizarea populației referitor la probabilitatea ridicată a utilizării eronate, chiar distructive, a sumelor pe care cetățenii le acordă în mod direct cerșetorilor;

Eliminarea majorității spațiilor locative improvizate utilizate pentru cazare de cerșetori sosiți din afara orașului (aproape două treimi din total) ;

Colaborarea sistematică a structurilor de ordine publică cu cele de asistență socială și medicală, în vederea evaluării/îngrijirii/internării cerșetorilor aflați în situații critice ori generatoare de risc pentru public;

Crearea unor servicii/locații de preluare temporară de zi/noapte dedicate acestei categorii de cetățeni.


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Curier Județean

Curier Județean

Clădire istorică din centrul municipiului Alba Iulia, salvată printr-o investiție de aproape 3,7 milioane de lei: Centrul Militar Județean Alba va primi spații noi prin mansardare și modernizare

Ioana Oprean

Publicat

în

Clădire istorică din centrul municipiului Alba Iulia, salvată printr-o investiție de aproape 3,7 milioane de lei: Centrul Militar Județean Alba va primi spații noi prin mansardare și modernizare Una dintre clădirile cu valoare istorică din centrul municipiului Alba Iulia se pregătește pentru o transformare importantă. Consiliul Județean Alba urmează să aprobe, în ședința ordinară de […]

Citește mai mult

Curier Județean

Șofer trimis în judecată după ce a fost prins la volan cu aproape 2 g/l alcool pur în sânge: Judecătoria Alba Iulia a dat undă verde începerii procesului penal

Ioana Oprean

Publicat

în

Șofer trimis în judecată după ce a fost prins la volan cu aproape 2 g/l alcool pur în sânge: Judecătoria Alba Iulia a dat undă verde începerii procesului penal Un bărbat acuzat că a condus un autoturism pe drumurile publice în stare avansată de ebrietate va fi judecat pentru infracțiunea de conducere a unui vehicul […]

Citește mai mult

Curier Județean

Noul adăpost pentru câini fără stăpân de la Câlnic: Contract de peste 20.000 de euro pentru proiectarea amenajării drumului de acces

Ioana Oprean

Publicat

în

Noul adăpost pentru câini fără stăpân de la Câlnic: Contract de peste 20.000 de euro pentru proiectarea amenajării drumului de acces O companie din Sibiu va presta serviciile de proiectare a amenajării drumului de acces spre viitorul adăpost pentru câini fără stăpân de la Câlnic. Valoarea contractului atribuit vineri, 19 iunie 2026, prin achiziție directă, […]

Citește mai mult