Acțiunea ”Scutul Pădurii” în Alba – amenzi de 81.000 de lei și 242 mc de material lemnos confiscați
Poliţiştii de ordine publică împreună cu poliţiştii de investigare a fraudelor, în colaborare cu lucrătorii silvici şi cei ai Ministerului Mediului şi Schimbărilor Climatice, au organizat, în perioada 16 – 18 aprilie a.c., o acţiune cu efective mărite în scopul prevenirii şi combaterii faptelor ilegale în legătură cu tăierea, transportul, prelucrarea și comercializarea materialului lemnos.
Potrivit IPJ Alba, s-a acţionat pe raza întregului judeţ, atât în mediul urban cât şi în mediul rural fiind controlați 55 de agenţi economici ce au ca obiect de activitate exploatarea şi/sau prelucrarea materialului lemnos. De asemenea, s-au efectuat 21 de controale în fondul forestier şi s-au verificat în trafic autovehicule care transportau material lemnos.
Poliţiştii au aplicat 29 de sancţiuni contravenţionale la Legea 171/2010 privind stabilirea şi sancţionarea contravenţiilor silvice în valoare de 81.000 lei. În plus au fost constatate 5 infracțiuni la Legea 46 din 2008 (Codul Silvic) şi a fost confiscată cantitatea totală de 242 metri cubi material lemnos, în valoare de 40.281 lei.
Exemple relevante de încălcări ale legii în acest domeniu au fost la Sebeș și Vadu Moților:
*În data de 18 aprilie, poliţiştii de investigare a fraudelor din Sebeş, au efectuat o verificare la o societate comercială cu punct de lucru în Petreşti. Cu această ocazie s-a constatat că în incinta punctului de lucru era depozitată cantitatea de 138 mc material lemnos (buştean specia larice) pentru care reprezentanţii societăţii nu au putut prezenta documente legale de provenienţă. Agentul economic a fost sancţionat contravenţional, cu amendă în valoare de 20.000 lei şi s-a dispus măsura reţinerii, în vederea confiscării a întregii cantităţi de material lemnos.
*În data de 16 aprilie, la ora 19.00, poliţiştii Serviciului de Ordine Publică, împreună cu specialiști din cadrul Ministerului Mediului și Schimbărilor Climatice, au identificat pe raza comunei Vadu Moților pe C.I.D., de 25 de ani, care transporta cu o autoutilitară, cantitatea de 12,80 mc material lemnos care nu corespundea din punct de vedere cantitativ şi calitativ cu datele înscrise în avizul de însoţire a materialului lemnos. Poliţiştii au constat că transportatorul nu deţinea licenţa de transport în conformitate cu prevederile H.G. 69/2012.
C.I.D. a fost sancţionat contravențional, conform art. 19 alin. 1, lit. n) din Legea 171/2010, cu amendă în valoare de 5.000 lei și s-a luat măsura complementară de confiscare a cantităţii de 12,86 mc lemn rotund. De asemenea, acesta a fost sancționat contravențional, conform art. 3, alin. 1 din H.G. 69/2012, cu amenda in valoare de 18.000 lei, fiind luată și măsura complementară de reţinere a plăcuţelor cu numărul de înmatriculare şi al certificatului de înmatriculare al autoutilitarei.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Actualitate
PENSII 2026 | Vârsta de pensionare pentru femei crește din iulie 2026. Cine se poate pensiona mai devreme și în ce condiții
Vârsta de pensionare pentru femei crește din iulie 2026. Cine se poate pensiona mai devreme și în ce condiții Vârsta de pensionare pentru femei crește începând din iulie 2026, potrivit noilor prevederi din legislația pensiilor. Modificările prevăd o creștere graduală a vârstei standard de retragere din activitate, până la atingerea pragului de 65 de ani, […]
Nicușor Dan: „Nu poți să te lupți cu sistemul când ești șeful sistemului. Între un câine care latră şi un câine care muşcă, eu prefer un câine care muşcă”
Nicușor Dan: „Nu poți să te lupți cu sistemul când ești șeful sistemului. Între un câine care latră şi un câine care muşcă, eu prefer un câine care muşcă” Preşedintele Nicuşor Dan a declarat, joi, 25 iunie 2026, în Polonia, referindu-se la influenţa sistemului de la momentul preluării mandatului la Palatul Cotroceni, că „nu poţi […]
Președintele Nicușor Dan spune că deciziile pe care le ia sunt pentru binele României: „Este mai greu să distingi între pasul 1, pasul 2 și pasul 3”.
Președintele Nicușor Dan spune că deciziile pe care le ia sunt pentru binele României: „Este mai greu să distingi între pasul 1, pasul 2 și pasul 3”. Președintele Nicușor Dan a declarat că este pe deplin conștient de responsabilitatea mandatului său și că toate deciziile pe care le ia au în vedere binele României, subliniind […]








