Liga 4: Brânză (Viitorul Sântimbru) și-a învins fosta echipă, CS Zlatna și Viitorul Vama Seacă – primele puncte din retur

Etapă echilibrată în Liga 4, a 3-a rundă din retur aducând jocuri spectaculoase, cu răsturnări de situații. Atacantul Ciprian Brânză, cu o dublă, și-a învins fosta echipă, iar Viitorul Vama Seacă și CS Zlatna au cucerit primele puncte din primăvară. Și Cuprirom Abrud, „lanterna roșie” a pierdut greu la Unirea, după ce a avut avantaj.

*Viitorul Vama Seacă – CS Zlatna 1-1 (0-1). Rezultat suprinzător, primul gol și primul punct din retur pentru formația condusă de Ionel Moldovan. CS Zlatna are o serie de 8 meciuri fără victorie și numai 3 puncte. Echipa din Hopârta, la prima remiză stagională și primul punct din 2023

*Inter Unirea – Cuprirom Abrud 3-2 (1-2): În minutul 13, gazdele au ratat un penalty, prin Val. Drăgan, apărat de portarul Achimeț. “Lanterna roșie” s-a predat cu greu în “curbă”, moții reușind la un moment dat să întoarcă scorul în prima repriză și să conducă.

*Viitorul Sântimbru – Spicul Daia Română 2-1 (1-1):. D. Cîmpean (Spicul) eliminat în minutul 59. Dubla lui Brânză împotriva fostei echipe a făcut ca trupa din Galtiu să realizeze maximum de puncte în retur. Viitorul are 11 partide fără a pierde și se menține pe locul secund.

*GT Sport Alba Iulia – Industria Galda de Jos 2-3 (0-1). Liderul a avut oarece dificultăți în partida de pe terenul secund al Stadionului “Cetate”. Nu a mai fost acea diferență de scor din toamnă (7-0), iar tânăra formație GT Sport, la primul eșec din retur, a reușit să egaleze în actul secund, dar dubla rezervei S. Mureșan a fost decisivă, și la gazde Gavrilă reușind o dublă.

*Voința Stremț – Energia Săsciori 2-1 (1-0). La prima deplasare din retur, primul eșec, în ultimele secvențe (gol M. Cristea, 90), pentru Energia. Voința are maximum de puncte în primăvară și 7 jocuri fără înfrângere, în care a luat 19 puncte);

*Performanța Ighiu – Kinder Teiuș 2-0 (1-0). Primul succes pentru Ștefan Fogoroși pe banca ighienilor, ce aveau două puncte în ultimele 5 întâlniri. La oaspeții, cu 3 eșecuri în retur, a fost instalat antrenor Femi Williams (30 de ani), fost la Viitorul Vama Seacă

*CIL Blaj – Hidromecanica Șugag 5-4 (2-3). Partidă spectaculoasă în “Mica Romă”, cu răsturnări de situații (1-0, 1-1, 2-1, 2-3, 5-3). Blăjenii au câștigat al doilea joc la rând în fața fanilor, după cel de runda trecută cu Viitorul Vama Seacă (4-3), unul derulat sub aceleași coordonate (goluri multe), iar trupa de pe Valea Sebeșului este la al doilea insucces succesiv. Voic (CIL) a ratat un penalty în minutul 12.