Adio viteză, în Alba Iulia! De joi, primaria activează trei radare fixe, pe artere de intrare/ ieșire din oraș
Începând de joi, 17.03.2016, Primăria Alba Iulia va activa trei dispozitive de măsurare a vitezei de tip radar. Tehnica va fi montată în trei puncte din oraș, pe diverse axe de circulație, după cum urmează: Alexandru Ioan Cuza pe direcția de iesire spre Cluj-Napoca; strada Regimentul 5 Vânători, pe direcția de intrare în oraș (Partoș); strada Calea Moților- strada Zlatnei, pe sensul de intrare în oraș Micești-Alba Iulia.
Potrivit reprezentantului administrației locale, acest tip de instrumente măsoară viteza continuu, furnizând participanților la trafic informații în timp real, cu privire la modul în care se încadrează în limitările de viteză existente. De asemenea, în situația în care viteza legală este depășită, este semnalat acest fapt printr-o paletă de culori.
Dispozitivele au capacitatea de stocare a informațiilor afișate, pentru întocmirea unor situații statistice cu privire la valorile de trafic, dar și referitoare la cazurile de depășire a limitărilor de viteză. Acest serviciu vine în sprijinul conducătorilor auto, atenționându-i că pot abandona o conduită preventivă, ceea ce i-ar expune riscului unor accidente sau sancțiuni.
“Aceste dispozitive nu sunt pentru a ne testa caii putere, ci puterea de a conduce responsabil. Tocmai din acest motiv vom continua să avertizâm, să creștem gradul de siguranță în trafic prin orice mijloace, indiferent de locul în care sunt plasate. Vom intensifica în acest an signalistica rutieră, adică exact ceea ce ne dă șansa să observăm și să evităm neplăceri, uneori cu consecințe tragice. Avem drumuri bune în oraș, e timpul să ne preocupe mai mult siguranța celor care le folosesc”, a declarat Mircea Hava, primarul municipiului Alba Iulia. (Z.U.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
Un soldat român din Jidvei, dispărut în Crimeea în 1944, declarat oficial decedat după 82 de ani de la dispariție
Un soldat român din Jidvei, dispărut în Crimeea în 1944, declarat oficial decedat după 82 de ani de la dispariție Judecătoria Blaj a pronunțat recent o sentință civilă prin care a declarat decesul unui soldat român căzut pe frontul din Crimeea la data de 23 februarie 1944 – la 82 de ani de la dispariție. […]
VIDEO | Cine este Prima Regină a Rozelor din Aiud: A fost încoronată la Sărbătoarea Rozelor 2026
Cine este Prima Regină a Rozelor din Aiud: A fost încoronată la Sărbătoarea Rozelor 2026 Imola Bakk, fiica familiei Bakk din Ciumbrud, una dintre familiile care duc mai departe tradiția cultivării trandafirilor, este prima Regină a Rozelor și ambasadoarea Tărâmului Trandafirilor pentru anul acesta. „Ea va reprezenta cu mândrie frumusețea, tradiția și ospitalitatea celui mai […]
VIDEO | Femeie de 37 de ani, din Aiud, REȚINUTĂ pentru conducere sub influența alcoolului: A provocat un accident
Femeie de 37 de ani, din Aiud, REȚINUTĂ pentru conducere sub influența alcoolului: A provocat un accident Sâmbătă, 27 iunie 2026, polițiștii rutieri din cadrul Poliției Municipiului Aiud au luat măsura reținerii, pentru 24 de ore, față de o femeie, în vârstă de 37 de ani, din municipiul Aiud, cercetată pentru conducere sub influența alcoolului. […]









