Comunicat de presă| Consilierii locali PSD Alba Iulia: USR și PNL au votat majorarea tarifelor pentru colectarea gunoiului la Alba Iulia. PSD s-a opus!
Consilierii locali ai USR și PNL, cu o singură excepție, au votat majorarea tarifelor pentru serviciile de salubrizare la Alba Iulia, în vreme ce aleșii locali social-democrați au considerat că majorările nu sunt justificate.
Mai exact, USR și PNL au votat, în cadrul ședinței Consiliului Local, acordarea unui mandat special primarului Gabriel Pleșa pentru a vota favorabil în cadrul Adunării Generale de Dezvoltare Intercomunitară SALUBRIS cu privire la aprobarea modificării tarifelor unice prevăzute în contractul de delegare pentru serviciile prestate de către asocierea RER VEST SA/RETIM ECOLOGIC SERVICE SA.
Astfel, prin votul USR și PNL Alba Iulia, tarifele la serviciile de salubrizare vor crește atât pentru persoane fizice, consumatori casnici, cât și pentru persoane juridice, firme și instituții publice.
PSD a considerat că albaiulienii plătesc oricum suficient de mult pentru serviciile de ridicare și colectare a deșeurilor, iar o eventuală majorare a tarifelor nu se justifică chiar și în condițiile evoluției pieței de carburanți.
În loc să voteze creșterea tarifelor la serviciile de salubrizare, în cadrul ADI SALUBRIS, primarul Gabriel Pleșa mai bine s-ar ocupa de gestionarea corespunzătoare și administrarea eficientă a acestui serviciu extrem de important pentru populație.
Alba Iulia a devenit un oraș murdar și mizer. În jurul tomberoanelor ori pe lângă insulele ecologice stau aruncate mormane de gunoaie, mai greu de observat de către primarul USR – Gabriel Pleșa, mai mereu plecat în delegații. Majorarea tarifelor este o jignire la adresa albaiulienilor, care oricum plătesc suficient pentru aceste servicii, în contextul în care drepturile și interesele lor nu au fost respectate. Amenzile aplicate de autoritățile în domeniu sunt dovada clară a nerespectării legislației, în domeniul sănătății publice, igienei și a mediului înconjurător.
De asemenea, consilierii locali ai PNL Alba Iulia, una spun și alta fac (cu o singură excepție, un ales local nefiind de acord cu majorarea). În loc să urmărească interesul general al albaiulienilor, liberalii fac jocurile operatorilor de salubrizare care operează la Alba Iulia și administrează Centrul de Management Integrat al Deșeurilor Galda de Jos.
Observăm, astfel, cât de vocali sunt în presă PNL-iștii când vine vorba despre sesizarea anumitor disfuncționalități la nivelul administrației locale și cum procedează, în fapt, când au putere de decizie.
Alianța PNL-USR e ”ruptă” când vine vorba despre adoptarea bugetului ori alte situații de pe urma cărora vor să câștige capital electoral, dar unită când interesele lor converg, fără a pune pe primul plan interesele și necesitățile cetățenilor.
Consilierii locali PSD Alba Iulia
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Politică Administrație
Dezvoltarea sistemului informatic în primăria comunei Doștat: Licitație lansată pe SEAP pentru simplificarea procedurilor administrative pentru cetățeni
Dezvoltarea sistemului informatic în primăria comunei Doștat: Licitație lansată pe SEAP pentru simplificarea procedurilor administrative pentru cetățeni Administrația comunei Doștat, a scos licitația, pe Sistemul Electronic de Achiziții Publice, care prevede implementarea unui sistem informatic pentru simplificarea procedurilor administrative în primărie. Citește și: Reabilitarea și modernizarea primăriei Doștat: Licitația de aproape jumătate de milion de lei, […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 8 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
13 iulie | Ziua internațională a rock-ului. Cum s-a ajuns ca această zi să reprezinte rock-ul
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari