AJPIS ALBA: A scăzut numărul beneficiarilor de asistenţă socială
În urma analizei comparative privind plăţile beneficiilor de asistenţă socială efectuate în trimestrul I a.c faţă de trimestrul I din anul 2012, Agenţia Judeţeană pentru Plăţi şi Inspecţie Socială Alba (AJPIS Alba) anunță că numărul beneficiarilor a scăzut.
Astfel, în cursul anului trecut, numărul mediu de beneficiari ai alocaţiei de stat pentru copii, era de 65.995 persoane, care încasau alocaţii în sumă toatală de 3.912.366, în prezent fiind înregistraţi un număr de 65.017 beneficiari cu o sumă plătită în valoare de 3.875.326 lei.
Din datele puse la dispoziție de agenție rezultă că sumele privind alocaţiile pentru susţinerea familiei au scăzut mult, ţinând cont de faptul că în cursul anului 2012, 4.910 persoane au primit fonduri în valoare de 308.131, în timp ce, în acest an, doar 3.978 persoane au beneficiat de alocaţii în valoare de 245.218 lei.
Situaţia privind indemnizaţia lunară pentru persoanele cu HIV/SIDA a rămas similară cu cea de anul trecut, respectiv 14 beneficiari cu o sumă totală de 5.642 lei.
Alocaţiile de plasament au scăzut de la 696 la 614 în primul trimestru al acestui an, fiind acordată o sumă de totală de 63.083, faţă de 72.153, respectiv un procent de scădere de 12.57%.
Indemnizaţiile acordate pentru creşterea copiilor s-au redus şi ele, de la suma de 2.925.806 acordate pentru 3.726 femei în cursul anului trecut, la suma de 2.681.489, care a revenit la 3.450 beneficiari.
Sumele plătite cu titlu de ajutor social (L 416/2001) au înregistrat o uşoară majorare, 970.139 lei pentru 5.037 beneficiari în acest an, faţă de 957.685 lei pentru 5.052 persoane, anul trecut.
Subvenţiile acordate asociaţiilor şi fundaţiilor în primul trimestru al acestui an au fost de 399.491 lei pentru 4.584 organizaţii, o creştere de un procent de 10,16%. faţă de anul trecut, când au fost acordate subvenţii în valoare de 362.631 pentru 4.259 beneficiari.
În ceea ce priveşte indemnizaţiile acordate pentru persoanele cu handicap şi însoţitorii acestora, s-au acordat în acest an 3.834.253 lei pentru 29.825 beneficiari, în timp ce în primul trimestru al anului trecut, au fost acordate fonduri în valoare de 3.772.645 lei pentru 29.729 persoane.
”O creştere considerabilă se remarcă la acordarea stimulentelor de inserţie OUG 148/2005 + OUG 111/2010, unde 406 beneficiari au obţinut indemnizaţii în valoare de 212,601, faţă de 236 persoane care au încasat în cursul anului trecut 92.578 lei, un procent de creştere de 41,87% în cazul numărului de beneficiari şi de 129,65% în cazul sumelor acordate”, a precizat Flaviu Cozuc, directorul AJPIS Alba.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Actualitate
23-24 iunie 2026 | Vreme foarte caldă și furtuni în Alba și alte zone din țară: Anunțul de ultimă oră al meteorologilor
Vreme foarte caldă și furtuni în Alba și alte zone din țară: Anunțul de ultimă oră al meteorologilor Administrația Națională de Meteorologie a actualizat, marți, 23 iunie 2026 informarea meteo de vreme călduroasă și disconfort termic. Sunt in vigoare și avertizări meteo Cod Galben de instabilitate atmosferică, o parte dintre acestea vizând și județul Alba. […]
Ilie Bolojan, prima reacție după ce guvernul Veștea nu a primit votul de învestitură: ,,România are nevoie urgent de un guvern cu puteri depline, construit pe transparență și reguli clare”
Ilie Bolojan, prima reacție după ce guvernul Veștea nu a primit votul de învestitură: ,,România are nevoie urgent de un guvern cu puteri depline, construit pe transparență și reguli clare” România are nevoie urgent de un Guvern cu puteri depline, construit pe transparență și reguli clare, a declarat marţi, 23 iunie 2026, preşedintele PNL, Ilie […]
Dragoș Damian, Terapia Cluj: Ilie Bolojan, dacă 2.500 de delegați de la Congres vor pune umărul ca Romania să aibă mai multe fabrici, uzine și combinate, atunci România va deveni o țară puternică și respectată în lume
Dragoș Damian, Terapia Cluj: Ilie Bolojan, dacă 2.500 de delegați de la Congres vor pune umărul ca Romania să aibă mai multe fabrici, uzine și combinate, atunci România va deveni o țară puternică și respectată în lume Ilie Bolojan, la Congres, am auzit eu, ai vorbit despre „oamenii care muncesc, din economie, din fabrici”. Dacă […]









