Administrarea medicamentelor pentru animale nu se va putea realiza fără implicarea veterinarului. Proiect al ordonanței de urgență, aflat în dezbatere publică
Un proiect al unei ordonanțe de urgență, publicată în data de 19 ianuarie, care se află în dezbatere publică la Autoritatea Sanitară Veterinară, arată că cei care dețin animale nu le vor mai putea administra medicamente fără a fi implicat un medic veterinar. Implicarea acestuia presupune, neapărat, ca medicul veterinar să supravegheze administrarea medicamentelor întotdeauna, dar și că își va asuma responsabilitatea.
Potrivit proiectului de ordonanță de urgență, cei cu animale vor avea nevoie de permisiunea medicului veterinar pentru a le da medicamente acestora. „Administrarea produselor medicinale veterinare la animale fără supravegherea sau responsabilitatea, după caz, a medicului veterinar cu drept de liberă practică este interzisă”, apare în propunerea de act normativ, care ar modifica Ordonanța de urgență nr. 42/2004.
Dacă ar fi să ne limităm doar la această regulă, ar putea părea că cine are un animal și vrea să îi administreze el însuși un medicament o va putea face, atât timp cât medicul veterinar își va asuma responsabilitatea pentru acest lucru. Dar proiectul mai conține și o excepție de la regula de mai sus: „proprietarii de animale pot administra doar acele produse medicinale prescrise de către un medic veterinar de liberă practică, care se pot administra pe cale orală, prin inhalații și instilații, sau se aplică local, în cazul în care acestea nu trebuie să fie administrate exclusiv de către medicul veterinar”.
Din interpretarea ambelor norme reiese clar că cei cu animale vor putea să le dea, direct, animalelor doar acele:
- medicamente prescrise, deja, de către un medic veterinar de liberă practică;
- care se pot administra pe cale orală, prin inhalații (administrarea unor medicamente prin inspirația unor vapori, gaze etc.) și instilații (administrarea unor picături), sau se aplică local și
- care nu trebuie să fie administrate exclusiv de către medicul veterinar.
Prin urmare, vor fi rare situațiile în care persoanele care au animale le vor trata ele însele. Și, oricum, medicul veterinar va fi puternic implicat inclusiv în aceste activități de administrare a medicamentelor (pentru că administrarea va avea loc doar după ce veterinarul va elibera o prescripție).
Potrivit notei de fundamentare atașate proiectului, motivele principale pentru care se dorește stabilirea interdicției de mai sus țin de sănătatea animalelor – evitarea folosirii excesive și necontrolate a produselor farmaceutice.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Actualitate
Indemnizația de dirigenție, de la 10% din salariul de bază, la sumă fixă de 400 de lei. Profesorii cu vechime, cei mai afectați
Indemnizația de dirigenție, de la 10% din salariul de bază, la sumă fixă de 400 de lei. Profesorii cu vechime, cei mai afectați Indemnizația acordată profesorilor care îndeplinesc funcția de diriginte ar putea fi modificată în cadrul noii legi a salarizării, de la 10% din salariul de bază la o sumă fixă. Potrivit unor informații […]
Sorin Grindeanu, votat în unanimitate în PSD pentru funcția de premier Preşedintele PSD, Sorin Grindeanu, a fost votat în unanimitate, în şedinţa de miercuri, 24 iunie 2026 a conducerii partidului, pentru funcţia de premier, în varianta unui guvern minoritar PSD, au declarat surse din PSD pentru News.ro. Conducerea PSD a votat cu unanimitate de voturi […]
24-25 iunie 2026 | Cod Galben de inundații în Alba și alte regiuni ale țării, până joi dimineața
24-25 iunie 2026 | Cod Galben de inundații în Alba și alte regiuni ale țării, până joi dimineața Institutul Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor a emis o Atenționare Hidrologică de Cod Galben, valabilă în intervalul 24 iunie, ora 12:00 – 25 iunie, ora 09:00. Atenționarea vizează scurgeri importante pe versanți, torenți și pâraie, […]









