Administraţia locală din Sebeş conlucrează cu poliţia în beneficiul cetăţenilor
Şeful Inspectoratului de Poliţie Judeţean Alba, chestor principal de poliţie Ioan Nicolae Căbulea, a participat miercuri, 26 octombrie, la şedinţa de lucru organizată la sediul Primăriei Municipiului Sebeş de Autoritatea Teritorială de Ordine Publică Alba.
La această şedinţă au mai participat Raul Tudoraşcu, subprefectul judeţului Alba, reprezentanţi ai Consiliului Judeţean Alba, Adrian Bogdan, viceprimarul municipiului Sebeş, consilieri din cadrul Consiliului Local Sebeş, şeful Poliţiei Municipiului Sebeş – comisar şef Ursaleş Ioan, şefii de birouri şi de secţii de poliţie rurală din subordinea Poliţiei Municipiului Sebeş.
Cu ocazia acestei întâlniri, chestorul principal de poliţie Ioan Nicolae Căbulea a prezentat o informare cu privire la situaţia principalilor indicatori statistici ai fenomenului infracţional înregistrat la nivelul judeţului Alba în primele 9 luni ale anului 2011 precum şi cu privire la modul în care a fost pus în aplicare şi funcţionează noul sistem de organizare a poliţie în mediul rural.
În acest context şeful IPJ Alba a adresat mulţumiri Consiliului Judeţean Alba, Autorităţii Teritoriale de Ordine Publică şi autorităţilor locale pentru sprijinul acordat Inspectoratului de Poliţie Judeţean Alba în implementarea măsurilor stabilite pentru creşterea mobilităţii efectivelor de poliţie în cadrul proiectelor – Operativitate în rezolvarea problemelor de ordine publică prin care Inspectoratul de Poliţie Judeţean Alba a beneficiat de peste 400.000 lei.
Aceste sume au asigurat o parte din carburantul necesar autospecialelor de poliţie precum şi achiziţionarea de piese de schimb şi efectuarea de reparaţii la autovehiculele din dotarea Inspectoratului de Poliţie Judeţean Alba, astfel că, la această dată toate autovehiculele sunt un stare bună de funcţionare iar poliţiştii pot răspunde prompt solicitărilor cetăţenilor din Alba.
Inspectorul şef a precizat faptul că asigurarea mobilităţii poliţiştilor conduce la eficientizarea activităţii de prevenire a fenomenului infracţional, identificarea cu operativitate şi documentarea activităţii celor care comit fapte de natură penală, reducerea timpilor de intervenţie la evenimente, ceea ce contribuie la sporirea gradului de siguranţă civică.
Domnul comisar şef Ursaleş Ioan, şeful Poliţiei Municipiului Sebeş a prezentat rezultatele obţinute de poliţiştii din Sebeş şi cei din cadrul Secţiilor de Poliţie Rurale arondate, în primele 9 luni ale anului 2011 precum şi priorităţile de acţiune pentru perioada următoare.
Modul în care poliţiştii din Sebeş contribuie la fluidizarea circulaţiei rutiere pe raza municipiului precum şi modul în care răspund solicitărilor cetăţenilor, în special în urma apelurilor prin SNUAU 112, a fost apreciat de către reprezentanţi ai Autorităţii Teritoriale de Ordine Publică şi ai Consiliului Local Sebeş. De asemenea a fost reţinută solicitarea acestora pentru asigurarea unei prezenţe mai active a poliţiştilor în zona unităţilor de învăţământ din municipiul Sebeş, în vederea prevenirii infracţiunilor şi a accidentelor rutiere în care sunt implicaţi elevii, transmite IPJ Alba.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
AVARIE MAJORĂ de curent în Alba Iulia, Sântimbru și Pâclișa: Zeci de mii de oameni au rămas fără curent. Peste 80 de străzi, afectate
AVARIE MAJORĂ de curent în Alba Iulia, Sântimbru și Pâclișa: Zeci de mii de oameni au rămas fără curent. Peste 80 de străzi, afectate O pană majoră de curent a lovit județul Alba în această dimineață, joi, 25 iunie 2026. Peste 50 de străzi din municipiul Alba Iulia au fost afectate. Zeci de mii de […]
Locuitorii din Alba Iulia încep să se alăture șoferilor STP aflați în grevă: „Ca și cetățean al acestui oraș am venit să-i susțin. După ce ne-au purtat atâția ani în spate, măcar atât merită și ei”
Locuitorii din Alba Iulia încep să se alăture șoferilor STP aflați în grevă: „Ca și cetățean al acestui oraș am venit să-i susțin. După ce ne-au purtat atâția ani în spate, măcar atât merită și ei” După aproape două săptămâni de grevă a șoferilor Societății de Transport Public (STP) Alba Iulia, tot mai mulți cetățeni […]
VIDEO | Momentul impactului de la Teiuș, în care doi vârstnici de 77 și 80 de ani s-au ciocnit cu două tricicluri: Aceștia au fost transportați de urgență la spital
Momentul impactului de la Teiuș, în care doi vârstnici de 77 și 80 de ani s-au ciocnit cu două tricicluri: Aceștia au fost transportați de urgență la spital Doi vârstnici de 77 și 80 de ani, din Teiuș, au ajuns cu răni la spital după ce s-au ciocnit cu două tricicluri electrice, după un accident […]








