FOTO: Echipajul de Dragon Boat al CSM Unirea Alba Iulia, locul 3 la Timișoara, la Cupa Nautic, primul concurs oficial
Echipajul de Dragon Boat al clubului CSM Unirea Alba Iulia a participat pentru prima dată la un concurs oficial la Timișoara (Cupa Nautic), competiție care face parte din programul aprobat de Federația Română de Kaiac Canoe pentru anul competițional 2023.
Sportivii din Cetatea Marii Uniri au urcat din nou pe podium, clasându-se pe poziția a 3-a. Echipajul a fost format din următorii membrii: Petric Vasile Daniel, Bunaciu Lucian, Vlad Cosmin Călin, Penzeș Claudiu Ioan, Cioară Cătălin Iulian, Avram Andrei, Gârbovan Ionel Cristian, Goța Adrian Marius, Necș Ciprian și Micu Adrian Dumitru, antrenați si coordonați de campionul european și mondial canoistul albaiulian Cămărășan Ioan Cătălin.
“Cu sprijinul și susținerea d-lui director al clubului Radu Urcan, cu ajutorul și susținere primarului municipiului Alba Iulia Gabriel Pleșa, și nu în ultimul rând contribuția și susținerea d-lui Lucian Morgovan Lucian, am reușit un onorant loc 3”, a transmis Cătălin Cămărășan.
Echipa albaiuliană, pe lângă activitățile profesionale pe care le desfășoară fiecare membru în viața de zi cu zi, a înțeles să formeze un adevărat echipaj profesionist care, deși alcătuit în urmă cu doar câteva luni, din dorința de a promova sportul și activitățile fizice benefice sănătății și totodată de a atrage câți mai mulți doritori de mișcare în aer liber, a mai participat anul acesta la două competiții de semiprofesionisti și amatori unde a ocupat locul întâi la faza locală și locul secund la finala națională. De asemenea, beneficiind de frumusețea naturală a râului Mureș, care străbate județul Alba, echipa albaiuliană a plecat în vara aceasta într-o mare aventură de vâslit pe Mureș, la care au fost invitați toți iubitorii de mișcare, aventură care pentru prima dată în județul Alba a adunat o mulțime de ambarcațiuni, participante la “Caravana de vâslit pe Mureș” organizată de acești promotori ai sportului într-un mediu frumos și sănătos
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
George Cozma (CSȘ Blaj) concurează vineri la Campionatul European Under 18 din Slovacia, în calificările probei de 800 metri La finele acestei săptămâni, aiudeanul George Cozma (CSȘ Blaj), recent medaliat cu bronz la Campionatele Balcanice Under 18 de la Maribor (Slovenia), va lua startul la Campionatul European Under 18, în perioada 18-21 iulie, în Slovacia, […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 20 de ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie 1967: Tudor Arghezi, unul dintre cei mai importanți și mai influenți scriitori ai țării noastre, încetează din viață