Estimările depăşesc cu mult consumul real de gaz
Mă numesc Ferdinant Carolina, am domiciliul în Ocna Mureş, str. S. Bărnuţiu, nr. 13, judeţul Alba şi mă adresez dumneavoastră pentru a vă ruga ca prin intermediul ziarului să faceţi conducerea Romgaz să înţeleagă că ar fi mai bine ca noi, consumatorii de gaz metan, atunci când plătim factura pentru fiecare lună ar trebui să aducem şi indexul nou al contorului. Asta pentru că estimările se fac cu foarte mari diferenţe, în ceea ce mă priveşte am rămas în urmă mult cu plata consumului. Degeaba dau telefon la biroul de relaţii cu publicul, pentru că îmi răspunde robotul în româneşte, apoi în limba maghiară şi tot aşa, astfel încât nu pot comunica deloc cu personalul de acolo. Chiar dacă ar fi vorba de autocitire, persoana care citeşte contorul la fiecare 3 luni ar trebui să rămână în continuare – pentru rău-platnici. Am observat că degeaba se citeşte contorul la 3 luni pentru că cei care fac calculul trec valori tot după cum consideră ei, nu ţin seama de citirile date de persoana în cauză de la gaz. Acum, când vă scriu, la contorul de gaz am consum de 1.160,77 mc – din data de 7 martie 2011, iar pe factura eliberată în data de 30 ianuarie a.c. indexul vechi este 261 mc şi indexul citit este 358 mc. Prin urmare, diferenţa este de 802,77 mc neîncasaţi, adică neplătiţi. În cazul celor care se încălzesc şi cu lemne poate consumul de gaz e mai mic, dar pentru cei ca mine e greu de suportat acum, când şi preţurile alimentelor sunt tot mai mari.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Cultură Educație
Elevul fruntaș Daniel Cârnaț, de la Colegiul Militar din Alba Iulia, premiul I la un concurs de literatură și arte vizuale dedicat poetului Lucian Blaga
Elevul fruntaș Daniel Cârnaț, de la Colegiul Militar din Alba Iulia, premiul I la un concurs de literatură și arte vizuale dedicat poetului Lucian Blaga Elevul fruntaș Daniel Cârnaț s-a remarcat din nou în cadrul activităților culturale datorită Premiului I obținut la etapa județeană și apoi la cea națională a Concursului de literatură și arte […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 ore
Ce nume se sărbătoresc de Sfântul Ilie 2024. Câți români își sărbătoresc onomastica de Sfântul Prooroc Ilie
-
Opinii - Comentariiacum 6 ore
Mesaje cu URARI de ”La mulți ani” de Sfântul Ilie 2024. Felicitări și idei de mesaje pentru sărbătoriți
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul