Rezultate bune pentru înotătorii albaiulieni la Hunedoara şi Sibiu
În week-endul trecut înotătorii din Cetatea Marii Uniri au luat startul la două concursuri de verificare, competiţii pe care le prezentăm în ceea ce urmează. „Ambele întreceri au fost reuşite prilejuri de verificare şi de antrenament înaintea campionatelor naţionale. Sportivii au avut comportări remarcabile, marea majoritate obţinând cele mai bune performanţe în probele respective. Deşi pregătirea lor nu a fost la nivelul firesc datorită situaţiei ştiute a bazinului din Alba Iulia, înotătorii se regăsesc la un nivel competitiv”, a spus Daniela Bob.
lCupa Mărţişorului, la Hunedoara (120 de înotători, de la trei cluburi). Liceul Sportiv Alba Iulia a participat cu 15 sportivi pregătiţi de prof. Daniela şi Nicolae Bob, obţinându-se două locuri întâi, 10 locuri secunde şi 12 locuri trei. Au urcat pe podium următorii: lcategoria juniori I: Raluca Sandu – locul întâi la 100 metri liber, două locuri trei la 100 metri spate şi 100 m bras; Andrei Furdui – locul doi la 100 m bras şi locul trei la 100 m spate; lcategoria juniori II: Dragoş Rus – două locuri doi la 100 m spate şi 100 m bras; Antoniu Motogna – două locuri doi la 100 m fluture şi 100 m liber; Alexandru Szekely – trei locuri trei la 100 m fluture, 100 m bras şi 100 m liber; Alexandru Iancu – locul trei la 100 m spate; lcopii: Andrei Ispas (băieţi născuţi 1998) – locul întâi la 50 m fluture şi locul trei la 100 m spate; Adin Suciu (băieţi născuţi 1999) – trei locuri doi la 50 m fluture, 50 m spate şi 100 m liber, un loc trei la 50 m bras; Denisa Marc (fete născute 1999) – un loc doi la 100 m bras, trei locuri trei la 50 m fluture, 100 m spate şi 100 m liber; Tudor Baciu (băieţi născuţi 2000) – locul doi la 50 m spate.
lCupa Mărţişor, la Sibiu (167 sportivi de la 5 cluburi). Liceul Sportiv Alba Iulia a avut 15 sportivi în competiţie şi alţi 10 sportivi în concursul de verificare al juniorilor. Elevii antrenorilor Daniela Bob, Nicolae Bob, Monica Sima şi Marius Lobonţiu au cucerit 7 medalii (una de aur, trei de argint şi trei de argint) prin Denisa Marc (fete născute în 1999) – o medalie de aur la 100 metri bras, două medalii de bronz la 50 m fluture şi 100 m spate; Paula Jaravete (fete născute în 2001) – o medalie de argint la 50 m fluture, o medalie de bronz la 50 m liber; Tudor Baciu (băieţi născuţi în 2000) – o medalie de argint la 50 m spate; Teodora Oţel (fete născute în 2003) – o medalie de argint la 25 m spate. Dan HENEGAR
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
Zlătneanul Andrei Mărginean, în Liga 1, la Dinamo Mijlocașul central Andrei Mărginean (23 de ani), originar din Zlatna este noul fotbalist al prim-divizionarei Dinamo București. Andrei Mărginean aparține de clubul italian Sassuolo și va juca în sezonul 2024-2025 pentru Dinamo. Potrivit gsp.ro, „câinii” au si o opțiune de transfer definitiv. Aceasta poate ajunge la un […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum o zi
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României
-
Opinii - Comentariiacum 4 ore
Tradiţia fascinantă a Târgului de fete de pe Muntele Găina. Cum erau vândute fetele de măritat în secolul XIX în comunităţile din Munţii Apuseni