Sport

Adrian Bicheși a devenit director tehnic al Unirii Alba Iulia | “Era de așteptat decizia de a nu mai rămâne antrenor”, a spus fostul “principal” al “alb-negrilor”

Dan HENEGAR

Publicat

în

Adrian Bicheși a părăsit banca tehnică a Unirii Alba Iulia la începutul săptămânii, după un an și jumătate, instalarea lui Mihai Manea ca antrenor aducându-i fostului “principal” funcția de director tehnic al formației din Cetatea Marii Uniri.

O mutare oarecum neașteptată, o surpriză, explicată în cele ce urmează de Adrian Bicheși, sub comanda căruia divizionara terță a încheiat precedentul campionat pe poziția a 12-a în Seria a 4-a, după un retur trăit în criză financiară. “În condițiile în care am lucrat până acum pot spune că am realizat o performanță prin faptul că noul antrenor a putut prelua o echipă de Liga a 3-a, după ce am traversat momente dificile în retur, unul extrem de greu, cu momente delicate cauzate de problemele financiare. Mă bucur că în primăvară am strâns același număr de puncte ca în tur, asta raportat la problemele existente”, a spus Bicheși.

Era de așteptat să nu mai continui ca antrenor principal, iar după discuții purtate cu oficialii clubului am ajuns la concluzia că e obligatorie să se producă cea mai bună mutare pentru echipă, în actuala situație”, a mai adăugat antrenorul în vârstă de 48 de ani.

Bicheși a fost instalat la cârma Unirii Alba Iulia în iarna anului 2018, înlocuindu-l pe Adorian Himcinschi, respectiva stagiune clasându-se pe locul al 7-lea din Seria a 5-a a Ligii a 3-a. “Faptul că rămân la club este, mai mult ca sigur, meritul anului trecut. O să stabilim toate detaliile colaborării, dar în același timp am convenit că pot să plec în condițiile în care o să am ofertă de a antrena”, a mai precizat Bicheși. Fostul antrenor al Unirii speră într-o colaborare benefică cu Mihai Manea, succesorul său pe banca tehnică a grupării albaiuliene: “Avem o relație amicală, îi doresc succes și să reușească rezultate bune cu Unirea. Personal îmi doresc să existe o colaborare benefică, să lucrăm în folosul echipei toți cei implicați”.

*Trei portari pentru Manea, Coltor rămâne la Metalurgistul

Antrenorul Mihai Manea are în aceste zile trei portari la dispoziție, după ce la reunire nu a fost prezent niciunul. Este vorba despre Sporea, Angeru (ultima dată la CS Ocna Mureș) și albaiulianul Vlad Ignat. În același timp, divizionara terță caută de zor întărirea lotului, în condițiile în care aiudeanul Coltor (aparține de Olimpia) va rămâne sub Drăgana, la Metalurgistul Cugir. O posibilă soluție ar fi împrumutul lui S. Culda de la Astra Giurgiu, pentru compartimentul ofensiv, unul considerat deficitar, purtându-se discuții și cu prim-divizionara Universitatea Craiova pentru înregimentarea unor tineri jucători, un nume fiind acela al lui Stancu. Aseară “alb-negrii” au avut parte de un joc amical, în deplasare cu CSM Reșița, proaspăt divizionară secundă, primul sub comanda lui Mihai Manea, pierdut cu 1-4 (1-0), iar sâmbătă, la Oarda de Jos vor întâlni juniorii de la Gaz Metan Mediaș


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Sport

Sport

Veste bombă: Federația Română de Fotbal nu a omologat rezultatele și clasamentele Ligii 3: „Decizia va fi luată doar după finalizarea litigiului de la TAS inițiat de CSM Unirea Alba Iulia”

Ioana Oprean

Publicat

în

Veste bombă: Federația Română de Fotbal nu a omologat rezultatele și clasamentele Ligii 3: „Decizia va fi luată doar după finalizarea litigiului de la TAS inițiat de CSM Unirea Alba Iulia” Comitetul Executiv al Federației Române de Fotbal (FRF), întrunit miercuri, 24 iunie 2026, a luat o decizie care lasă o rază de speranță pentru […]

Citește mai mult

Sport

CSM Unirea Alba Iulia, staff-ul lui Pustai este complet: Mircea Oprea, singurul supraviețuitor, Liviu Rusu – noul preparator fizic

Dan HENEGAR

Publicat

în

La divizionara terță CSM Unirea Alba Iulia, staff-ul lui Pustai este complet: Mircea Oprea, singurul supraviețuitor, Liviu Rusu – noul preparator fizic Divizionara terță CSM Unirea Alba Iulia și-a definitivat staff-ul tehnic cu care va aborda stagiunea 2026/2027, când pentru al treilea an la rând se atacă promovarea în Liga 2. Citește și: CSM Unirea […]

Citește mai mult

Sport

FOTO: Cubaneza Gretell Moreno, noua coordonatoare a vicecampioanei Volei Alba Blaj, în stagiunea 2026/2027

Dan HENEGAR

Publicat

în

Cubaneza Gretell Moreno, noua coordonatoare a vicecampioanei Volei Alba Blaj, în sezonul 2026/2027 Cubaneza Gretell Moreno (28 ani), ultima dată la Volley Mulhouse Alsace, este noul coordonator al vicecampioanei Volei Alba Blaj. Citește și: Volei Alba Blaj își păstrează vedetele: Piani, Vereș și Trcol continuă și în sezonul 2026/2027 în „Mica Romă” Cubaneza este de două […]

Citește mai mult