Alba, 4×4 în eşalonul terţ!!! Conjudeţenele au „confiscat” podiumul Seriei a 5-a şi pun barieră la promovare pentru „U” Cluj
Situaţie-unicat în eşalonul terţ al fotbalul românesc: după şapte runde, podiumul Seriei a 5-a este ocupat
integral de reprezentante ale judeţului Alba, Metalurgistul Cugir, Performanţa Ighiu şi Industria Galda!
O premieră fericită pentru conjudeţene, iar clasamentul poate fi pus în ramă la mijlocul turului, în condiţiile în care doar în Seria a 5-a trei echipe din acelaşi judeţ se plasează pe primele trei poziţii. Adăugaţi acestei realizări şi faptul că între cele patru „albaneze” (Unirea Alba Iulia – locul 5, cu 13 puncte), poziţionate pe distanţa a numai trei puncte, este intercalată doar Fotbal Comuna Recea (poziţia a 4-a, 13 puncte)
*Alba are şi primii doi golgheteri
Mai mult, Alba are şi primii doi marcatori din Serie: Andrei Făgărăşanu (Metalurgistul Cugir) – 10 goluri şi Răzvan Fetiţa (Performanţa Ighiu) – 7 reuşite, urmaţi de Cădar (Unirea Tăşnad) şi D. Goga („U” Cluj), ce au marcat în 5 rânduri. În intersezon, combatantele judeţene îşi exprimau nemulţumirea repartizării în Seria a 5-a, alături de „şepcile roşii”, câtă vreme „U” Cluj era şi este în continuare cotată drept favorită incontestabilă la accederea în eşalonul superior. „Sperietoarea” de pe Someş reprezenta un „munte” aproape inaccesibil şi implicit reducerea semnificativă a şanselor de promovare. În acest moment, Alba are la îndemână forţarea promovării, dar orgoliile şi ambiţiile sunt multiple în judeţ.
*Orgolii judeţene
Niciuna dintre cele 4 reprezentante ale judeţului nu acceptă eşecul împotriva unei conjudeţene (vezi şi disputele din Cupa României, Performanţa Ighiu – Metalurgistul Cugir şi Industria Galda de Jos – Unirea Alba Iulia, tranşate după prelungiri şi lovituri de departajare) şi fiecare dintre „albaneze” visează să se plaseze mai sus decât celelalte. Un alt exemplu, dacă „U” a irosit puncte cu concitadinele CFR 2 şi Sănătatea Cluj, Cugirul a pierdut singurele jocuri stagionale pe „Cetate”, în derby-urile judeţene cu Unirea Alba Iulia („specialistă” în asemenea jocuri, a învins şi Industria Galda) şi Performanţa Ighiu. Extrem de intersant de anunţă al 4-lea derby al toamnei, de sâmbătă, de la Galda de Jos, Industria – Metalurgistul, o altă premieră a acestei stagiuni: se înfruntă două conjudeţene aflate pe podium!
Repetăm, fotbalul din judeţ, la nivelul Ligii a 3-a a demonstrat potenţial, rămâne doar ca în viitor să se menţină strocul şi poate că se va produce marea surpriză, iar „colosul” „U” Cluj va fi înfrânt, neputând uita că şi în campionatul trecut Industria Galda, marea surpriză s-a bătut la promovare până cu trei etape înaintea finalului. Ultima performanţă de acest gen în Alba a avut loc acum 17 ani, în campionatul 2000-2001, când Minaur Zlatna, pregătită de Ştefan Fogoroşi a promovat în Divizia B. Iar ultima prezenţă a unei echipe din judeţ în eşalonul secund s-a înregistrat acum 5 ani, în 2012, cu Unirea Alba Iulia, „alb-negrii” abandonând competiţia în retur
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
EXCLUSIV | Directoarea economică Emilia Oprean pleacă din Primăria Alba Iulia. Primar: „Am respectat dorința doamnei”
EXCLUSIV | Directoarea economică Emilia Oprean pleacă din Primăria Alba Iulia. Primar: „Am respectat dorința doamnei” Emilia Oprean, director executiv al Direcției Cheltuieli (n.a. Direcția Economică) a Primăriei Alba Iulia, va părăsi instituția. Primarul municipiului Alba Iulia, Gabriel Pleșa, dezminte informațiile potrivit cărora plecarea Emiliei Oprean din Primăria Alba Iulia ar avea legătură cu conflictul […]
Cei cinci consilieri din Almașu Mare care nu au votat bugetul și taxele își explică decizia. Cum justifică blocajul din comună după 18 ședințe de Consiliu Local
Cei cinci consilieri din Almașu Mare care nu au votat bugetul și taxele își explică decizia. Cum justifică blocajul din comună după 18 ședințe de Consiliu Local Comuna Almașu Mare, din județul Alba, se confruntă cu o situație fără precedent, după ce, în ciuda organizării a 18 ședințe de Consiliu Local, nu au fost aprobate […]
17,8 milioane de lei pentru renașterea Fabricii de Arme Cugir: Modernizare strategică pentru producția de armament și aliniere la standardele NATO
17,8 milioane de lei pentru renașterea Fabricii de Arme Cugir: Modernizare strategică pentru producția de armament și aliniere la standardele NATO Una dintre cele mai importante capacități industriale din industria românească de apărare intră într-un amplu proces de transformare. Fabrica de Arme Cugir, filială a Companiei Naționale Romarm, a lansat procedura pentru proiectarea și execuția […]








