Ajutor pentru oamenii fără adăpost din Alba, în nopțile geroase. Centrele de urgență lucrează la capacitate maximă, cu program prelungit
Una dintre cele mai geroase nopți din județul Alba, în acest sezon, a fost cea de luni spre marți. La stațiile din Câmpeni s-au înregistrat minus 18 grade Celsius, iar la stațiile din Blaj, Sebeș și Alba Iulia minus 16 grade Celsius.
Pe de altă parte, vântul are o influență semnificativă asupra temperaturii pe care o resimțim la nivelul organismului uman, scăzând astfel temperatura resimțită cu câteva grade, în special în zona montană a județului nostru.
Vremea se va menține geroasă și în această noapte, iar apoi se va resimți o oarecare încălzire. Temperaturile nocturne vor fi negative întreaga săptămână și se vor situa în medie între -8 şi -5 grade, mai puțin în nopțile de 8 şi 9 ianuarie, când acestea se vor situa sub pragul de ger, în medie între -14 şi -10 grade.
Centrul de urgență din zona gării Alba Iulia, ce adăpostește oameni ai străzii, este pregătit pentru sezonul rece. Deocamdată fac față numărului de solicitări. În perioada nopților geroase lucrează la capacitate maximă. Viceprimarul municipiului Alba Iulia, Gabriel Pleșa, a declarat la Unirea FM că a fost prelungit și programul de funcționare.
Viceprimarul Gabriel Pleșa: ”Am intensificat controalele cu poliția locală. Același lucru îl face și poliția județeană . Să identificăm persoanele vulnerabile și să le ducem la adăpostul de noapte de la gară. Acolo am prelungit programul cu 4 ore. Dacă până acum era internalizarea la ora 7 și ieșirea din acest adăpost la ora 8 dimineața, acum la orele 17 pot să intre în adăpost și la orele 10, chiar 11 dacă este foarte frig, să părăsească adăpostul.”
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Curier Județean
Scutul Pădurii în Alba: Amenzi de peste 17.000 de lei. A fost confiscat material lemnos în valoare de aproape 8.000 de lei
Scutul Pădurii în Alba: Amenzi de peste 17.000 de lei. A fost confiscat material lemnos în valoare de aproape 8.000 de lei O acțiune cu efective mărite pentru prevenirea și combaterea tăierilor ilegale de arbori și a faptelor asociate exploatării și circulației materialului lemnos a fost organizată de polițiștii din Alba. În urma controalelor, au […]
VIDEO | Zeci de mașini verificate de polițiștii din Vințu de Jos: Amenzi de peste 2.000 de lei și 2 permise de conducere reținute
Zeci de mașini verificate de polițiștii din Vințu de Jos: Amenzi de peste 2.000 de lei și 2 permise de conducere reținute O acțiune care a avut drept scop menținerea unui climat de siguranță publică și prevenirea faptelor săvârșite cu violență a fost desfășurată de oamenii legii din Alba, mai exact, polițiștii Secției 2 de […]
SCANDAL în Alba: Tânăr, REȚINUT după ce a agresat un bărbat. Un alt individ i-a furat cheile mașinii și 3.000 de lei
SCANDAL în Alba: Tânăr, REȚINUT după ce a agresat un bărbat. Un alt individ i-a furat cheile mașinii și 3.000 de lei Un bărbat de 28 de ani, din comuna Șibot, a fost reținut de polițiști pentru 24 de ore, după ce ar fi agresat un bărbat din Cugir în urma unui conflict. În timpul […]








