Ştirea zilei

Administraţia locală din Sebeş conlucrează cu poliţia în beneficiul cetăţenilor

Dan HENEGAR

Publicat

în

Şeful Inspectoratului de Poliţie Judeţean Alba, chestor principal de poliţie Ioan Nicolae Căbulea, a participat miercuri, 26 octombrie, la şedinţa de lucru  organizată la sediul Primăriei Municipiului Sebeş de Autoritatea Teritorială de Ordine Publică Alba.

La această şedinţă au mai participat Raul Tudoraşcu, subprefectul judeţului Alba, reprezentanţi ai Consiliului Judeţean Alba, Adrian Bogdan, viceprimarul municipiului Sebeş, consilieri din cadrul Consiliului Local Sebeş, şeful Poliţiei Municipiului Sebeş – comisar şef Ursaleş Ioan, şefii de birouri şi de secţii de poliţie rurală din subordinea Poliţiei Municipiului Sebeş.

Cu ocazia acestei întâlniri, chestorul principal de poliţie Ioan Nicolae Căbulea a prezentat o informare cu privire la situaţia principalilor indicatori statistici ai fenomenului infracţional înregistrat la nivelul judeţului Alba în primele 9 luni ale anului 2011 precum şi cu privire la modul în care a fost pus în aplicare şi funcţionează noul sistem de organizare a poliţie în mediul rural.

În acest context şeful IPJ Alba a adresat mulţumiri Consiliului Judeţean Alba, Autorităţii Teritoriale de Ordine Publică şi autorităţilor locale pentru sprijinul acordat Inspectoratului de Poliţie Judeţean Alba în implementarea măsurilor stabilite pentru creşterea mobilităţii efectivelor de poliţie în cadrul proiectelor – Operativitate în rezolvarea problemelor de ordine publică  prin care Inspectoratul de Poliţie Judeţean Alba a beneficiat de peste 400.000 lei.

Aceste sume au asigurat o parte din carburantul necesar autospecialelor de poliţie precum şi achiziţionarea de piese de schimb şi efectuarea de reparaţii la autovehiculele din dotarea Inspectoratului de Poliţie Judeţean Alba, astfel că, la această dată toate autovehiculele sunt un stare bună de funcţionare iar poliţiştii pot răspunde prompt solicitărilor cetăţenilor din Alba.

Inspectorul şef a precizat faptul că asigurarea mobilităţii poliţiştilor conduce la eficientizarea activităţii de prevenire a fenomenului infracţional, identificarea cu operativitate şi documentarea activităţii celor care comit fapte de natură penală, reducerea timpilor de intervenţie la evenimente, ceea ce contribuie la sporirea gradului de siguranţă civică.

Domnul comisar şef Ursaleş Ioan, şeful Poliţiei Municipiului Sebeş a prezentat rezultatele obţinute de poliţiştii din Sebeş şi cei din cadrul Secţiilor de Poliţie Rurale arondate, în primele 9 luni ale anului 2011 precum şi priorităţile de acţiune pentru perioada următoare.

Modul în care poliţiştii din Sebeş contribuie la fluidizarea circulaţiei rutiere pe raza municipiului precum şi modul în care răspund solicitărilor cetăţenilor, în special în urma apelurilor prin SNUAU 112, a fost apreciat de către reprezentanţi ai Autorităţii Teritoriale de Ordine Publică şi ai Consiliului Local Sebeş. De asemenea a fost reţinută solicitarea acestora pentru asigurarea unei prezenţe mai active a poliţiştilor în zona unităţilor de învăţământ din municipiul Sebeş, în vederea prevenirii infracţiunilor şi a accidentelor rutiere în care sunt implicaţi elevii, transmite IPJ Alba.

 


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

VIDEO | Ziua Drapelului Național 2026, marcată solemn în Piața Tricolorului din Alba Iulia: Tricolorul, urcat pe catarg în Cetatea Marii Uniri

Ioana Oprean

Publicat

în

Ziua Drapelului Național 2026, marcată solemn în Piața Tricolorului din Alba Iulia: Tricolorul, urcat pe catarg în Cetatea Marii Uniri Ziua Drapelului Național a fost sărbătorită în dimineața zilei de vineri, 26 iunie 2026, în Piața Tricolorului din Alba Iulia. Programul activităților s-a desfășurat astfel: La ora 09.45, în Catedrala Reîntregirii, a avut loc sfințirea […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

EXCLUSIV | Directoarea economică Emilia Oprean pleacă din Primăria Alba Iulia. Primar: „Am respectat dorința doamnei”

Ioana Oprean

Publicat

în

EXCLUSIV | Directoarea economică Emilia Oprean pleacă din Primăria Alba Iulia. Primar: „Am respectat dorința doamnei” Emilia Oprean, director executiv al Direcției Cheltuieli (n.a. Direcția Economică) a Primăriei Alba Iulia, va părăsi instituția. Primarul municipiului Alba Iulia, Gabriel Pleșa, dezminte informațiile potrivit cărora plecarea Emiliei Oprean din Primăria Alba Iulia ar avea legătură cu conflictul […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

Cei cinci consilieri din Almașu Mare care nu au votat bugetul și taxele își explică decizia. Cum justifică blocajul din comună după 18 ședințe de Consiliu Local

Bogdan Ilea

Publicat

în

Cei cinci consilieri din Almașu Mare care nu au votat bugetul și taxele își explică decizia. Cum justifică blocajul din comună după 18 ședințe de Consiliu Local Comuna Almașu Mare, din județul Alba, se confruntă cu o situație fără precedent, după ce, în ciuda organizării a 18 ședințe de Consiliu Local, nu au fost aprobate […]

Citește mai mult