Ştirea zilei

Administraţia locală din Sebeş conlucrează cu poliţia în beneficiul cetăţenilor

Dan HENEGAR

Publicat

în

Şeful Inspectoratului de Poliţie Judeţean Alba, chestor principal de poliţie Ioan Nicolae Căbulea, a participat miercuri, 26 octombrie, la şedinţa de lucru  organizată la sediul Primăriei Municipiului Sebeş de Autoritatea Teritorială de Ordine Publică Alba.

La această şedinţă au mai participat Raul Tudoraşcu, subprefectul judeţului Alba, reprezentanţi ai Consiliului Judeţean Alba, Adrian Bogdan, viceprimarul municipiului Sebeş, consilieri din cadrul Consiliului Local Sebeş, şeful Poliţiei Municipiului Sebeş – comisar şef Ursaleş Ioan, şefii de birouri şi de secţii de poliţie rurală din subordinea Poliţiei Municipiului Sebeş.

Cu ocazia acestei întâlniri, chestorul principal de poliţie Ioan Nicolae Căbulea a prezentat o informare cu privire la situaţia principalilor indicatori statistici ai fenomenului infracţional înregistrat la nivelul judeţului Alba în primele 9 luni ale anului 2011 precum şi cu privire la modul în care a fost pus în aplicare şi funcţionează noul sistem de organizare a poliţie în mediul rural.

În acest context şeful IPJ Alba a adresat mulţumiri Consiliului Judeţean Alba, Autorităţii Teritoriale de Ordine Publică şi autorităţilor locale pentru sprijinul acordat Inspectoratului de Poliţie Judeţean Alba în implementarea măsurilor stabilite pentru creşterea mobilităţii efectivelor de poliţie în cadrul proiectelor – Operativitate în rezolvarea problemelor de ordine publică  prin care Inspectoratul de Poliţie Judeţean Alba a beneficiat de peste 400.000 lei.

Aceste sume au asigurat o parte din carburantul necesar autospecialelor de poliţie precum şi achiziţionarea de piese de schimb şi efectuarea de reparaţii la autovehiculele din dotarea Inspectoratului de Poliţie Judeţean Alba, astfel că, la această dată toate autovehiculele sunt un stare bună de funcţionare iar poliţiştii pot răspunde prompt solicitărilor cetăţenilor din Alba.

Inspectorul şef a precizat faptul că asigurarea mobilităţii poliţiştilor conduce la eficientizarea activităţii de prevenire a fenomenului infracţional, identificarea cu operativitate şi documentarea activităţii celor care comit fapte de natură penală, reducerea timpilor de intervenţie la evenimente, ceea ce contribuie la sporirea gradului de siguranţă civică.

Domnul comisar şef Ursaleş Ioan, şeful Poliţiei Municipiului Sebeş a prezentat rezultatele obţinute de poliţiştii din Sebeş şi cei din cadrul Secţiilor de Poliţie Rurale arondate, în primele 9 luni ale anului 2011 precum şi priorităţile de acţiune pentru perioada următoare.

Modul în care poliţiştii din Sebeş contribuie la fluidizarea circulaţiei rutiere pe raza municipiului precum şi modul în care răspund solicitărilor cetăţenilor, în special în urma apelurilor prin SNUAU 112, a fost apreciat de către reprezentanţi ai Autorităţii Teritoriale de Ordine Publică şi ai Consiliului Local Sebeş. De asemenea a fost reţinută solicitarea acestora pentru asigurarea unei prezenţe mai active a poliţiştilor în zona unităţilor de învăţământ din municipiul Sebeş, în vederea prevenirii infracţiunilor şi a accidentelor rutiere în care sunt implicaţi elevii, transmite IPJ Alba.

 


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

Directorul general și directorul economic de la Fabrica de Arme Cugir, în preaviz de 60 de zile. Consiliul de administrație pregătește numirea unor directori interimari. Ce se întâmplă cu salariile muncitorilor

Ioana Oprean

Publicat

în

Directorul general și directorul economic de la Fabrica de Arme Cugir, în preaviz de 60 de zile. Consiliul de administrație pregătește numirea unor directori interimari. Ce se întâmplă cu salariile muncitorilor Consiliul de Administrație al Fabricii de Arme Cugir a luat act în ședința de marți, 23 iunie 2026, de demisia directorului general, Radu Coroamă, […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

Revoluție pe harta transportului din Alba: Consiliul Județean „redesenează” traseele și orarele de autobuz pentru zeci de mii de călători

Ioana Oprean

Publicat

în

Revoluție pe harta transportului din Alba: Consiliul Județean „redesenează” traseele și orarele de autobuz pentru zeci de mii de călători O nouă reorganizare a transportului public județean intră în linie dreaptă în Alba. Consiliul Județean pregătește o amplă actualizare a programului de transport de persoane, care aduce modificări ale traseelor, stațiilor și orarelor de circulație. […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

STP Alba Iulia: „Am aflat din presă că am fost amendați”. Sancțiune de 30.000 de lei, necomunicată încă operatorului de transport

Ioana Oprean

Publicat

în

STP Alba Iulia: „Am aflat din presă că am fost amendați”. Sancțiune de 30.000 de lei, necomunicată încă operatorului de transport O nouă controversă apare în conflictul dintre operatorul de transport public STP Alba Iulia și autoritățile locale. Deși Poliția Locală a aplicat o amendă de 30.000 de lei pentru neefectuarea serviciului de transport public, […]

Citește mai mult