Adrian Negrescu, despre nevoia urgentă a reformei aparatului bugetar din România: „Cred că trebuie să reducem cel puțin 40% dintre instituțiile statului pentru că multe dintre ele au devenit irelevante”
Adrian Negrescu, despre nevoia urgentă a reformei aparatului bugetar din România: „Cred că trebuie să reducem cel puțin 40% dintre instituțiile statului pentru că multe dintre ele au devenit irelevante”
Economistul Adrian Negrescu consideră că țara noastră are nevoie urgentă de o reformă a aparatului bugetar, întrucât cel puțin 40% din instituțiile publice au devenit irelevante în contextul economic actual.
Citește și: Adrian Negrescu: ”prosperitatea clamată de politicieni a fost indusă artificial cu perfuzii financiare din împrumuturi”

„Cred că trebuie să reducem cel puțin 40% dintre instituțiile statului pentru că multe dintre ele au devenit irelevante în actualul context economico-social. România se enclavizează din punct de vedere social și economic, oamenii pleacă din mediul rural spre orașele mari, acolo unde să își găsească un loc de muncă, să aibă o viață mai bună.
Sunt din ce în ce mai multe localități părăsite și tu în continuare menții cheltuieli uriașe cu funcționarea unor aparate publice în care pilele, cunoștințele și relațiile din rândul partidelor se află în prim plan”, a declarat Negrescu, pentru DC News.
Temerea economistului cu privire la reformele cruciale
Economistul a subliniat că acest sistem ineficient pune în pericol atragerea fondurilor europene, având în vedere că noua Comisie Europeană va introduce un mecanism de absorbție care va favoriza doar proiectele concrete de dezvoltare locală.
„Gândiți-vă că inclusiv noua Comisie Europeană va introduce un nou mecanism de absorbție a banilor europeni, nu se vor mai da bani cum s-au dat până acum pentru construcția de drumuri, pentru construcția de rețele de gaze, de școli și săli de sport care de fapt sunt săli de nunți și de cumetrii în România.
Nu, se va merge doar pe proiecte concrete de dezvoltare locală care să includă o componentă de business, care să includă companii care să dezvolte proiecte la nivel local”, a adăugat economistul.
Negrescu a exprimat și o mare temere cu privire la lipsa de oameni pregătiți pentru a implementa aceste reforme, menționând că România riscă să nu aibă resursele necesare pentru a face față acestor provocări.
„Mi-e teamă că România nu are oameni de valoare, oameni pregătiți și dornici să facă aceste reforme cruciale”, a spus acesta.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Actualitate
Cât a ajuns darul de nuntă în 2026: Cum arată nunțile în România pe fondul creșterii accelerate a prețurilor
Cât a ajuns darul de nuntă în 2026: Cum arată nunțile în România pe fondul creșterii accelerate a prețurilor Creșterea accelerată a prețurilor din ultimii ani își face simțit efectul și în sezonul nunților, unde organizarea unui eveniment a ajuns să fie semnificativ mai costisitoare decât în trecut. În acest context, și sumele oferite de […]
VIDEO | Asfaltare la peste 30 de grade pe DN 14B, în Alba: Lucrări „încinse” pe drumul care leagă zona Mureșului de Valea Târnavelor
Asfaltare la peste 30 de grade pe DN 14B, în Alba: Lucrări „încinse” pe drumul care leagă zona Mureșului de Valea Târnavelor Lucrările de asfaltare pe sectorul din județul Alba al Drumului Național (DN) 14 B au continuat și în zilele cu căldură excesivă. Sâmbătă, 27 iunie 2026, la ora 15.00, în zona lucrărilor temperatura […]
Cum trecem mai ușor peste caniculă: Medicii recomandă hidratare și evitarea expunerii la soare
Cum trecem mai ușor peste caniculă: Medicii recomandă hidratare și evitarea expunerii la soare Ministerul Sănătăţii a transmis o serie de recomandări ale medicilor către populaţie pentru a trece cu bine peste valul de caniculă cu care se confruntă România zilele acestea. „Temperaturile extreme pun o presiune mare pe organismul nostru. Pentru a trece cu […]









