Actualitate

Acţiuni ale IPJ Alba pentru prevenirea accidentelor rutiere datorate traversării neregulamentare şi a celor în care sunt implicaţi motocicliştii

Ioana Oprean

Publicat

în

În perioada 04-10 mai. a.c., la inițiativa Organizației Națiunilor Unite, sunt organizate acţiuni pentru prevenirea accidentelor rutiere, în cadrul „Săptămânii mondiale a siguranţei rutiere”. În acest context, Inspectoratul de Poliţie Judeţean Alba organizează activităţi cu caracter informativ – preventiv, care urmăresc prevenirea accidentelor rutiere în care sunt implicaţi pietonii precum şi a celor în care sunt implicaţi conducătorii de motociclete.

campanie pietoniPotrivit IPJ Alba, “aceste activităţi sunt derulate în cadrul celor două campanii preventiv – educative, cu tematică rutieră, demarate la nivel naţional şi intitulate „Nu trece dincolo!” şi „Motocicliștii exista in trafic”.

Campania „Nu trece dincolo!” este destinată prevenirii accidentelor rutiere în care sunt implicați pietonii. Aceasta a fost inițiată de Ministerul Afacerilor Interne, prin Poliția Română şi se derulează în perioada 1 mai – 30 noiembrie a.c..

Poliţiştii Inspectoratului de Poliţie Judeţean Alba desfășoară acțiuni în trafic, pentru conştientizarea pietonilor asupra necesitații respectării normelor rutiere precum şi a conducătorilor auto cu privire la consecințelor ce le poate avea neacordarea de prioritate pietonilor. Totodată, poliţiştii sunt prezenţi în unităţile de învăţământ din judeţ, susţinând lecţii de educaţie rutieră.

O astfel de activitate s-a desfăşurat azi, 06 mai, la Grădiniţa cu Program Prelungit „ Dumbrava Minunată” din municipiul Alba Iulia. Peste 130 de copii din grupele mijlocii şi mari ale grădiniţei, au aflat de la poliţişti care sunt regulile ce trebuie să le respecte atunci când circulă pe drumurile publice, în calitate de pietoni.

Campania „Motocicliştii există în trafic” este destinată prevenirii accidentelor rutiere în care sunt implicați motocicliştii. Campania Poliţiei Române, în parteneriat cu Asociația „Free Riders”, se derulează până la sfârşitul lunii octombrie a.c. şi urmăreşte creşterea gradului de siguranţă în trafic a motocicliştilor dar şi conştientizarea acestora cu privire necesitatea adoptării unei atitudini prudente.

Inspectoratul de Poliţie Judeţean Alba, prin poliţiştii de la rutieră, va promova siguranţa motocicliştilor în traficul rutier şi cu ocazia manifestării ce va fi organizată sâmbătă 9 mai. a.c., în municipiul Alba Iulia, de către Asociaţia „Apulum Bikers” Alba Iulia.

Poliţia rutieră Alba, recomandă pietonilor să respecte regulile privind utilizarea şi traversarea drumului, să evite să folosească telefonul mobil sau să asculte muzică în căşti în timpul traversării şi să-şi concentreze atenţia asupra traficului.

Motocicliştilor le este recomandat să poarte cască şi echipament de protecţie, să respecte regulile de circulaţie şi limitele de viteză prevăzute de lege, iar pe timp de noapte să poarte veste reflectorizante.”


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Actualitate

Actualitate

PENSII 2026 | Vârsta de pensionare pentru femei crește din iulie 2026. Cine se poate pensiona mai devreme și în ce condiții

Ioana Oprean

Publicat

în

Vârsta de pensionare pentru femei crește din iulie 2026. Cine se poate pensiona mai devreme și în ce condiții Vârsta de pensionare pentru femei crește începând din iulie 2026, potrivit noilor prevederi din legislația pensiilor. Modificările prevăd o creștere graduală a vârstei standard de retragere din activitate, până la atingerea pragului de 65 de ani, […]

Citește mai mult

Actualitate

Nicușor Dan: „Nu poți să te lupți cu sistemul când ești șeful sistemului. Între un câine care latră şi un câine care muşcă, eu prefer un câine care muşcă”

Ioana Oprean

Publicat

în

Nicușor Dan: „Nu poți să te lupți cu sistemul când ești șeful sistemului. Între un câine care latră şi un câine care muşcă, eu prefer un câine care muşcă” Preşedintele Nicuşor Dan a declarat, joi, 25 iunie 2026, în Polonia, referindu-se la influenţa sistemului de la momentul preluării mandatului la Palatul Cotroceni, că „nu poţi […]

Citește mai mult

Actualitate

Președintele Nicușor Dan spune că deciziile pe care le ia sunt pentru binele României: „Este mai greu să distingi între pasul 1, pasul 2 și pasul 3”.

Bogdan Ilea

Publicat

în

Președintele Nicușor Dan spune că deciziile pe care le ia sunt pentru binele României: „Este mai greu să distingi între pasul 1, pasul 2 și pasul 3”. Președintele Nicușor Dan a declarat că este pe deplin conștient de responsabilitatea mandatului său și că toate deciziile pe care le ia au în vedere binele României, subliniind […]

Citește mai mult