FOTO| Policlinica din Alba Iulia va fi relocată la parterul Spitalului Județean de Urgență, până la sfârșitul anului: Care este stadiul lucrărilor
FOTO| Policlinica din Alba Iulia va fi relocată la parterul Spitalului Județean de Urgență, până la sfârșitul anului: Care este stadiul lucrărilor
Lucrările de extindere, modernizare și dotare în vederea readucerii policlinicii, de pe strada Mușețelului, la parterul Spitalului Judeţean de Urgenţă Alba Iulia, se află în plină desfăşurare şi vor fi finalizate până la sfârşitul acestui an.
Această investiție, realizată cu fonduri europene și sprijin financiar din partea Consiliul Județean Alba, este foarte importantă pentru creşterea calităţii actului medical, pentru crearea unui nivel ridicat de confort atât pentru pacienţi, cât şi pentru medici, precum şi pentru obţinerea unui mediu integrat și coordonat, prin concentrarea serviciilor medicale într-un singur loc, care să conducă la o îngrijire mai bună a pacienţilor.
Preşedintele Consiliului Judeţean Alba, Ion Dumitrel, s-a aflat astăzi pe şantier, unde lucrările au fost realizate în proporție de 40%. Au fost finalizate spatiile de lucru interioare, grupurile sanitare, iar în prezent se lucrează la partea de instalații (sanitare, termice și electrice). Noul ambulatoriu va beneficia de spaţii generoase şi de un flux astfel proiectat încât să asigure eficienţa şi calitatea actului medical.
Pe lângă extindere, ambulatoriul va fi dotat cu echipamente medicale de ultimă generație. Proiectul presupune, pe lângă lucrări de construcție și amenajare, inclusiv achiziția a 539 de echipamente medicale noi.
Proiectul ”Extindere, Modernizare și Dotare în vederea Ambulatoriului integrat al Spitalului Județean de Urgență Alba Iulia” este finanțat prin Programul Operațional Regional (POR).
Valoarea investiției este de 14.531.040 lei. Cofinanțarea Consiliului Județean Alba, în subordinea căruia se află spitalul, este de 4.044.305 de lei (circa 28% din costul total), iar 10.486.735 de lei (circa 72%) sunt fonduri europene.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
VIDEO | Imagini RARE cu un RÂS surprins în toată SPLENDOAREA de camerele de monitorizare a faunei, într-o pădure din Parcul Natural Apuseni
Imagini RARE cu un RÂS surprins în toată SPLENDOAREA de camerele de monitorizare a faunei, într-o pădure din Parcul Natural Apuseni Imagini foarte frumoase cu un râs într-o pădure din Parcul Natural Apuseni au fost filmate de o cameră de monitorizare a faunei. Râșii, cele mai mari feline din Europa, au auzul și mirosul foarte […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 4 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)