ADR Centru a finalizat cu succes proiectul de instruire a funcționarilor publici
Agenția pentru Dezvoltare Regională Centru anunță finalizarea cu succes a proiectului “Creşterea capacităţii personalului din administraţia publică locală şi judeţeană de a furniza servicii publice de calitate şi de a contribui la dezvoltarea durabilă a Regiunii Centru”.
Proiectul este co-finanțat din Fondul Social European prin Programul Operațional Dezvoltarea Capacității Administrative 2007-2013 și implementat la nivelul Regiunii Centru în perioada 2011 – 2012. Cu această ocazie, ADR Centru a organizat în data de 12 iulie 2012, la Alba Iulia, conferința de încheiere, la care au participat 50 de persoane.
Prin intermediul acestui proiect, implementat în parteneriat cu Consiliul Județean Alba, ADR Centru a urmărit dezvoltarea competenţelor şi creşterea performanţelor personalului din cadrul administraţiei publice locale şi judeţene, în ceea ce priveşte elaborarea de planuri, strategii şi programe de dezvoltare, scrierea de proiecte, managementul ciclului de proiect și achiziţii publice.
Activitățile principale ale proiectului au constat în furnizarea a 18 sesiuni de instruire și perfecționare în cele 6 județe ale Regiunii Centru, în ocupațiile: Manager de proiect, Expert achiziții publice și Director de program.
Cursurile au fost susținute de personalul specializat al ADR Centru, Agenția fiind acreditată de către Consiliului Național de Formare Profesională a Adulților ca furnizor de formare profesională în cele trei programe menționate anterior.
În cadrul aplicației au fost prevăzuți ca beneficiari direcți 360 de funcționari publici și personal contractual din administrația publică locală și județeană din județele Regiunii Centru: Alba, Brașov, Covasna, Harghita, Mureș și Sibiu. Datorită numărului mare de solicitări din partea partenerilor regionali, această țintă a fost depășită, numărul final al beneficiarilor proiectului fiind de 401.
De asemenea, datorită numărului mare de înscrieri, în unele județe a fost necesară organizarea de grupe suplimentare de cursanți. Ca urmare a parcurgerii acestor cursuri și a promovării examenului de absolvire, 385 de participanți au obținut certificate de absolvire atestate de Ministerul Muncii, Familiei și Protecției Sociale și Ministerul Educației, Cercetării, Tineretului și Sportului.
”Pentru ADR Centru, acest proiect a reprezentat atât o provocare, fiind primul de acest gen al Agenției, cât și un răspuns la nevoia de perfecționare continuă a administrației publice din regiunea Centru. Domeniile în care au fost furnizate aceste cursuri de formare: Manager proiect, Expert achiziții publice și Director de program, nu au fost alese în mod întâmplător. Dorința noastră a fost aceea de a dezvolta competențele regionale necesare concepției și implementării de proiecte viabile care să conducă la un grad ridicat de absorbție atât în această perioadă cât și în următoarea perioadă de programare a fondurilor europene. Faptul că indicatorii asumați inițial au fost depășiți în mod pozitiv nu poate fi decât un lucru îmbucurător pentru regiunea noastră”, a declarat domnul Simion Crețu, director general ADR Centru.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
EXCLUSIV | Directoarea economică Emilia Oprean pleacă din Primăria Alba Iulia. Primar: „Am respectat dorința doamnei”
EXCLUSIV | Directoarea economică Emilia Oprean pleacă din Primăria Alba Iulia. Primar: „Am respectat dorința doamnei” Emilia Oprean, director executiv al Direcției Cheltuieli (n.a. Direcția Economică) a Primăriei Alba Iulia, va părăsi instituția. Primarul municipiului Alba Iulia, Gabriel Pleșa, dezminte informațiile potrivit cărora plecarea Emiliei Oprean din Primăria Alba Iulia ar avea legătură cu conflictul […]
Cei cinci consilieri din Almașu Mare care nu au votat bugetul și taxele își explică decizia. Cum justifică blocajul din comună după 18 ședințe de Consiliu Local
Cei cinci consilieri din Almașu Mare care nu au votat bugetul și taxele își explică decizia. Cum justifică blocajul din comună după 18 ședințe de Consiliu Local Comuna Almașu Mare, din județul Alba, se confruntă cu o situație fără precedent, după ce, în ciuda organizării a 18 ședințe de Consiliu Local, nu au fost aprobate […]
17,8 milioane de lei pentru renașterea Fabricii de Arme Cugir: Modernizare strategică pentru producția de armament și aliniere la standardele NATO
17,8 milioane de lei pentru renașterea Fabricii de Arme Cugir: Modernizare strategică pentru producția de armament și aliniere la standardele NATO Una dintre cele mai importante capacități industriale din industria românească de apărare intră într-un amplu proces de transformare. Fabrica de Arme Cugir, filială a Companiei Naționale Romarm, a lansat procedura pentru proiectarea și execuția […]








