Rămâi conectat

Curier Județean

DSP Alba: Cazurile de gripă și infecții acute respiratorii, în creștere cu peste 20% în județ. 840 de persoane diagnosticate cu pneumonie. Câte persoane au fost internate

Ziarul Unirea

Publicat

în

URS Construct

DSP Alba: Cazurile de gripă și infecții acute respiratorii, în creștere cu peste 20% în județ. 840 de persoane diagnosticate cu pneumonie. Câte persoane au fost internate

Direcția de Sănătate Publică (DSP) Alba a transmis miercuri, 5 februarie 2025, cea mai recentă situație cu cazurile de infecții respiratorii, pneumonii și gripă înregistrate în județ.

Citește și: DSP Alba: Cazurile de gripă în creștere cu aproape 25% în județ și 5.039 de bolnavi cu infecții acute respiratorii. Câte persoane au fost internate

Potrivit reprezentanților DSP Alba, evoluția infecțiilor respiratorii acute și a gripelor pentru săptămâna 27 ianuarie – 2 februarie 2025, în județ, este următoarea:

În intervalul menționat, la nivelul județului Alba au fost raportate 494 cazuri de gripă (cu 20,49% mai multe cazuri față de săptămâna anterioară), din care 70 cazuri internate.

În ceea ce privește infecții acute căi respiratorii superioare, s-au înregistrat 6160 cazuri (cu 22,25% mai multe cazuri comparativ cu săptămâna anterioară), dintre care 37 internate.

De asemenea, au fost semnalate 840 cazuri de pneumonii (cu 6,46% mai multe cazuri comparativ cu săptămâna anterioară), dintre care 113 internate.


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Curier Județean

Curier Județean

4 februarie 2025 | Peste 60 de șoferi testați pentru alcool și droguri în Alba: Polițiștii și jandarmii au dat amenzi de peste 23.000 lei și au reținut 2 permise de conducere

Ziarul Unirea

Publicat

în

4 februarie 2025 | Peste 60 de șoferi testați pentru alcool și droguri în Alba: Polițiștii și jandarmii au dat amenzi de peste 23.000 lei și au reținut 2 permise de conducere În ultimele 24 de ore, polițiștii și jandarmii din județul Alba au continuat acțiunile, în sistem integrat, pentru combaterea faptelor de natură penală […]

Citește mai mult

Secțiune ȘTIRI RECENTE CATEGORII

Actualitate

Știrea Zilei

Curier Județean

Politică Administrație

Opinii Comentarii

Copyright © 2004 - 2025 Ziarul Unirea