ADR Centru a finalizat cu succes proiectul de instruire a funcționarilor publici
Agenția pentru Dezvoltare Regională Centru anunță finalizarea cu succes a proiectului “Creşterea capacităţii personalului din administraţia publică locală şi judeţeană de a furniza servicii publice de calitate şi de a contribui la dezvoltarea durabilă a Regiunii Centru”.
Proiectul este co-finanțat din Fondul Social European prin Programul Operațional Dezvoltarea Capacității Administrative 2007-2013 și implementat la nivelul Regiunii Centru în perioada 2011 – 2012. Cu această ocazie, ADR Centru a organizat în data de 12 iulie 2012, la Alba Iulia, conferința de încheiere, la care au participat 50 de persoane.
Prin intermediul acestui proiect, implementat în parteneriat cu Consiliul Județean Alba, ADR Centru a urmărit dezvoltarea competenţelor şi creşterea performanţelor personalului din cadrul administraţiei publice locale şi judeţene, în ceea ce priveşte elaborarea de planuri, strategii şi programe de dezvoltare, scrierea de proiecte, managementul ciclului de proiect și achiziţii publice.
Activitățile principale ale proiectului au constat în furnizarea a 18 sesiuni de instruire și perfecționare în cele 6 județe ale Regiunii Centru, în ocupațiile: Manager de proiect, Expert achiziții publice și Director de program.
Cursurile au fost susținute de personalul specializat al ADR Centru, Agenția fiind acreditată de către Consiliului Național de Formare Profesională a Adulților ca furnizor de formare profesională în cele trei programe menționate anterior.
În cadrul aplicației au fost prevăzuți ca beneficiari direcți 360 de funcționari publici și personal contractual din administrația publică locală și județeană din județele Regiunii Centru: Alba, Brașov, Covasna, Harghita, Mureș și Sibiu. Datorită numărului mare de solicitări din partea partenerilor regionali, această țintă a fost depășită, numărul final al beneficiarilor proiectului fiind de 401.
De asemenea, datorită numărului mare de înscrieri, în unele județe a fost necesară organizarea de grupe suplimentare de cursanți. Ca urmare a parcurgerii acestor cursuri și a promovării examenului de absolvire, 385 de participanți au obținut certificate de absolvire atestate de Ministerul Muncii, Familiei și Protecției Sociale și Ministerul Educației, Cercetării, Tineretului și Sportului.
”Pentru ADR Centru, acest proiect a reprezentat atât o provocare, fiind primul de acest gen al Agenției, cât și un răspuns la nevoia de perfecționare continuă a administrației publice din regiunea Centru. Domeniile în care au fost furnizate aceste cursuri de formare: Manager proiect, Expert achiziții publice și Director de program, nu au fost alese în mod întâmplător. Dorința noastră a fost aceea de a dezvolta competențele regionale necesare concepției și implementării de proiecte viabile care să conducă la un grad ridicat de absorbție atât în această perioadă cât și în următoarea perioadă de programare a fondurilor europene. Faptul că indicatorii asumați inițial au fost depășiți în mod pozitiv nu poate fi decât un lucru îmbucurător pentru regiunea noastră”, a declarat domnul Simion Crețu, director general ADR Centru.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
Locuitorii din Alba Iulia încep să se alăture șoferilor STP aflați în grevă: „Ca și cetățean al acestui oraș am venit să-i susțin. După ce ne-au purtat atâția ani în spate, măcar atât merită și ei”
Locuitorii din Alba Iulia încep să se alăture șoferilor STP aflați în grevă: „Ca și cetățean al acestui oraș am venit să-i susțin. După ce ne-au purtat atâția ani în spate, măcar atât merită și ei” După aproape două săptămâni de grevă a șoferilor Societății de Transport Public (STP) Alba Iulia, tot mai mulți cetățeni […]
VIDEO | Momentul impactului de la Teiuș, în care doi vârstnici de 77 și 80 de ani s-au ciocnit cu două tricicluri: Aceștia au fost transportați de urgență la spital
Momentul impactului de la Teiuș, în care doi vârstnici de 77 și 80 de ani s-au ciocnit cu două tricicluri: Aceștia au fost transportați de urgență la spital Doi vârstnici de 77 și 80 de ani, din Teiuș, au ajuns cu răni la spital după ce s-au ciocnit cu două tricicluri electrice, după un accident […]
ACCIDENT rutier pe DN 67C, în zona Tău Bistra: Un motociclist ar fi pierdut controlul și ar fi intrat în coliziune cu un parapet
ACCIDENT rutier pe DN 67C, în zona Tău Bistra: Un motociclist ar fi pierdut controlul și ar fi intrat în coliziune cu un parapet Un accident rutier a avut loc pe DN 67 C, în localitatea Tău Bistra, 24 iunie 2026. Din primele informații este implicat un motociclist. Acesta ar fi intrat într-un parapet după […]









