FOTO| Acțiune informativ-preventivă pentru creșterea siguranței online a copiilor, desfășurată de polițiștii din Alba
FOTO| Acțiune informativ-preventivă pentru creșterea siguranței online a copiilor, desfășurată de polițiștii din Alba
În această perioadă, sub umbrela Proiectului #SiguranțaOnline, polițiștii desfășoară activități în unitățile de învățământ din județ. În săptămâna care se încheie, aproximativ 150 de elevi din Alba Iulia au participat la activitățile organizate de polițiști.
În perioada 20 – 23 februarie 2023, polițiștii Biroului Siguranță Școlară din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Alba împreună cu polițiștii Compartimentului de Analiză și Prevenire a Criminalității, Serviciului Rutier, specialiștii Centrului de Agenției Naționale Antidrog – Centrul de Prevenire, Evaluare și Consiliere Antidrog Alba Iulia și ai Agenției Naționale Împotriva Traficului de Persoane au desfășurat activități informativ – preventive la Liceul Teoretic ,,Sfântul Iosif” din Alba Iulia.
Elevii au participat la discuții care au vizat prevenirea violenței în unitățile de învățământ și în mediul intrafamilial, prevenirea victimizării din infracțiuni informatice, a traficului și consumului de droguri, precum și modalitățile de prevenire a victimizării prin bullying. Cu acest prilej, elevilor li s-a explicat că agresivitatea de tip bullying nu înseamnă exclusiv acte de violență verbală sau fizică, ci este o manifestare repetitivă, de durată, care poate genera consecințe dintre cele mai grave, pentru victime.
Discuțiile au avut drept scop și creșterea gradului de informare cu privire la riscurile ce pot apărea în spațiul virtual și, totodată, cu privire la modalitățile de prevenire a acestora. Astfel, un subiect de interes, intens dezbătut cu ocazia acestor întâlniri, l-a reprezentat #SiguranțaOnline, care vizează atât siguranța fizică, cât și siguranța psihologică.
Din dorința de a nu se simți SInGURI, uneori, copiii apelează la ,,prietenii imaginari” din mediul virtual și, deseori, cad în capcana de a trimite poze unui necunoscut, chiar sume de bani, având convingerea că, în spatele ecranului, se ascunde o persoană de încredere. Mai mult, se gândesc că datele personale nu prezintă interes pentru nimeni, dar această mentalitate este greșită, fiindcă toate datele sunt importante.
Conștienți de importanța educației privind folosirea corectă și responsabilă a Internetului, într-o eră în care ,,suntem online” și accesăm diferite website-uri, polițiștii și specialiștii i-au îndemnat pe copii să se gândească de două ori înainte de a trimite o poză, de a deschide un atașament, de a trimite o sumă de bani sau de a se întâlni cu o persoană necunoscută, în urma unor discuții purtate în mediul virtual, pentru că ,,Poveștile cotidiene digitale” au un sâmbure de adevăr, iar ,,Întâmplările de pe net” sunt reale.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Curier Județean
Șofer trimis în judecată după ce a fost prins la volan cu aproape 2 g/l alcool pur în sânge: Judecătoria Alba Iulia a dat undă verde începerii procesului penal
Șofer trimis în judecată după ce a fost prins la volan cu aproape 2 g/l alcool pur în sânge: Judecătoria Alba Iulia a dat undă verde începerii procesului penal Un bărbat acuzat că a condus un autoturism pe drumurile publice în stare avansată de ebrietate va fi judecat pentru infracțiunea de conducere a unui vehicul […]
Noul adăpost pentru câini fără stăpân de la Câlnic: Contract de peste 20.000 de euro pentru proiectarea amenajării drumului de acces
Noul adăpost pentru câini fără stăpân de la Câlnic: Contract de peste 20.000 de euro pentru proiectarea amenajării drumului de acces O companie din Sibiu va presta serviciile de proiectare a amenajării drumului de acces spre viitorul adăpost pentru câini fără stăpân de la Câlnic. Valoarea contractului atribuit vineri, 19 iunie 2026, prin achiziție directă, […]
FOTO | Elevul sergent Alexandru Șimon și eleva Ecaterina Brândușan, premiați de Asociația Militarilor Veterani și Veteranilor cu Dizabilități Alba: Plachete de onoare și recompense în bani
Elevul sergent Alexandru Șimon și eleva Ecaterina Brândușan, premiați de Asociația Militarilor Veterani și Veteranilor cu Dizabilități Alba: Plachete de onoare și recompense în bani Asociația Militarilor Veterani și Veteranilor cu Dizabilități „Sfântul Mucenic Dimitrie Izvorâtorul de Mir” (AMVVD) Alba a participat în această săptămână la două evenimente dedicate excelenței în educație. Joi, 18 iunie […]










