Ştirea zilei

A mers la un grătar și s-a ales cu o bătaie soră cu moartea de la doi bărbați din Alba: Ce pedepse au primit agresorii

Ioana Oprean

Publicat

în

A mers la un grătar și s-a ales cu o bătaie soră cu moartea de la doi bărbați din Alba: Ce pedepse au primit agresorii

Doi bărbați din Alba au fost condamnați de Judecătoria Sebeș la plata unei amenzi penale de 6.250, respectiv 3.375 lei, după ce au bătut cu bestialitate un tânăr, pe fondul unui conflict și a consumului de alcool.

Incidentul a avut loc la data de 22 august când, pe fondul consumului de alcool, inculpații i-au aplicat mai multe lovituri cu pumnii și picioarele în zona capului și a toracelui persoanei vătămate, după care au târât-o afară din curte, iar în fața locuinței au continuat să o lovească cu pumnii și cu picioarele, ulterior persoana vătămată fiind transportată inițial la Spitalul Municipal Sebeș, apoi la SJU Alba Iulia și, ulterior, la Spitalul de Urgență Târgu Mureș unde a fost internată.

Prin raportul de expertiză medico-legală întocmit de Institutul de Medicină Legală Târgu Mureș s-a stabilit că leziunile traumatice suferite de persoana vătămată necesită 35-40 de zile îngrijire medicală, în lipsa apariției complicațiilor, cu mențiunea că viața victimei nu a fost pusă în primejdie.

În data de 22.08.2021, în jurul orei 00:50, în urma unui conflict spontan, izbucnit pe fondul consumului de alcool, persoana vătămată, a fost lovit în repetate rânduri, cu pumnii şi picioarele, de către inculpat.

Ulterior, persoana vătămată a fost târâtă de către acesta şi de celălalt inculpat în afara curţii locuinţei, pe drumul din faţa locuinţei, neasfaltat, constituit din pământ şi pietre. În acest loc au continuat să îl lovească, iar la un moment dat, deşi persoana vătămată a reuşit să fugă de la locul agresiunii, aceasta a fost urmărită de către cei doi inculpați, aceştia reușind să îl mai ajungă în alte două rânduri, o dată pe linia ferată şi o dată lângă gardul unui imobil, sub mai mulţi nuci. În cele din urmă, persoana vătămată a reuşit să fugă.

În urma efectuării cercetării la fața locului au fost identificate mai multe urme de substanță cu o culoare brun roșcată, ce pare a fi de sânge, inclusiv pe îmbrăcămintea și încălțămintea celor doi inculpați, unul admițând că este posibil ca sângele de pe piciorul lui să provină de la persoana vătămată.

Persoana vătămată nu s-a constituit parte civilă pe parcursul urmăririi penale, deși i s-a adus la cunoștință acest drept, precizând că urmează să se constituie parte civilă în momentul în care va termina tratamentul, ocazie cu care va ști cât l-a costat refacerea după agresiunea suferită la data de 22.08.2021.

Sentința nu este definitivă, putând fi atacată cu drept de apel în termen de 10 zile de la comunicarea hotărârii.


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

Prezența unui URS, semnalată în comuna Șugag: A fost emis mesaj RO-ALERT pentru locuitorii din zonă

Ioana Oprean

Publicat

în

Prezența unui URS, semnalată în comuna Șugag: A fost emis mesaj RO-ALERT pentru locuitorii din zonă În comuna Șugag a fost semnalată prezența unui urs, a anunțat Jandarmeria Alba, duminică, 28 iunie 2026, la ora 21.35. La fața locului se deplasează de urgență echipajul de intervenție al Jandarmeriei Alba, aflat în serviciu, echipat corespunzător pentru […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

Regulament nou privind curățenia în Alba Iulia, în pregătire: Amenzi drastice și „toleranță zero” pentru cei care își lasă clădirile în paragină sau ignoră zăpada. Cât va „costa” să scuturi covoare pe geam

Ioana Oprean

Publicat

în

Regulament nou privind curățenia în Alba Iulia, în pregătire: Amenzi drastice și „toleranță zero” pentru cei care își lasă clădirile în paragină sau ignoră zăpada. Cât va „costa” să scuturi covoare pe geam Administrația locală din Alba Iulia introduce prin proiectul de hotărâre nr. 235 din 17 iunie 2026, pus în consultare publică, un nou […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

VIDEO | De Sânziene, un nou început pentru badea Virgil din Apuseni. După renovarea casei, bărbatul cu o singură mână a primit în dar un triciclu electric

Ioana Oprean

Publicat

în

De Sânziene, un nou început pentru badea Virgil din Apuseni. După renovarea casei, bărbatul cu o singură mână a primit în dar un triciclu electric În inima Munților Apuseni, acolo unde timpul pare să curgă mai încet, iar viața este adesea o luptă dusă în tăcere, badea Virgil a trăit de Sânziene o zi pe […]

Citește mai mult