Actualitate

Absolvenții cu care Alba Iulia se mândrește: Paul Victor Florea, tânărul consilier local care și-a vizitat fostul liceu, în prima zi a anului școlar 2021-2022

Ioana Oprean

Publicat

în

Absolvenții cu care Alba Iulia se mândrește: Paul Victor Florea, tânărul consilier local care și-a vizitat fostul liceu, în prima zi a anului școlar 2021-2022

Începutul noului an școlar a fost un motiv de bucurie pentru miile de elevi, părinți și profesori din județul Alba și din țară, precum și șansa la un nou început.

Festivitățile care marchează reîntoarcerea elevilor în bănci au fost, la fel ca și în anii precedenți, marcate și de prezența reprezentanților instituțiilor locale.

Printre aceștia, în curtea Colegiului Economic „Dionisie Pop Marțian” din Alba Iulia, s-a numărat și Paul Victor Florea, tânărul absolvent al acestei unități de învățământ, acum mândru consilier local al orașului.

Întrebat de ziarulunirea.ro cum a decurs această zi, prin ochii săi, tânărul consilier local a răspuns: „Extraordinar începutul ! Ca de obicei, m-am simțit foarte bine.

Am început ziua prin a mă prezenta, în urma invitației, la Colegiul Național „Horea, Cloșca și Crișan”, de la ora 08:00, o ceremonie foarte frumoasă unde am întâlnit și câteva cadre didactice foarte aproape sufletului meu. De asemenea i-am văzut pe elevi, optimiști, bucuroși că se revăd, în sfârșit, după pandemie și toată chestia asta cu online-ul.

Apoi am mers la Școala Generală Nr.7 unde vă spun sincer este o diferență totală între liceu și generală, acolo întreaga energie este altfel pentru că sunt mici și se simte inocența și bucuria de a fi din nou la școală.

De la ora 10:00 m-am prezentat la Colegiul Economic „Dionisie Pop Marțian” unde am fost elev, unde vin cu drag și am văzut cadrele didactice și am discutat atât problemele cât și plusurile acestui colegiu care au survenit după renovare.”

De asemenea, întrebat cum s-a simțit atunci când a intrat din nou pe porțile fostului său liceu, acum în calitate de absolvent și consilier local, Paul Victor Florea a răspuns: „Am oarecare emoții să mă prezint aici la Colegiul Economic, la început de an școlar, pentru că, cumva, se simte o legătură între școală și mine deoarece fiind elev aici, cândva, când vezi tot cadrul acela, sunt anumite etape la început de an școlar, se spune o rugăciune, se cântă imnul, vezi toți elevii în careu.”

Tânărul consilier local a mai inițiat de asemenea un proiect de hotărâre care prevede că, pe durata anului școlar 2021-2022, fiecare cadru didactic de grădiniță, școală și liceu din Alba Iulia va primi un voucher educațional în valoare de 1000 lei. Acest voucher va ajuta la infuzia treptată de bani pentru materialele didactice care să asigure un act educațional de calitate.

Profesorii își vor putea cumpără materiale didactice conform nevoilor disciplinei pe care o predau, a mai adăugat consilierul local.


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Actualitate

Actualitate

VIDEO | Sorin Grindeanu, după consultările cu Nicușor Dan: „PSD este gata să îşi asume guvernarea, inclusiv funcţia de premier”

Ioana Oprean

Publicat

în

Sorin Grindeanu, după consultările cu Nicușor Dan: „PSD este gata să îşi asume guvernarea, inclusiv funcţia de premier” Președintele PSD, Sorin Grindeanu, a declarat marți, 23 iunie 2026, după consultările de la Palatul Cotroceni cu președintele Nicușor Dan, că social-democrații sunt pregătiți să își asume responsabilitatea guvernării, inclusiv prin ocuparea funcției de premier. Liderul PSD […]

Citește mai mult

Actualitate

23-24 iunie 2026 | Risc de inundații în Alba și în alte județe din vestul, centrul și sudul țării: Ce au anunțat hidrologii

Ioana Oprean

Publicat

în

Risc de inundații în Alba și în alte județe din vestul, centrul și sudul țării: Ce au anunțat hidrologii Institutul Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor a emis o Atenționare Hidrologică de Cod galben, valabilă în intervalul 23 iunie, ora 12:00 – 24 iunie, ora 09:00. Atenționarea vizează fenomene precum scurgeri importante pe versanți, […]

Citește mai mult

Actualitate

Materie nouă opțională pentru elevii de liceu. Programa a fost publicată în Monitorul Oficial

Bogdan Ilea

Publicat

în

Materie nouă opțională pentru elevii de liceu. Programa a fost publicată în Monitorul Oficial Ministerul Educației și Cercetării a anunțat, marți, că programa pentru opționalul „Ora de GIS” a fost aprobată și publicată în Monitorul Oficial. Disciplina se află la intersecţia dintre Geografie şi Tehnologia informaţiei şi a comunicaţiilor, însă deschide învăţarea şi către mediu, […]

Citește mai mult