A mers la un grătar și s-a ales cu o bătaie soră cu moartea de la doi bărbați din Alba: Ce pedepse au primit agresorii
A mers la un grătar și s-a ales cu o bătaie soră cu moartea de la doi bărbați din Alba: Ce pedepse au primit agresorii
Doi bărbați din Alba au fost condamnați de Judecătoria Sebeș la plata unei amenzi penale de 6.250, respectiv 3.375 lei, după ce au bătut cu bestialitate un tânăr, pe fondul unui conflict și a consumului de alcool.
Incidentul a avut loc la data de 22 august când, pe fondul consumului de alcool, inculpații i-au aplicat mai multe lovituri cu pumnii și picioarele în zona capului și a toracelui persoanei vătămate, după care au târât-o afară din curte, iar în fața locuinței au continuat să o lovească cu pumnii și cu picioarele, ulterior persoana vătămată fiind transportată inițial la Spitalul Municipal Sebeș, apoi la SJU Alba Iulia și, ulterior, la Spitalul de Urgență Târgu Mureș unde a fost internată.
Prin raportul de expertiză medico-legală întocmit de Institutul de Medicină Legală Târgu Mureș s-a stabilit că leziunile traumatice suferite de persoana vătămată necesită 35-40 de zile îngrijire medicală, în lipsa apariției complicațiilor, cu mențiunea că viața victimei nu a fost pusă în primejdie.
În data de 22.08.2021, în jurul orei 00:50, în urma unui conflict spontan, izbucnit pe fondul consumului de alcool, persoana vătămată, a fost lovit în repetate rânduri, cu pumnii şi picioarele, de către inculpat.
Ulterior, persoana vătămată a fost târâtă de către acesta şi de celălalt inculpat în afara curţii locuinţei, pe drumul din faţa locuinţei, neasfaltat, constituit din pământ şi pietre. În acest loc au continuat să îl lovească, iar la un moment dat, deşi persoana vătămată a reuşit să fugă de la locul agresiunii, aceasta a fost urmărită de către cei doi inculpați, aceştia reușind să îl mai ajungă în alte două rânduri, o dată pe linia ferată şi o dată lângă gardul unui imobil, sub mai mulţi nuci. În cele din urmă, persoana vătămată a reuşit să fugă.
În urma efectuării cercetării la fața locului au fost identificate mai multe urme de substanță cu o culoare brun roșcată, ce pare a fi de sânge, inclusiv pe îmbrăcămintea și încălțămintea celor doi inculpați, unul admițând că este posibil ca sângele de pe piciorul lui să provină de la persoana vătămată.
Persoana vătămată nu s-a constituit parte civilă pe parcursul urmăririi penale, deși i s-a adus la cunoștință acest drept, precizând că urmează să se constituie parte civilă în momentul în care va termina tratamentul, ocazie cu care va ști cât l-a costat refacerea după agresiunea suferită la data de 22.08.2021.
Sentința nu este definitivă, putând fi atacată cu drept de apel în termen de 10 zile de la comunicarea hotărârii.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
EXCLUSIV | Directoarea economică Emilia Oprean pleacă din Primăria Alba Iulia. Primar: „Am respectat dorința doamnei”
EXCLUSIV | Directoarea economică Emilia Oprean pleacă din Primăria Alba Iulia. Primar: „Am respectat dorința doamnei” Emilia Oprean, director executiv al Direcției Cheltuieli (n.a. Direcția Economică) a Primăriei Alba Iulia, va părăsi instituția. Primarul municipiului Alba Iulia, Gabriel Pleșa, dezminte informațiile potrivit cărora plecarea Emiliei Oprean din Primăria Alba Iulia ar avea legătură cu conflictul […]
Cei cinci consilieri din Almașu Mare care nu au votat bugetul și taxele își explică decizia. Cum justifică blocajul din comună după 18 ședințe de Consiliu Local
Cei cinci consilieri din Almașu Mare care nu au votat bugetul și taxele își explică decizia. Cum justifică blocajul din comună după 18 ședințe de Consiliu Local Comuna Almașu Mare, din județul Alba, se confruntă cu o situație fără precedent, după ce, în ciuda organizării a 18 ședințe de Consiliu Local, nu au fost aprobate […]
17,8 milioane de lei pentru renașterea Fabricii de Arme Cugir: Modernizare strategică pentru producția de armament și aliniere la standardele NATO
17,8 milioane de lei pentru renașterea Fabricii de Arme Cugir: Modernizare strategică pentru producția de armament și aliniere la standardele NATO Una dintre cele mai importante capacități industriale din industria românească de apărare intră într-un amplu proces de transformare. Fabrica de Arme Cugir, filială a Companiei Naționale Romarm, a lansat procedura pentru proiectarea și execuția […]








