Admitere la Şcoala de Poliţie din Câmpina: LISTA celor 26 de candidați din Alba intrați ”în focul” examenelor. Concurența este de peste 2 pe un loc
26 de candidați din Alba au luat startul, luni, la probele medicale, eliminatorii, din cadrul admiterii la Şcoala de Poliţie „Vasile Lascăr” din Câmpina. Concurenţa este mare, de 2,15 candidați pe un loc, chiar dacă numărul locurilor a fost dublat.
Locurile pentru admiterea la Şcoala de Poliţie „Vasile Lascăr” din Câmpina au fost dublate, fiind disponibile 1.000 de locuri pentru cei peste 2.300 de candidaţi care au depus dosarele de înscriere. Potrivit conducerii Şcolii de Poliţie din Câmpina, 2.383 de persoane s-au înscris pentru examenul de admitere din septembrie 2017. Iniţial erau disponibile doar 554 de locuri, însă Ministerul Afacerilor Interne a decis dublarea lor.
*Candidații din Alba sunt:
Ancau Ionut-Robert
Bogdan Bianca-Valenttna
Bolundut Adi-Petrica
Bordea Mircea-Paul
Briciu Andra-Maria
Briciu Cristian-Marian
Cioara Adrian
Costea Marius-Florin
Craiu Ovidiu-Florin
Dobr1ca Vlad-Alexandru
Felindean Marius-Florin
Goga Dan-Dacian
Manciulea Razvan-Andrei
Mihu Stefan-Daniel
Nagy Alexandra-Mihaela
Nicola Razvan-Dorin
Petruta Ioan
Pirtila Eugenia-Cornelia
Pojar Vasile
Rusan Florin-Ioan
Sabau Sebastian-Teodor
Sabau Sorin-Valent1n
Selagea Valentin-Marin
Sima Andrei-Liviu
Stoenescu Alexandru-Ciprian
Zbuchea Alexandra-Cristina
Comandantul Şcolii de Agenţi de Poliţie Câmpina, Vasile Tache, a declarat, pentru mediafax.ro, că cei care vor fi admişi anul acesta vor absolvi şcoala într-un singur an, nu în doi, ca până acum.
Potrivit comandantului, din cele o mie de locuri, 14 sunt pentru romi, iar alte 8 pentru alte minorităţi.
”Luni şi marţi sunt probele medicale, apoi, următoarele două zile cele sportive. Acestea sunt eliminatorii. Va fi o pauză. Sâmbătă va fi examenul scris la Limba si Literatura Română, precum şi la o limbă străină, iar duminică se vor afişa rezultatele”, a spus Tache.
Potrivit acestuia, elevii care sunt acum în cel de-al doilea an vor absolvi cursurile cu şapte luni mai devreme, respectiv în decembrie.
Şcoala de Poliţie „Vasile Lascăr” din Câmpina este cea mai mare ca întindere şi capacitate dintre toate instituţiile de învăţământ ale MAI. A fost înfiinţată la 1 februarie 1968, instituţia numărându-se printre primele şcoli aparţinând Ministerului de Interne care au pregătit poliţişti. De-a lungul deceniilor de existenţă, şcoala a pregătit şi a format peste 70 de promoţii de poliţişti. Începând cu anul 2000, aici se pregătesc şi agenţi de poliţie femei, la început, prin alocarea, anual, a unui număr variabil de locuri, în funcţie de necesităţi, în prezent numărul de locuri fiind nediferenţiat.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Curier Județean
INCENDIU la o anexă gospodărească în satul Dumăcești, comuna Avram Iancu. Intervin pompierii din Câmpeni și SVSU Avram Iancu
INCENDIU la o anexă gospodărească în satul Dumăcești, comuna Avram Iancu. Intervin pompierii din Câmpeni și SVSU Avram Iancu Un incendiu a izbucnit marți noaptea, în jurul orei 23.15, la o anexă gospodărească în satul Dumăcești, din comuna Avram Iancu. Intervin pompierii din Câmpeni. Secția de pompieri Câmpeni intervine pentru stingerea unui incendiu izbucnit în […]
Imobilul de pe strada Mușețelului, folosit temporar de IPJ Alba, revine în administrarea Spitalului Județean de Urgență Alba Iulia
Imobilul de pe strada Mușețelului, folosit temporar de IPJ Alba, revine în administrarea Spitalului Județean de Urgență Alba Iulia Pe ordinea de zi a ședinței ordinare de miercuri, 24 iunie 2026, se află și un proiect de hotărâre privind schimbarea titularului dreptului de administrare asupra suprafeței utile de 619,42 mp din imobilul-construcție înscris în C.F. […]
Primăria Alba Iulia, despre criza transportului public: ,,Manchester a așteptat 40 de ani să-și recapete controlul asupra transportului public de la un operator privat. Noi nu așteptăm atât, avem totul pregătit”
Primăria Alba Iulia, despre criza transportului public: ,,Manchester a așteptat 40 de ani să-și recapete controlul asupra transportului public de la un operator privat. Noi nu așteptăm atât, avem totul pregătit” La Alba Iulia continuă criza transportului public, circulația autobuzelor este sistată total pe rutele care deservesc municipiul, iar vina pentru situația aceasta este pasată […]








