Adrian Negrescu, despre nevoia urgentă a reformei aparatului bugetar din România: „Cred că trebuie să reducem cel puțin 40% dintre instituțiile statului pentru că multe dintre ele au devenit irelevante”
Adrian Negrescu, despre nevoia urgentă a reformei aparatului bugetar din România: „Cred că trebuie să reducem cel puțin 40% dintre instituțiile statului pentru că multe dintre ele au devenit irelevante”
Economistul Adrian Negrescu consideră că țara noastră are nevoie urgentă de o reformă a aparatului bugetar, întrucât cel puțin 40% din instituțiile publice au devenit irelevante în contextul economic actual.
Citește și: Adrian Negrescu: ”prosperitatea clamată de politicieni a fost indusă artificial cu perfuzii financiare din împrumuturi”

„Cred că trebuie să reducem cel puțin 40% dintre instituțiile statului pentru că multe dintre ele au devenit irelevante în actualul context economico-social. România se enclavizează din punct de vedere social și economic, oamenii pleacă din mediul rural spre orașele mari, acolo unde să își găsească un loc de muncă, să aibă o viață mai bună.
Sunt din ce în ce mai multe localități părăsite și tu în continuare menții cheltuieli uriașe cu funcționarea unor aparate publice în care pilele, cunoștințele și relațiile din rândul partidelor se află în prim plan”, a declarat Negrescu, pentru DC News.
Temerea economistului cu privire la reformele cruciale
Economistul a subliniat că acest sistem ineficient pune în pericol atragerea fondurilor europene, având în vedere că noua Comisie Europeană va introduce un mecanism de absorbție care va favoriza doar proiectele concrete de dezvoltare locală.
„Gândiți-vă că inclusiv noua Comisie Europeană va introduce un nou mecanism de absorbție a banilor europeni, nu se vor mai da bani cum s-au dat până acum pentru construcția de drumuri, pentru construcția de rețele de gaze, de școli și săli de sport care de fapt sunt săli de nunți și de cumetrii în România.
Nu, se va merge doar pe proiecte concrete de dezvoltare locală care să includă o componentă de business, care să includă companii care să dezvolte proiecte la nivel local”, a adăugat economistul.
Negrescu a exprimat și o mare temere cu privire la lipsa de oameni pregătiți pentru a implementa aceste reforme, menționând că România riscă să nu aibă resursele necesare pentru a face față acestor provocări.
„Mi-e teamă că România nu are oameni de valoare, oameni pregătiți și dornici să facă aceste reforme cruciale”, a spus acesta.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Actualitate
Adrian Veștea se întâlnește cu George Simion pentru a discuta despre noul Guvern: „Sunt un om al dialogului”
Adrian Veștea se întâlnește cu George Simion pentru a discuta despre noul Guvern: „Sunt un om al dialogului” Premierul desemnat, Adrian Veștea, a transmis luni, 22 iunie 2026, că urmează să aibă o întâlnire cu liderul AUR, George Simion. El a spus că este ,,un om al dialogului și al consensului” și că este vorba […]
Indexare pensii 2027 | Cabinetul Veștea dorește majorarea pensiilor și digitalizarea totală a serviciilor pentru pensionari
Cabinetul Veștea dorește majorarea pensiilor și digitalizarea totală a serviciilor pentru pensionari Indexarea pensiilor din 2027, digitalizarea completă a serviciilor pentru pensionari și extinderea rețelei de servicii sociale în mediul rural se numără printre principalele măsuri incluse de Cabinetul Veștea în programul de guvernare pentru domeniul muncii și protecției sociale. Citește și: Când se dau pensiile […]
22-23 iunie 2026 | Cod galben de inundații în Alba și alte județe: Cursurile de apă vizate
22-23 iunie 2026 | Cod galben de inundații în Alba și alte județe: Cursurile de apă vizate Luni, 22 iunie 2026 a fost emisă o Atenționare Hidrologică de Cod galben, valabilă în intervalul 22 iunie, ora 12:00 – 23 iunie, ora 09:00, ca urmare a precipitațiilor prognozate și propagării. Atenționarea vizează scurgeri importante pe versanți, […]









