Adrian Bicheși a devenit director tehnic al Unirii Alba Iulia | “Era de așteptat decizia de a nu mai rămâne antrenor”, a spus fostul “principal” al “alb-negrilor”
Adrian Bicheși a părăsit banca tehnică a Unirii Alba Iulia la începutul săptămânii, după un an și jumătate, instalarea lui Mihai Manea ca antrenor aducându-i fostului “principal” funcția de director tehnic al
formației din Cetatea Marii Uniri.
O mutare oarecum neașteptată, o surpriză, explicată în cele ce urmează de Adrian Bicheși, sub comanda căruia divizionara terță a încheiat precedentul campionat pe poziția a 12-a în Seria a 4-a, după un retur trăit în criză financiară. “În condițiile în care am lucrat până acum pot spune că am realizat o performanță prin faptul că noul antrenor a putut prelua o echipă de Liga a 3-a, după ce am traversat momente dificile în retur, unul extrem de greu, cu momente delicate cauzate de problemele financiare. Mă bucur că în primăvară am strâns același număr de puncte ca în tur, asta raportat la problemele existente”, a spus Bicheși.
“Era de așteptat să nu mai continui ca antrenor principal, iar după discuții purtate cu oficialii clubului am ajuns la concluzia că e obligatorie să se producă cea mai bună mutare pentru echipă, în actuala situație”, a mai adăugat antrenorul în vârstă de 48 de ani.
Bicheși a fost instalat la cârma Unirii Alba Iulia în iarna anului 2018, înlocuindu-l pe Adorian Himcinschi, respectiva stagiune clasându-se pe locul al 7-lea din Seria a 5-a a Ligii a 3-a. “Faptul că rămân la club este, mai mult ca sigur, meritul anului trecut. O să stabilim toate detaliile colaborării, dar în același timp am convenit că pot să plec în condițiile în care o să am ofertă de a antrena”, a mai precizat Bicheși. Fostul antrenor al Unirii speră într-o colaborare benefică cu Mihai Manea, succesorul său pe banca tehnică a grupării albaiuliene: “Avem o relație amicală, îi doresc succes și să reușească rezultate bune cu Unirea. Personal îmi doresc să existe o colaborare benefică, să lucrăm în folosul echipei toți cei implicați”.
*Trei portari pentru Manea, Coltor rămâne la Metalurgistul
Antrenorul Mihai Manea are în aceste zile trei portari la dispoziție, după ce la reunire nu a fost prezent niciunul. Este vorba despre Sporea, Angeru (ultima dată la CS Ocna Mureș) și albaiulianul Vlad Ignat. În același timp, divizionara terță caută de zor întărirea lotului, în condițiile în care aiudeanul Coltor (aparține de Olimpia) va rămâne sub Drăgana, la Metalurgistul Cugir. O posibilă soluție ar fi împrumutul lui S. Culda de la Astra Giurgiu, pentru compartimentul ofensiv, unul considerat deficitar, purtându-se discuții și cu prim-divizionara Universitatea Craiova pentru înregimentarea unor tineri jucători, un nume fiind acela al lui Stancu. Aseară “alb-negrii” au avut parte de un joc amical, în deplasare cu CSM Reșița, proaspăt divizionară secundă, primul sub comanda lui Mihai Manea, pierdut cu 1-4 (1-0), iar sâmbătă, la Oarda de Jos vor întâlni juniorii de la Gaz Metan Mediaș
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Sport
FOTO: Cubaneza Gretell Moreno, noua coordonatoare a vicecampioanei Volei Alba Blaj, în stagiunea 2026/2027
Cubaneza Gretell Moreno, noua coordonatoare a vicecampioanei Volei Alba Blaj, în sezonul 2026/2027 Cubaneza Gretell Moreno (28 ani), ultima dată la Volley Mulhouse Alsace, este noul coordonator al vicecampioanei Volei Alba Blaj. Citește și: Volei Alba Blaj își păstrează vedetele: Piani, Vereș și Trcol continuă și în sezonul 2026/2027 în „Mica Romă” Cubaneza este de două […]
Viitorul Sântimbru, aproape promovată în Liga 3, în premieră! Sâmbătă, la Galtiu, returul barajului cu Academica Transilvania Târgu Mureș, recordul fotbalului amator din Alba
Viitorul Sântimbru, aproape promovată în Liga 3, în premieră! Recordul fotbalului amator din Alba! Sâmbătă, la Galtiu, returul barajului cu Academica Transilvania Târgu Mureș Viitorul Sântimbru este aproape de o triplă istorică, după adjudecarea eventului județean, fiind foarte aproape de promovarea, în premieră, în Liga 3! Citește și: FOTO: Academica Transilvania Târgu Mureș – Viitorul Sântimbru […]
FOTO | Ionuț Zincă și Bogya Tamas (CS Unirea Alba Iulia), pe podium în Cupa României 2026 la orientare, în peisajul spectaculos al Cheilor Dobrogei: Rezultat notabil și pentru Alex Zincă
Ionuț Zincă și Bogya Tamas (CS Unirea Alba Iulia), pe podium în Cupa României 2026 la orientare, în peisajul spectaculos al Cheilor Dobrogei: Rezultat notabil și pentru Alex Zincă Ediția 2026 a Cupei României la orientare în alergare și-a desemnat marii câștigători după două zile de concurs desfășurate într-un decor mai puțin obișnuit pentru competițiile […]









